Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama
29.03.2023
A+
A-

Devlet yardımları nelerdir? Nasıl alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama 2023 Devlet yardımı için başvuru nasıl yapılır? konuları hakkında bilgiler paylaşacağız. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik devletimiz tarafından her türlü yardım gerektiği miktarda yapılmaktadır. İhtiyacınız olan yardıma başvuru yapmanız halinde size en kısa sürede geri dönüş yapılmaktadır. Devlet yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar öncelikle hangi yardıma ihtiyacı olduğunu bilmesi, daha sonra başvuru yapması gerekiyor. Bazı yardımlar kişi bazlı, bazı yardımlar da hane bazlı olarak verilmektedir.

Devletimizin yapmış olduğu yardımlar sayesinde muhtaç ailelere yapılan yardımların amacı hayatlarını biraz da olsa rahat bir şekilde sürdürmesidir.

Devlet Yardımları Nelerdir?

İhtiyaç sahibi, maddi imkanı yetersiz olan vatandaşlarımızın yapabildiği ve yapmak istediği devlet yardımları toplamda 36 farklı alanda verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımların en çok başvurulanları gıda yardımı, maddi yardım ve sağlık yardımları yer almaktadır.

Devlet Yardımlarını Nasıl Alabilirim?

Devlet yardımlarını almak için belirli kriterleri sağlamanız gerekiyor. Bu kriterler, yardım programının amacına ve hedef kitlesine göre değişebilir. Örneğin, sosyal yardım programları genellikle gelir düzeyi ve aile durumu gibi faktörlere göre belirlenirken, eğitim yardımları genellikle öğrencilerin akademik başarılarına veya maddi durumlarına göre belirlenir.

Devlet yardımı programları genellikle bakanlıklar veya ilgili kurumlar tarafından yönetilir. Yardım programlarına başvuruda bulunmak için, ilgili bakanlık veya kurum web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web sitelerinde, yardımların türü, hedef kitlesi, başvuru süreci ve gereken belgeler hakkında bilgiler yer alır.

Ayrıca, bazı belediyeler ve yerel hükümetler de kendi yardım programlarını yürütebilir. Bu programlara başvurmak için, ilgili belediyenin veya yerel hükümetin web sitesini ziyaret edebilir veya doğrudan ilgili kurumla iletişime geçebilirsiniz.

Başvuru sürecinde gereken belgeler ve başvuru yöntemleri, yardım programının amacı ve hedef kitlesine göre değişebilir. Bu nedenle, yardım programının yöneticileri tarafından belirlenen kriterleri ve süreci dikkatle takip etmeniz önemlidir.

Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet yardımı nasıl alınır? konusunda yapacağınız tek işlem, sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak tamamlayıp vermeniz olacaktır.

Ancak evraklardan önce hangi yardımdan yararlanmak istiyorsanız; şartlarını iyice araştırıp ondan sonra başvuru yapmanız gerekiyor. Herhangi bir şartı yerine getirmediğiniz takdirde başvurduğunuz yardımdan yararlanamayacaksınız. Hane yardımı başvurusu

Devlet Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Devlet yardımı için başvurular koronavirüs sebebiyle artık E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Pandemi sürecinden önce bağlı bulunulan kaymakamlıklar ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru da yapılabilmekteydi.

Ancak şuan tedbirler kapsamında böyle bir durum söz konusu değildir. Normalleşme süresinde bu yasaklar kalkıp, eski düzene girecektir.

Devlet Yardımına Nasıl Başvurulur?

Devlet yardımına E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu bölümünden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Yardımı

Doğum yardımı nasıl alınır? 15.05 2015 tarihi ve daha sonraki tarihlerde doğum yapan Türk Vatandaşlarına ve Mavi Kart sahibi olanlara doğum yardımı yapılıyor.

Doğum yardımı başvurusunda öncelik anneye verilmiştir. Bazı durumlarda başvuruyu baba da yapabilir. Annenin yabancı uyruklu olması, Mavi Kartı bulunmaması ve sağ olmaması durumunda babanın da aynı şartları taşıması sonucu babaya verilir.

Doğum yardımı kimlere verilir? Türkiye’de ya da yurt dışında canlı olarak 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğum yapan Türk Vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine verilir.

Doğum yardımı başvurusu için gerekli belgeler olarak da doğum yardımı başvuru dilekçesi olarak belirlenmiştir.

Çoklu Doğum Yardımı

Çoklu doğum yardımı nasıl alınır? Çoklu doğum ile yaşama merhaba diyen 0-2 yaş arasında bulunan çocukların hanelerine besin ve bakım ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmektedir.

 • Çoklu doğum yardımı başvurusunu anne ya da anne için baba veya temsilcisi yapabilmektedir.
 • Çoklu doğum yardımı kimlere verilir? Hane içindeki gelirin net olarak asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere verilmektedir.
 • Çoklu doğum yardımı başvurusu için gerekli belgeler kimlik kartı yeterli olacaktır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan maddi yardım nasıl alınır? Yaşanıla hane içerisinde sosyal güvencesi olmayan, 3294 sayılı kanun kapsamıyla ihtiyaç sahibi ve son evli olduğu resmi nikahlı eşini kaybeden kadınlara verilir.

 • Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan maddi yardım başvurusunu son resmi nikahlı eşi vefat eden kadınlar yapabilir.
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan maddi yardım kimlere verilir? Son resmi nikahla evli olan ve eşi vefat etmiş kadınlar bu yardımdan yararlanabilir.
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan maddi yardım için gerekli belgeler; kimlik kartı ile başvuru yapılabilir.

Öksüz ve Yetim Yardımı

Öksüz ve yetim yardımı nasıl alınır? 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan anne, baba ya da her ikisi de vefat eden çocuklara yapılan maddi yardımdır.

 • Öksüz ve yetim yardımı başvurusu yapmak için anne, baba ya da her ikisinin de vefat etmiş olması sonucunda çocuğa bakan kişi yapabilir.
 • Öksüz ve yetim yardımı kimlere verilir? Anne, baba ya da her ikisi de vefat etmiş ve 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan çocuğa verilir.
 • Öksüz ve yetim yardımı için gerekli belgeler; kimlik kartı yeterli olacaktır.

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

Asker ailesi yardımı nasıl alınır? Sosyal güvencesi olmayan, vatani görev hizmetini yerine götüren askerlerimizin ve 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyacı olan ailelerine askerlik yaptığı süre içerisinde yapılan yardımdır.

 • Asker ailesi yardımı başvurusunu vatani görevini yapan askerimizin evliyse eşi, bekar ise anne ya da babası yapabilir.
 • Asker ailesi yardımı kimlere verilir? Vatan hizmetini yerine getirdiği sürece askerimiz evliyse eşine, bekarsa anne ya da babasına verilir.
 • Asker ailesi yardımı için gerekli belgeler; Kimlik kartı yeterlidir.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı

Muhtaç asker çocuğu yardımı nasıl alınır? Herhangi bir sosyal güvencesi olmayı 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ve babası askerde olan çocuklara yapılan maddi yardımdır.

 • Muhtaç asker çocuğu yardımı başvurusunu muhtaç asker ailelerine yönelik maddi yardımdan yararlanan asker eşi yapabilir.
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı kimlere verilir? Herhangi sosyal güvencesi olmayıp 3294 sayılı kanun kapsamı içerisinde ihtiyaç sahibi olan ve babası askerde olan çocuklara verilir.
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı için gerekli belgeler; Kimlik kartı

Terör Zararı Yardımı

Terör zararı yardımı nasıl alınır? Terör olaylarından dolayı zarar gören kişilerin acil durum çerçevesinde gıda, giyim, yol, eğitim ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından karşılanmaktadır.

 • Terör zararı yardımı başvurusunu 18 yaş üstü aile bireyleri yapabilir.
 • Terör zararı yardımı kimlere verilir? İkamet edilen yerde terör olayları sonucu zarar gören ve göç etmek zorunda olan vatandaşlarımıza verilir.
 • Terör zararı yardımı için gerekli belgeler; Kimlik kart

Afet-Acil Durum Yardımı

Afet acil durum yardımı nasıl alınır? Afet ve acil durumlarda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından temel ihtiyaçların karşılanması amacıyla yapılan yardımdır.

 • Afet acil durum yardımı başvurusunu 18 yaş üstü aile bireyleri yapabilir.
 • Afet acil durum yardımı kimlere verilir? Afet ya da acil durumlardan etkilenen vatandaşlara verilir ve muhtaç olup olmadığı aranmaz.
 • Afet acil durum yardımı için gerekli belgeler; Kimlik kartı

İşe Yönlendirme Yardımı

İşe yönlendirme yardımından, 3294 sayılı kanun çerçevesinden sosyal yardımlardan yararlanan hane içerisinde yaşayan 18-55 yaş aralığında bulunanlar hakkında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından çalışabilir durumda olanları İŞKUR’a bildirilenler yararlanabilir.

İşe yönlendirme yardımı başvurusunu İŞKUR’a yönlendirilen sosyal yardım alanlar yapabilir.

İşe Başlama Yardımı

İşe başlama yardımı nasıl alınır? 3294 sayılı kanun kapsamında sosyal yardımlardan yararlanan hane içerisinde 18-55 yaş aralığında bulunan bireyler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından İŞKUR’a önerilenler yararlanabilir.

 • İşe başlama yardımı başvurusunu İŞKUR tarafından yönlendirilenler yapabilir.
 • İşe başlama yardımı kimlere verilir? SGK kayıtlarında işe başlama bilgisi olan sosyal yardımlardan yararlananlara verilir.
 • İşe başlama yardımı için gerekli belgeler; Kimlik kartı

Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Yardımlar

Şehit yakınları ve gazilere yönelik yardımlar, temel ihtiyaçlar üzerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından devamlı olmayan (barınma dışında) yardımlar yapılıyor.

18 yaşından büyük şehit yakınlarına verilmektedir. Şehit yakınları ve gaziler yararlanabilir. Başvuru için gerekli evraklar da kimlik kartı yeterli olacaktır.

Gıda Yardımları

Gıda yardımlarından 3294 sayılı kanun kapsamında Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncelerinde ve yıl boyunca ihtiyaç sahibi ailelere ihtiyaç olması durumunda yapılan yardımlardır.

Gıda yardımı başvurusunu 18 yaşından büyük aile fertleri yapabilir. Hane içindeki geliri asgari ücreti 1/3’inden az olan hanelere yapılır. Başvuru kimlik kartı ile yapılabilir.

Aşevleri

3294 sayılı kanun kapsamından, ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen yaşlı, engelli, hasta ve evlerinden yemek yapamayacak durumda olanlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir.

Başvuru için aşevlerinin bulunduğu il ve ilçelere 18 yaş üstü aile bireyleri yapabilir. Başvuruyu kimlik kartıyla yapabilirsiniz.

Barınma Yardımları

Barınma yardımından evlerinde oturulmayacak kadar eski, bakımsız ve sağlıksız olanlara bakım-onarım, betonarme ev yapımı, prefabrik gibi afet kapsamında ev eşyası alımı için ya da nakit olarak yapılan yardımdır.

Barınma yardımı başvurusu için kimlik kartı yeterlidir. Aile bireylerinden 18 yaşını doldurmuş kişiler başvuruyu yapabilir.

Barınma yardımı kimlere verilir? Barınma yardımı hane içerisindeki gelir asgari ücretin 1/3’ünden az olacak şekilde geliri olanlara, yaşlı, engelli, dul olma özelliğinden dolayı yardım alanlara, onarımı yapılacak evin tam hissesine sahip olanlara verilir.

Sosyal Konut Projesi

Sosyal konut projesinden sosyal yardımı olmayan ihtiyaç sahiplerine Toplu Konut İdaresi tarafından ev yapımı için yapılan yardımdır.

Sosyal konut projesine yeni başvuru şimdilik başvuru alınmamaktadır. Başvuruyu, şartlara uygun olan evler yapabilmektedir. Kimlik kartı ile başvuru yapılmaktadır.

Yakacak Yardımları

Yakacak yardımı kimlere verilir? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile belirlenen ihtiyaç sahibi evlere ücretsiz olarak verilen yakacak yardımıdır. Yakacak yardımından yararlanacak olan hanelerin asgari ücretin 1/3’ünden az geliri olması gerekiyor.

Yakacak yardımına hane içinde yaşayan 18 yaşını dolduran bireyler kimlik kartı ile başvuru yapabilir.

Elektrik Tüketim Desteği

Elektrik tüketim desteğinden sosyal yardımlardan yararlananlar faydalanabilir. Herhangi bir şekilde başvuruya gerek olmadan, kimlik kartı ile hane içerisinde yaşayan 18 yaş üstü bireylerin PTT’ye elektrik faturasıyla gitmesi yeterlidir. Elektrik yardımı başvurusu

Sosyal Uyum Yardımı (SUY)

Sosyal uyum yardımı Avrupa Birliği’nce finanse edilip, Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri, Türkiye Kızılay Derneği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ortak oluşturulan yardım türüdür.

Hane başına başvuru yapılmaktadır. Başvuruları geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, ihtiyaç sahibi kriterlerine uyan ve sadece 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip kişiler, insani ikamet izni olan yabancı uyruklu kişiler yapabilmektedir.

Yaşlı Aylığı

Yaşlılık aylığı, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, aylık bağlanacak kişinin eşi de göz önünde bulundurularak, kişi başına düşen aylık gelir net asgari ücretin 1/3’ünden az olan 65 yaş üstü vatandaşlara yapılmaktadır.

 • Yaşlılık maaşı kimlere verilir? 65 yaş üstü hane içerisinde bulunan kişilerin net asgari ücretin 1/3’ünden az geliri olan vatandaşlara verilir.
 • Yaşlılık maaşı başvurusunu kimlik kartıyla yapılabilir ve 65 yaş üstü kişiler ya da vekili başvuruda bulunabilir.

Engelli Aylığı

Engelli aylığı nasıl alınır? Sosyal güvencesi bulunmayan ve hane içinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlara verilen yardımdır.

Engelli aylığı kimlere verilir? Engelli aylığı %40 üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlarımıza verilir.

Engelli aylığı başvurusu için 18 yaş üstü engelli kişiler ya da vekili tarafından başvuru yapılabilir. Başvuru için gerekli belgeler; Kimlik kartı, sağlık raporu (20.02.2020 yılından sonra raporlar elektronik olarak temin edildiği için bu tarihten sonra alınan raporlar istenmiyor)

Engelli Yakını Aylığı

Engelli yakını aylığını, sosyal güvencesi olmayan ve hane içindeki gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlarımıza verilen yardımdır.

Engelli yakını aylığı 18 yaşından küçük, özel gereksinimleri hafif düzeyde olan ya da %40 ve üzeri engeli olan yakınlarına verilir.

Engelli aylığı başvurusu 18 yaşından küçüklerin yakınları (varisi) tarafından kimlik kartı ve sağlık raporuyla başvuru yapabilir. Ancak 20.02.2020 tarihinden sonra alınan engelli raporu elektronik ortamdan temin edilebildiği için raporu çıktı olarak alıp vermenize gerek yoktur. Bu tarihten önceki engelli raporu götürülmek zorundadır.

Yaşlı ve Engelli Bakım Projeleri (Vefa Projeleri)

Kişisel bakımlarını, ev temizliği gibi zorunda bulunan ihtiyaçlarını karşılamayanlara verilen yardımdır. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından 65 yaş üstü vatandaşlara ve engelli vatandaşlara verilmektedir.

Online proje dökümanı ile başvuru yapılmaktadır.

Engelli İhtiyaç Yardımları

Engelli ihtiyaç yardımlarıyla engelli vatandaşların topluma kolay adapte olabilmesi için, yaşamlarını kolaylaştıracak her türlü araç gereçleri karşılamaya yarayan yardımdır.

Engelli ihtiyaç yardımı başvurusu için sağlık raporu ve kimlik kartı gerekli belgeler arasında bulunmaktadır. Engelli yardımına 18 yaş üstü aile bireyleri başvuru yapabilir.

Engelli yardımı kimlere verilir? Engelli ihtiyaç yardımı engelli vatandaşlarımıza verilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Ödemeleri

Genel sağlık sigortası prim ödemesi bütün sosyal güvencesi olmayan vatandaşları kapsamaktadır. Hane içerisindeki bireyler başvuru yapabilir.

Genel sağlık sigortası prim ödemeleri yardımına sağlık güvencesi olmayan aile bireyleri alabilir. Başvurular kimlik kartı ile yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı (Sağlık ve Gebelik)

Şartlı sağlık yardımı nasıl alınır? Şartlı sağlık yardımı sosyal güvencesi bulunmayan, 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının sağlık kontrollerine götürmeleri, anne olacakların da hamilelik döneminde sağlık kontrolüne gitmesi için ancak doğumu hastanede yapmak şartıyla yapılan yardımdır.

 • Şartlı sağlık yardımı kimlere verilir? 0-6 yaş arasında bulunan çocuklara ve hamilelere verilmektedir.

18 yaşını dolduran aile bireyleri kimlik kartıyla başvuru yapabilir.

Katılı Payı Ödemeleri

Katılım payı ödemeleri 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında 60/c-1 ve 60/c-3 maddesinde bulunanlar ve bakmakla sorumlu olduğu kişilerin hastane, ilaç, reçete, optik katılım payı gibi ödemelerini geri alması için bulunmaktadır.

Katılım payı başvurusunu kanun kapsamına giren kişiler kimlik kartıyla yapabilir. Katılım payı ödemelerini, katılım payı ödemesi yapanlar alabilir.

Kronik Hastalık Yardımı

Kronik hastalık yardımı nasıl alınır? Tüberküloz ve SSPE hastalığı olan vatandaşlarımızın psiko-sosyal ve maddi kayıp yaşayanlara özel olarak verilen düzenli maddi yardımdır.

Kronik hastalık yardımı kimlere verilir? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından onaylanmış olup, Halk Sağlığı Yönetimi Sisteminden hastalık bilgileri alınan vatandaşlarımıza verilir.

Kronik hastalık yardımı başvurusu, kimlik kartı ile Tüberküloz ve SSPE hastalığı olan vatandaşların bakımını üstlenen kişiler yapabilir.

Silikozis Hastalarına Yapılan Ödemeler

Silikozis hastalara yapılan yardım, öncelikle şimdilik yeni başvuru alınmadığını belirtelim. Silikozis hastalığı olan vatandaşlara yapılan nakit yardımıdır. Başvuruları kimlik kartı ve sağlık kurulu raporuyla yapılmaktadır.

Ancak 25.02.2011-25.05.2011 tarih arasında başvurular alınmıştır. Bu yüzden yeni başvuru alınmamaktadır.

Silikozis yardımı kimlere verilir? Silikozis hastalığından dolayı meslekte kazanma gücü en az %15 değerinde kaybetmiş olanlara verilir.

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği

Kronik hastalara elektrik tüketim desteği nasıl alınır? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almamış olan, kronik hastalık sebebiyle cihaza bağlı olarak yaşayan 3294 sayılı kanun ile hastaların yaşamlarını sürdürdüğü evlere elektrik tüketim desteği, kesintisiz güç kaynağı desteği ve birikmiş elektrik borcu desteği verilmektedir.

Elektrik tüketim desteği başvurusu için kimlik kartı, sağlık raporu ve vakıftan temin edilmiş olan başvuru formu ile hastanın kendisi ya da hasta evden çıkamayacak durumdaysa vekili başvuruyu yapabilir.

Elektrik tüketim desteği kimlere verilir? Evde bakım yardımı almayan, 3294 sayılı kanun kapsamında kronik hastalığı sebebiyle evde cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda kalan vatandaşlara verilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı eğitim yardımı nasıl alınır? Sosyal güvencesi olmayıp, 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitimlerine devam etmeleri ancak okulun açık olduğu 1 aylık dönemde 4 günden fazla devamsızlık yapmayanlara verilen yardımdır.

Şartlı eğitim yardımı kimlere verilir? Şartlı eğitim yardımı ihtiyaç sahibi olan vatandaşların ilk ve ortaokul okuyan çocuklar için verilir.

Şartlı eğitim yardımı başvurusu kimlik kartı ile 18 yaş üstünde olan aile bireyleri tarafından yapılmaktadır.

Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY)

Yabancılara yönelik şartlı eğitim yardımı, Avrupa Birliği’nin finanse ettiği ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Türkiye Kızılay Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ortak olarak düzenlenip verilen yardımdır.

Hane bireyi kimlik kartı ile başvuru yapabilir. Ancak kimlik kartı 99 ile başlayanlar bu yardımdan yararlanabilir.

Bu yardım, geçici barınma merkezleri dışında yaşayan, ihtiyaç sahibi, okulun açık bulunduğu dönemde 1 ay içerisinde 4 gün devamsızlık yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı’nda ve geçici eğitim merkezlerinde okuyan yabancı uyruklu çocuklara verilir.

Eğitim Materyali Yardımı (Kırtasiye Yardımı)

Eğitim materyali yardımı diğer bir adı da kırtasiye yardımı nasıl alınır? Her sene eğitim-öğretim sezonu başında ve yıl boyunca 3294 sayılı kanun içerisinde bulunan ihtiyaç sahibi ailelerin ilk ve ortaöğretimde okuyan çocuklarına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir.

Kırtasiye yardımı başvurusu kimlik kartıyla ve 18 yaşından büyük aile bireylerinin başvurusu sonucu alınmaktadır.

Kırtasiye yardımı kimlere verilir? Sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ailelere, hane içindeki gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere verilir.

Öğrenci Barınma-Taşıma-Yemek Yardımı

Öğrenci barınma-taşıma-yemek yardımı Milli Eğitim Bakanlığı’nın taşımalı eğitim sistemi dışında bulunan 3294 sayılı kanun kapsamı içinde bulunan ilk ve ortaöğretim öğrencilerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen yardımdır.

Öğrenci barınma-taşıma-yemek yardımı başvurusu kimlik kartıyla 18 yaşını dolduran aile bireyi tarafından yapılmaktadır.

Bu yardım, 3294 sayılı kanun kapsamında herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına verilmektedir. Hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olan aileler bu yardımdan yararlanabilir.

Yurt Yapımı

Ortaöğretim öğrencilerin kapsayacak şekilde ihtiyaç olan bölgelerde 100, 200, 300 kişilik yurtlar yapılmasına yönelik yardımdır.

Online proje dokümanı ile birlikte ihtiyaç sahibi öğrenciler başvuru yapabilir.

Yükseköğrenim Öğrencilerine Yönelik Yardımlar

Yurt içerisinde yükseköğretim gören öğrencilere, 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan Türk öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılan maddi yardımdır. Bu yardım bağış geldiği zamanlar devam etmektedir. Sürekliliği yoktur.

Yükseköğrenim öğrencilerine yönelik yardım başvurusunu kimlik kartı ile 18 yaşını doldurmuş öğrenci ya da aile bireyi başvuruyu gerçekleştirebilir.

Bu yardım, 3294 sayılı kanun kapsamında sosyal güvencesi bulunmayan ve hane içerisindeki kişi başına net gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olan ailelerin öğrenim gören öğrencilerine verilir.

Muhtelif Eğitim Yardımları

Muhtelif eğitim yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ilk ve ortaöğretime devam eden 3294 sayılı kanun kapsamında olan öğrencilerin sınavlara hazırlık materyallerinin yardımı yapılmaktadır.

Kimlik kartı ile hane içerisinde 18 yaşından büyük aile bireyi tarafından başvuru gerçekleşebilir. Hane içerisinde kişi başına düşen net gelir asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere yardım verilmektedir.

Devlet yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.