Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
23.03.2023
A+
A-

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama 2023 Rize il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru şartlarına sahip olmaları durumunda belediye tarafından düzenlenen sosyal yardım desteklerinden yararlanabilirler. Rize Belediyesi, her yıl düzenli olarak belirli dönem aralıklarında ihtiyaç sahibi vatandaşlar için çeşitli sosyal destekler düzenlemektedir.

Belediye tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen sosyal desteklerden biri de Ramazan ayında, ihtiyacı olan vatandaşlar için Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır.

Rize Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Rize Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Rize Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Gibi merak edilen başlıklara dair detaylar yazımızda paylaştık.

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Rize Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Rize Belediyesi bünyesinde hizmet vermekte olan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, ihtiyaç sahiplerine yönelik birçok sosyal yardım düzenlemektedir. Müdürlük aracılığıyla ev yaşlarından bakım hizmetlerine, gıda yardımlarından maddi desteğe kadar birçok sosyal destek, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar belediyenin başvuru yöntemleri üzerinden başvuru talebinde bulunarak sosyal destek alabilirler.

Günümüzde dijital platformların kullanılması oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Birçok kurum ve kuruluş bu platformlar üzerinden vatandaşlara hizmet vererek, vatandaşlar için kullanım kolaylığı sunmaktadır. Dijital ortamda hizmet veren yerlerden biri de Rize Belediyesidir. Rize Belediyesi, İnternet sitesi üzerinden birçok belediye işlemini yapabilir, başvuru işlemlerini yapabilir ve istek görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Başvuru talebinde bulunmak isteyen kişiler, belediyenin İnternet sitesi üzerinden online bir şekilde başvuru talebinde bulunabilirler. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/rize-belediyesi adresi üzerinden başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Rize Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Rize Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından uygun görülen kişiler belediyenin sosyal yardımlarından yararlanabilirler. Başvuru talebinde bulunan ve başvurusu ilgili birim tarafından onaylanan kişiler Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda kolisinden yararlanmaya hak kazanabilirler. Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı almak isteyen kişilerin mutlaka maddi gelirinin düşük olması ve bunu kanıtlanabilir belgelere sahip olması gerekmektedir.

Ayrıca belediyenin ilgili müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru şartlarını da karşılıyor olması gerekmektedir. Başvuru şartlarını karşılayan ve aşağıdaki listede yer alan vatandaşlar belediye ile iletişime geçerek başvuru talebinde bulunabilirler.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan kişiler
 • Herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler
 • Herhangi bir sosyal güvenceli işte çalışmıyor olanlar
 • %40 ve üzerinde fiziksel ya da ruhsal engeli buluna engelli vatandaşlar
 • Kronik rahatsızlığı olan bu rahatsızlığı çalışmasına engel olan vatandaşlar
 • Asker, Şehit ve Gazi yakını kimseler
 • Bakıma muhtaç olan yaşlı ve kimsesiz kişiler
 • Eşinden boşanmış ya da eşi vefat etmiş dul kadınlar

Bu kişiler belediyenin birçok sosyal yardımından yararlanabileceği gibi Ramazan sosyal destek paketlerinden de yararlanabilirler.

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Rize Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Ramazan yardımına başvuruda bulunmadan önce belediyenin ilgili müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan başvuru şartlarına sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Belediye tarafından düzenlenen sosyal destek programlarından yalnızca belirli başvuru şartlarını karşılayan kişiler yararlanabilirler. Bu kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olması ve maddi zorluklar içerisinde yaşıyor olmaları aranan ilk şartlar arasındadır.

Ayrıca Rize belediyesi tarafından düzenlenen sosyal destekler yalnızca Rizeli vatandaşlara yönelik yapılmaktadır. Bu nedenle başvuruda bulunacak kişilerin mutlaka ikametgah kayıtlarının Rize il sınırları içerisinde olması gerekir. Farklı bir ilde ikamet eden vatandaşlar başvuru işlemlerini kendi il belediyelerine müracaat ederek gerçekleştirmeleri gerekir.

Rize Belediyesi Ramazan yardımı için vatandaşların sahip olması gereken başvuru şartları şu şekildedir;

 • Rize il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması
 • Herhangi bir sosyal güvenceli işte çalışmıyor olmak
 • Engelli vatandaşlar engelli raporuna sahip olması
 • Kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sağlık raporuna sahip olması
 • Başvuruda bulunacak kişilerin diğer başvuru evraklarına sahip olması
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması
 • Başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması gibi şartlar aranmaktadır.

Bu şartlara sahip olan vatandaşlar belediye ile iletişime geçerek başvuru talebinde bulunabilirler. Ayrıca başvuru işlemleri belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden alınmaktadır. Bu nedenle başvuru talebinde bulunacak kişilerin ilgili müdürlüğe giderek işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne gitmeden önce müdürlük tarafından sizden istenecek olan belgeleri de yanınızda götürerek başvuru işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Başvuru için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi
 • E-Devlet sistemi üzerinden alabileceğiniz ikametgah belgesi
 • Başvuru sahibinin kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Aynı hane içerisinde yaşayan bireylere ait kimlik kartı fotokopileri istenecektir.

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Rize Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Rize Belediyesi her yıl Ramazan ayının yaklaşması ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar için sosyal yardım başvuru taleplerini almaya başlar ve kısa süre içerisinde başvuru taleplerini sonuçlandırarak vatandaşlara yardım eli uzatmaktadır. Belediye tarafından belirli şartlara sahip olan ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer alan vatandaşlar başvuru işlemlerinin belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat müracaat halinde yaparak yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirler.

Rize Belediyesi Ramazan yardımı olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlar için erzak ve gıda kolisi desteğinde bulunmaktadır. Belediye tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin ev adreslerine kadar gönderilen Ramazan kolisi içerisinde yer alan gıda ürünleri şu şekildedir;

 • 1 kilogram pirinç
 • 1 kilogram bulgur
 • 1 kilogram mercimek
 • 1 kilogram fasulye
 • Yarım kilogram siyah çay
 • 1 litre Ayçiçek yağı
 • 2 kilogram un
 • Tuz ve şeker

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Rize Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Rize Belediyesi Ramazan yardımı başvuru işlemlerinin sonuçlanması yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde vatandaşların başvuru talepleri ilgili departman tarafından incelenir ve vatandaşların yardıma ihtiyaç duyup duymadıkları kontrol edilir. Yapılan değerlendirmeler sonrasında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların başvuru talepleri onaylanarak vatandaşlara Ramazan yardımı verilmektedir.

Ramazan yardımı başvuru talebinizin onaylandıktan sonra, başvuru formu üzerinde vermiş olduğunuz iletişim adresleri üzerinden sizinle iletişime geçilerek başvurunuzun sonucu bildirilmektedir. Başvurusu onaylanan kişilerin ev adreslerine, belediye personelleri tarafından Ramazan kolisi dağıtımı yapılmaktadır. Ramazan kolilerinin dağıtım süresi yoğunluğa bağlı olarak farklılık göstereceği için tam bir süre vermek imkansızdır. Ancak vatandaşların mağdur olmaması adına Ramazan kolileri en fazla Ramazan ayının ilk haftasına kadar dağıtımı tamamlanır.

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Rize Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Ramazan kolisi yardımından yararlanmak için öncelikle başvuru talebinde bulunmanız gerekir. Başvuru işlemleri belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat müracaat halinde ya da belediyenin iletişim adresleri aracılığı ile iletişime geçerek yapılmaktadır.

Başvuru işlemlerinin belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, başvuru işlemleri için ilgili müdürlüğe gitmeden önce başvuru evraklarını hazırlamaları ve evraklar ile müdürlüğe müracaat etmesi gerekir. Müdürlük tarafından başvuru evraklarınız alındıktan sonra size başvuru formu verilecek ve başvuru formunun doldurulması istenecektir.

Başvuru formu üzerinde sizden istenen bilgilerin tamamını eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekir. Başvuru formuna bilerek yanlış bilgi verilmesi hem başvurunun reddedilmesine neden olur hem de cezai işlem uygulanabilir. Bu nedenle başvuru formunda bilerek yanlış bilgi vermemeniz ve tüm bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekir.

Rize Belediyesi ait olan iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek de başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Belediyeye ailt olan iletişmi adresleri şu şekildedir; E-Mail: belediye @ rize.bel.tr Telefon : 444 50 53 Fax : 0(464) 213 01 93 Kep Adresi : rizebelediyesi@hs01.kep.tr

rize belediyesi ramazan yardımı başvurusu

Rize Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Rize Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu talebinde bulunarak belediye tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanabilirsiniz. Rize Belediyesi, yıllardır Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşları için sosyal destek programları düzenleyen öncü belediyelerden biridir. Belediye Ramazan ayında yalnızca erzak ve gıda kolisi yardımı yapmamaktadır. Ayrıca ihtiyaç sahipleri için günlük sıcak yemek dağıtımı ve iftar çadırı hizmeti de vermektedir.

Maddi durumu yetersiz olan ve muhtarlık tarafından fakirlik belgesi verilerek sisteme kaydı yapılan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan ayı boyunca her gün belediye personelleri tarafından günlük sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Bu kişilerin muhtarlık tarafından kaydının olması yeterli olacaktır.

Ayrıca dışarıda yaşayan, maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar için de Rize’nin belirli bölgelerinde Ramazan çadırları kurulmaktadır. Ramazan çadırı, iftar saatinde ücretsiz yemek dağıtımının yapıldığı, birlik ve beraberliği güçlendiren yardım çadırıdır.

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Rize Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Rizeli ihtiyaç sahibi vatandaşlar, belediyenin Ramazan yardımına başvuruda bulunmak için 2 seçenekleri bulunmaktadır. Başvuru talebinde bulunmak isteyen vatandaşların en çok merak ettikleri konu başlıklarından biride, E-Devlet sistemi üzerinden başvurularının yapılıp yapılamadığıdır. Başvuru işlemlerini yalnızca fiziksel olarak kabul eden Rize belediyesi, şu an için e-Devlet sistemi üzerinden başvuru taleplerini almıyor.

Bu nedenle başvuru talebinde bulunmak isteyen kişiler aşağıdaki yöntemlerden birini seçerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Başvuru talebinde bulunabileceğiniz ilk yöntem, başvuru evrakları ile beraber belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek başvuru talebinde bulunmaktır. Belediyenin ilgili müdürlüğüne başvuru talebinde bulunurken sizden istenen belgeleri teslim etmeniz ve size verilen başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir.

Bir diğer başvuruda bulunma yöntemi ise belediyenin iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek gerçekleştirilmektedir. Belediyeye ait olan e-Posta adresi üzerinden ya da telefon numarası aracılığı ile belediyeye ulaşabilir ve başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca ilgili birim tarafından size verilen ve doldurmanız istenen başvuru formunda yer alan bilgiler genel olarak şu şekildedir;

 • Kişi Kimlik Bilgileri, bu alanda sizden adınızı, soyadınızı, kimlik numaranızı vb. kimlik bilgilerinizi girmeniz istenir.
 • Kişi Adres Bilgileri, bu alan oldukça önemli bir bölümdür. Yardım başvurusu onaylandıktan sonra bu alanda girmiş olduğunuz adrese yardım gönderilecek. Ayrıca adres bilgilerinizin e-Devlet sisteminde yer alan ikametgah bilginiz ile aynı olması gerekir.
 • Kişi Eş Bilgileri, bu alanda evli olanların eşinin kimlik bilgilerini girmesi gerekir. Evli olmayanların ise boş bırakması gerekir.
 • Kişi İletişim Bilgiler, bu alanda e-posta adresi ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerinizi girmeniz istenir. Başvurunuzun sonuçlanması durumunda bu iletişim adresleri üzerinden sizinle iletişime geçilecektir.

Rize Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Rize Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama nasıl yapılır? Başvuru talebinde bulunduktan sonra başvurunuzun durumunu öğrenmek için belediye ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Başvuru sonuçlanma süresi 15 ile 30 gün olup bu sürenin çok fazla uzaması durumunda 444 50 53 numarası üzerinden belediyeye ulaşabilir ve başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.