İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Nedir? Başvuru Formu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Nedir? Başvuru Formu ve Sorgulama
18.08.2022
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı nedir? Başvuru formu ve sorgulama 2023. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira yardımı nedir? İBB kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru nasıl sorgulanır gibi merak edilen konuları bu yazımızda anlatıyoruz. Ülkemizde birçok vatandaşımız yeterli maddi kazancı olmadığı için kirasını ödemekte veya giderlerini karşılamakta zorlanabiliyor. Bu sıkıntı yaşayan vatandaşlara karşı birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlardan biri de kira yardımıdır.

İBB Kira Yardımı Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi olan ve yeterli maddi gelir elde edemeyen vatandaşların, kirada yaşaması ve kirasını ödemekte zorlanması halinde vatandaşlara kira yardımı başlığı altında maddi yardım yapmaktadır. Kirasını ödeyemeyen vatandaşların rahat bir nefes alabilmesi ve kiralarını ödeyebilmesi için verilen kira yardımı bazı şartlar altında verilmektedir.

Kira yardımı şartlarına uygun olan vatandaşlar kira yardımı başvurusunda bulunabilirler. Başvuru tarihi bittikten sonra yapılan tüm başvurula belirli bir sıraya alınarak tek tek incelenir. Başvuru incelemeleri, o yıl yapılan başvuru sayısına ve çeşitli nedenlere bağlı olarak daha kısa veya daha uzun sürebilmektedir. Başvurusu incelenen ve kira yardımı almaya hak kazanan vatandaşların yardım paraları adlarına yatırılmaktadır.

İBB Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı başvuruları birçok farklı kanal üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu kanallardan biri de https://istanbulyenileniyor.com/ linki üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu linke tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kira yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 •  Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada üyelik oluşturmanız gerekir.
 •  Üyelik oluşturduktan sonra başvurular sayfasından “Başvuru Yap” butonuna tıklayarak başvuru formunu tamamlamanız gerekir.
 •  Formu tamamladıktan sonra “Başvurunuz Bize Ulaşmıştır” mesajı gelirse başvurunuz tamamlanmış olur ve başvurunuzun sıraya alındığını gösterir.

İBB Kira Yardımı Başvuru Formu

İBB kira yardımı için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru formunu tamamlamaları gerekir. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayan kişilerin başvuruları sıraya alınır ve inceleme aşamasına geçer. İnceleme aşaması sonrasında vatandaşın başvuru formu üzerinde belirtmiş olduğu iletişim adreslerine, olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılır. İBB kira yardımı başvuru formuna ulaşmak için vatandaşlar https://istanbulyenileniyor.com/ linkine tıklayarak sisteme kayıt olduktan sonra başvurular kısmından başvuru formuna ulaşabilirler.

İBB Kira Yardımı Sorgulama

İBB Kira Yardımı Sorgulama. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı başvurusunda bulunan kişiler başvurularının hangi aşamada olduğuna, başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığına bakmak isteyebiliyorlar. Başvurunuzun hangi durumda olduğuna dair bilgi almak için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. İBB kira yardımı başvuru sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://istanbulyenileniyor.com/ linkine tıklayın.

 •  Sisteme kayıtlı iseniz giriş yapın.
 •  Sisteme kayıtlı değilseniz kayıt olmalısınız.
 •  Giriş işlemi yaptıktan sonra sayfada yer alan “Başvurularım” sekmesine tıklayın.
 •  Başvurularım sayfasından mevcut başvurunuzu bulduktan sonra “Detay Görüntüle” butonuna basarak başvurunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

İBB Kira Yardımı Son Başvuru Tarihi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 17 Ağustos Marmara depreminin 23. Yıl dönümünde İstanbullulara seslenerek riskli yapıların yenilenmesine yönelik, 3450 TL kira desteğinin verileceğini söyledi. Sayın Ekrem İmamoğlu; “İster kiracı ister ev sahibi olsun riskli yapıların yenilmesi için 3.450 TL kira desteği verilmesini meclisimize getireceğiz. Biz tespitleri yaptık, imar planlarını geçirdik.” İstanbullu vatandaşlara binalarını yenilemek amacıyla ve kira desteği almak amacıyla başvuru yapmalarını belirtti.

İBB kira yardımı için başvurular başladı. Ancak son başvuru tarihi için henüz bir açıklama yapılmadı.

İBB Kira Yardımı Ne Kadar?

İBB kira yardımı resmi olarak şu an için 1.150 TL olarak belirlenmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kira yardımının en az 3.450 TL olması için meclise teklif iletti. Meclise iletilen bu oylama kararı henüz için sonuçlanmadığı için resmi olarak kira yardımı 1.150 TL olacağını söyleyebiliriz. Ancak sayın Ekrem İmamoğlu’nun teklifi meclisten geçerse kira yardımı 3.450 TL olarak belirlenecektir.

İBB Kira Yardımı Her Ay Mı Ödeniyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan kira yardımının tek seferlik mi yoksa her ay olarak mı yapılacağı merak edilen konu başlıklarından biridir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı resmi olarak 1.150 TL olarak yapılacak ve yalnızca 1 defaya mahsus olarak yapılacaktır. İBB kira yardımları henüz dağıtılmaya başlanmadı. Ekrem İmamoğlu tarafından meclise sunulan kira yardım miktarının sonuçlanmasından sonra kira yardımları yapılmaya başlanacaktır.

İBB Kira Yardımı Hesaplama

Kentsel dönüşüm kira yardımı niteliğinde verilecek olan yardım parası ister evi olan ister de kirada olan herkes için verilecektir. Bu bağlamda kira yardımı almaya hak kazanan kişilere de aynı miktarlarda kira yardımı yapılacaktır. Kira yardımı şu an için 1.150 TL olarak belirlenmiştir. İBB Kira yardımı miktarı herkese eşit miktara verilecektir.

İBB Kira Yardımı Hangi Bankaya Yatıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı yapılmaya başlandı mı? İBB Kira yardımı hangi bankaya yatıyor? İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı henüz yapılmaya başlanmadı. Kira yardımı meclise sunulan kira yardım parası miktarının sonuçlanmasından sonra yapılmaya başlanacaktır. Kira yardımı yapılmaya başlamadığı için hangi bankaya yatacağı hakkında net bir bilgi söylemek yanlış olacaktır.

Ancak daha önceki kira yardımlarına ve sosyal yardımlara bakıldığı zaman genel olarak Ziraat Bankası, Halk bankası veya PTT şubelerine yatırıldığı görülmüştür. Bu bağlamda İBB kira yardımı da aynı şekilde Ziraat bankası, Halk bankası veya PTT şubeleri aracılığı ile yapılacağı düşünülmektedir.

İBB Kira Yardımı Hangi Tarihte Yatıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı başvuruları alınmaya başlandı. Kira yardımından yararlanmak isteyen İstanbullu vatandaşlar, başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. Kira yardımına başvuruda bulunan vatandaşlar, kira yardımlarının hangi tarihte yatırıldığı merak etmektedirler.

İBB Kira yardımı son başvuru tarihi şu an için belirlenmemiştir. Bu nedenle kira yardımının hangi tarihte yatacağı da kesin olarak bilinmemektedir. İBB Kira yardımının son başvuru tarihi ve kira yardımının hangi tarihte yatırılacağı konusunda kesin karar meclis gündeminden sonra belirlenecektir.

istanbul büyükşehir belediyesi kira yardımı başvurusu

İBB Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı başvurusunda bulunacak İstanbullu vatandaşların, başvuru işlemlerini tamamlayabilmeleri için bazı evrakları ilgili birime teslim etmesi gerekir. İBB kira yardımı başvuruları online bir şekilde yapılabildiği için gerekli olan evraklar da aynı şekilde online olarak sisteme yüklenerek teslim edilebilir.

Gerekli belgeleri sisteme yükledikten sonra “Ön Teklif Formu Hazır” bilgisi telefon numaranıza SMS olarak gönderilmektedir. Bu işlemden sonra vatandaşlar ön teklif belgesi ile ilgili detaya ulaşmak için başvuru sorgulama işlemleri yapmaları gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı başvurusu için gerekli olan belgeler aşağıda yer almaktadır.

 •  Tapu takyidat belgesi
 •  Resmi imar durumu
 •  Başvuru yetki belgesi
 •  Risklere yapılara ilişkin belge
 •  Mevcut ruhsat projesi

İBB Kira Yardımı Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların izleyebilecekleri bir diğer yöntem ise iletişim numarası üzerinden belediye ile iletişime geçmektir. İBB kira yardımı için iletişime geçilebilecek numara ALO 153 numaralı çağrı merkezidir.

İBB Kira Yardımı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan ve maddi yetersizlik nedeniyle kirasını ödemekte zorlanan vatandaşlar için kira desteği vermektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlara verilen bu kira yardımı, belirli şartlar altında belirlenen kişilere verilmektedir. Başvuru yapabilecek ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer alan vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamlayarak söz konusu kira yardımından yararlanabilirler.

İBB kira yardımı aşağıdaki listede yer alan kişilere verilmektedir.

 • İBB kira desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin evlerinin sosyal konut projesi kapsamı içerisinde yer alması gerekir.
 •  Kişilerin maddi yetersizlik yüzünden ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor olmaları gerekir.

İBB Kira Yardımı Veriyor Mu?

Dar gelirli olup da kirasını ödemekte zorlanan vatandaşlar için çeşitli kurumlar ve kuruluşlar, kira desteği vermektedir. Bu birimlerden biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum; “Eylül-Ekim aylarında İstanbul’da konut projesi başlayacaktır.” Açıklamasından sonra İstanbullu vatandaşların mağdur olmaması adına başlatılan bir destek projesidir. Bu proje sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar zor duruma kalmadan kirasını ödemek amacıyla maddi destek alabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.