Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrenciye Kredi Veren Bankalar
16.04.2023
A+
A-

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrenciye Kredi Veren Bankalar. Öğrenciye kredi kartı veren bankalar sayesinde, okul hayatı boyunca öğrenimini kolaylıkla sürdürmek isteyen öğrenciler, bu sürecin getirmiş olduğu zorlukların üstesinden gelebilmek için kendilerine kredi kartı çıkartmaktadırlar.

Öğrenciler için sunmuş oldukları imkanlar neticesinde, öğrenimini sürdürürken, ekstra bir geliri olmayan öğrencileri düşünen bankalar, aidatta kolaylık ve çeşitli fırsatlar sunarak kullanım limiti 1000 TL olacak şekilde kredi kartı tahsis etmektedirler. Ziraat, Akbank, Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank, TEB ve İş Bankası gibi büyük bankalar öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasında yer almaktadır.

Kredi kartı kullanan öğrenciler taksitli alışveriş yapmalarının yanı sıra, bu kartlardan faydalanarak, internetten de alışveriş yapabilmenin kolaylığını yaşarlar. Öğrenciler kredi kartı seçimi yaparlarken, bankaların sunmuş oldukları kampanyaları iyi araştırıp, ihtiyaçları doğrultusunda banka seçimi yapmalıdır.

Öğrenci Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Öğrenci kredi kartı alabilmek için belli bir yaşta olmak gerekmektedir. 18 yaşına erişen kişiler ve üniversite gibi bir eğitim gurubuna gidenler, öğrenci kredi kartı almak için hak sahibi olurlar. Öğrenciler bankalardan kredi kartı alırlarken, öğrenci belgelerini ve kimlik belgesini göstererek kolaylıkla işlem yaptırabilirler.

Okurken bir yandan da çalışan veya sadece okuyan genç öğrenciler için bankalar avans çekme, taksit yapma gibi özelliklerde sunmaktadır. Öğrenciler aldıkları kredi kartları ile bankaların sunmuş olduğu tüm bu imkanlardan faydalanabilirler. Alışveriş yaparken, aynı zamanda da yaptıkları alışverişlerden de para puan da kazanılabilmektedir. Alışveriş yaptıklarında taksit seçeneğini kullanmak isteyenlere ödemede kolaylık olabilmesi için ek taksit imkânı da sunulmaktadır.

Öğrenciler alışveriş yaparken, yaptığı alışverişi peşin olarak da ödeyebilir, taksit yaptırabilir veya istekleri doğrultusunda ödeyecekleri miktarı bir süreliğine erteletebilme özelliğine de sahip olabilir. Ayrıca almış oldukları kredi kartı ile belli bir miktarı geçmemek üzere, temassız ödeme yöntemini de kullanarak alışveriş yapabilir. İnternetten alışveriş yapmak isteyen öğrenci müşterilerini düşünen bankalar, öğrencilerin kullanımına sunmak üzere, sanal kart uygulaması geliştirmişlerdir. Bu kartlar, internette yapılan alışverişlerde imkân sağlamaktadır.

Bazı bankaların sunmuş olduğu kredi kartı özellikleri arasında, vadesiz hesaplara erişebilme imkânı da vardır. Bu imkân ile bankada bulunmakta olan hesaplar ile alakalı işlemlerde yapılabilmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu

Öğrenci, kredi kartı başvurusu yapmadan önce bankaların sunduğu imkanları iyi değerlendirmeli ve kararını da ona göre vermelidir. Bankaların bazıları, öğrencilerden yıllık kart aidatı alabilirken, bazı bankalar bu parayı istememektedir. Geri ödeme konusunda da kolaylık gösteren bankalar, öğrencinin kart aidatını zamanında ödeyememesi halinde, ödenmeyen borç için %1,25 civarında akdi faiz uygulayabilmektedir. Öğrencinin ödemeyi geciktirdiği gün sayısı için ödemesi gereken gecikme faizi ise %1,55 civarında bulunmaktadır.

Öğrenci kredi kartı başvurusu yapmak isteyenler için birkaç farklı uygulama mevcuttur. Bu yöntemler arasında en sık tercih edilen yöntem, direkt olarak banka şubesine başvuru yapmaktır. Şubeye giderek direkt olarak başvuruda bulunamayan öğrenciler, yapmak istedikleri başvuruyu telefon bankacılığı kullanılarak da yapabilirler. Başvuru yapılabilecek diğer yöntemler arasında; internet siteleri ve kredi kartı karşılaştırma siteleri de bulunmaktadır. Başvuru yaparken tercih edilen yöntem ne olursa olsun; banka, baş vuru sahibinden belirli evraklar istemektedir. Bu evrakları, başvuru sahibinin bankaya birebir teslim etmesi gerekebilmektedir.

Başvurular mobil uygulama kolaylığı ile de yapılabilmektedir ve telefona indirilerek kolaylıkla kullanıla bilinen bu uygulama ile başvurular rahatlıkla yapılabilmektedir. Başvuru yapmanın bir başka yolu ise kısa mesaj uygulamasının kullanılabilmesidir. Kısa mesaj uygulaması kullanılarak, faydalanılmak istenen kodlama yazılır ve kimlik bilgisi de gönderilerek kredi kartı başvurusu kolay ve rahat bir şekilde yapılabilir.

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrencilik döneminin getirmiş olduğu zorluğun giderilebilmesi için bazı bankalar, öğrenciye özel kredi kartı vermektedirler. Verilen bu kartlarla alışveriş yapıldığında indirim kazanılması ve aynı zamanda yapılan alışverişlerde taksit seçeneği gibi avantajları bulunmaktadır.

Bazı bankalar öğrenci müşterilerinden yıllık aidat parası almazlarken, bu parayı alan bankalarda bulunmaktadır. Bazı bankalar ise kredi kartı ekstrelerini öğrencinin e postasına göndererek, kart aidatını öğrenciden istemeyebiliyor. Öğrenci kredi kartı veren bankalar sunmuş oldukları imkanlar sayesinde öğrenciler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Bu bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Akbank Exi
 • İş Bankası
 • TEB
 • Vakıfbank

Öğrenci Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Öğrenci kredi kartı başvurusunda bulunan öğrenci düzenli bir iş ve gelire sahip değil ise banka, gelir beyanı gösteremeyen öğrenci kredi kartı limiti sadece miktar olarak 300 TL ile 1000 TL aralığındaki limitler ile kredi kartı çıkartabilir. Limit miktarı, öğrencinin gelir düzeyini gösterebileceği belgelerinin bulunması halinde farklılık gösterebilir.

Kredi kartlarında uygulanan limit miktarı, bankadan bankaya da değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar öğrenci kredi kartı limitlerini 1300 TL ye kadar da çıkarabiliyor. Bankanın limitleri düşük tutma sebepleri arasında öğrenci kredi notunun düşük seviyede bulunması gelmektedir. Öğrenci olunması sebebi ile kredi kartı alınan bankaya, kazanç belgesi sunulamayacağından dolayı bu durum, banka ile iletişimde eksiklik yaşanmasına yol açar ve kredi limitinin düşmesi ile sonuçlanır.

Kart limiti düzenlemesini yapan bankalar, öğrencilerin her türlü imkanlardan faydalanabilmeleri için kolaylık sağlarlar. Limit miktarını belirlerken, öğrencinin gelir durumu öncelikli konu olarak ön plana çıkar ve bu gelir miktarı, öğrencinin ne kadar limit alabileceğine dair belirleyici bir unsur haline gelir. Bazı bankalar öğrenci müşterilerinden ilk kullanım yıllarında, yıl içerisinde alınan kart ücreti parasını almamaktadır. Öğrenci aynı zaman da çalışıyorsa, sigorta primi ödeniyorsa ve daha önce herhangi bir kredi kartına sahip değilse, kredi kartı limit miktarı başvuru yapılan ilk yıl beyan ettiği, gelir miktarının 2katı olacak şekilde belirlenir.

Öğrenci Kredi Kartı Limit Arttırma

Öğrenci kredi kartı limiti artırılmak istenmesi halinde yapılması gereken, kredi aidat borçlarını zamanında ödemek. Borcunu düzenli olarak ödeyen ve güven kazanılan müşterilerine banka, müşterisinin istemesi halinde kart limitlerinde artış yapabilir.

Kredi kartı kullanan öğrencinin ödemesini de düzgün bir şekilde yapması halinde belli oranlarda kredi notu kazanabilmektedir. Kredi notu yüksek olan kişiler, ödemelerini zamanında ve tam olarak yapan kişiler anlamına gelir ve bu durum bankanın müşterisinin kredisini artırabileceği anlamına gelebilmektedir. Kredi kartı limitinin artırılabilme yollarından bir tanesi, ilgili banka ile sürekli bağlantı halinde bulunabilmektir. Kredi kartının düzenli aralıklarla kullanımını halinde, limit arttırma isteğinin kabul edilme olasılığı da yüksektir. Beyan ettikleri gelir miktarlarının 4 katı olabilecek şekilde artırılması ikinci yıldan itibaren mümkündür.

Öğrenci Kredi Kartı Nasıl Çıkarılır?

Öğrenci kredi kartı çıkartmak için öncelikle 18 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kendiniz gidip müracaat etmenizin hiç bir önemi olmayacaktır. Hangi bankadan kredi kartı çıkartmak istiyorsanız gereken şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Almak İçin Gereken Şartlar

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız ve 25 yaşını geçmemiş olmanız gerekmektedir.
 • Kimlik belgeniz, sürücü belgesi ya da pasaport fotokopisinden bir tanesi
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor
 • Öğrenci belgesi

Kefilsiz Öğrenci Kredi Kartı

Kefilsiz öğrenci kredi kartı olarak, herhangi bir geliri olmayan öğrencilere maksimum 300 TL ile 500 TL arasında kredi kartı limiti verilmektedir.

Ek gelirini beyan eden öğrencilere kefilsiz olarak limit yüksek kredi kartı verilmektedir. Ancak öğrenci olunduğu unutulmadan kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Ziraat Bankası

Öğrenci kredi kartı Ziraat Bankası’na ait olan Bank kart Genç olarak temin edilmektedir. Hem kredi kartı hem de hesap kartı olarak kullanılmaktadır.

Ziraat Bankası şubesine giderek başvurabilirsiniz hem de SMS ile başvurabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı İş Bankası

Öğrenci kredi kartı İş Bankası’nın İş’te Üniversiteli kampanyası kapsamında kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Başvuru yapmak için sadece öğrenci belgesi ve nüfus cüzdanınız yeterli olacaktır. Kredi kartınızı aldığınız zaman 1 sene kart ücreti ödemezsiniz. Hem şubeye giderek başvuru yapabilir, hem de SMS göndererek başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Halkbank

Öğrenci kredi kartı Halkbank Paraf öğrenci kredi kartıyla öğrencilere kredi kartı imkanı sunmaktadır. 18-25 yaş aralığında olmanız ve üniversite öğrencisi olmanız ilk arana şartlardandır.

Kimlik kartınız, öğrenci belgeniz varsa gelirinizle birlikte şubeden size verilen formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

TEB Öğrenci Kredi Kartı

TEB öğrenci kredi kartı Üniversi TEB Bonus Card ile öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Bu kredi kartı ile 6 aya kadar taksit seçeneği sunulmaktadır. Her türlü alışverişinizi bu kart ile yapabilir, taksit seçeneğini kullanabilirsiniz.

Garanti Öğrenci Kredi Kartı

Garanti öğrenci kartı olan Bonus Genç ile öğrencilere destek olmaktadır. Üniversite öğrencilerine verilen bu kart ile özel indirimlerden ve bonuslardan istediğiniz kadar yararlanabilirsiniz.

Akbank Öğrenci Kredi Kartı

Akbank öğrenci kredi kartı olarak Axess Üniversiteli olarak hizmet vermektedir. Online başvuru yaparak kredi kartınıza anında sahip olabilirsiniz.

İnternet sitesinden öğrenci belgenizi yükleyip, bilgileri eksiksiz doldurmanız halinde kredi kartınızı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

En İyi Öğrenci Kredi Kartı

En iyi öğrenci kredi kartı konusunda sizlere elimizde geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık. Herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmına belirtmeniz yeterli olacaktır.

Öğrenci kredi kartı>>>>