Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
20.12.2022
A+
A-

Engelli maaşı nasıl alınır? konusunda ilk önce belirmek gerekir ki; Engelli maaşı almak isteyenler öncelikle belirli bir düzeyde engelli raporu almak zorundadır.

Engelli maaşını almanız için uygun şartların sağlanmadığı belirlenerek sağlık kurumu tarafından heyet raporunda %40 engeli vardır raporu ile alınmaktadır. Bu şartların karşılanmasından sonra engelli aylığı adı altında aylık olarak belirli bir miktar aylık almaya hak kazanılmaktadır.

Engelli aylığı yani engelli maaşı, maddi imkansızlık içerisinde olan ya da bakıma muhtaç olan kişilere devlet tarafından verilen maddi yardımdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanıp Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı aracılığıyla dağıtılmaktadır.

Engelli maaşının kesinlikle  geri ödemesi söz konusu değildir. %40 engelli raporu olan herkes engelli maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Engelli Maaşı Şartları

Engelli maaşından yararlanmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Engelli maaşı şartlarının en başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir. Sizle maddeler halinde engelli maaşı şartlarını maddeler halinde belirteceğiz.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Sağlık kurumu tarafından onaylanan engelli raporunun güncel olması
 • %40 engeli bulunmak
 • Geliri yüksek olmayanlar
 • Üzerine mal kaydı bulunmayan
 • Hane içerisinde kişi başına gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması
 • Herhangi bir yardım almıyor olunması
 • 18 yaşından küçüklerin ailesi ya da vasisi başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Başvuruyu vasiler yapıyorsa mahkeme onaylı vesayet belgesi olması
 • Özürlüler Kanunu’nda bulunan 2023 Engelli raporunun güncel olması gerekmektedir.
 • 65 yaşından küçük olmak gerekmektedir.
 • Zihinsel engeli bulunanların şartları sağlaması durumunda ömür boyu engelli maaşı bağlanır.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı 2020 yılında %40 – %69 arasında engeli bulunanlara 567 TL, %70 ve üzerinde engeli bulunanlara 854 TL ödenmektedir.

Her yılın Temmuz ayında zamlı olarak alınmaktadır.

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı başvurusu yapmak için bazı şartların yerine getirilmesi ve belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir.

 • Öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü’ne gidip başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Zihinsel ve bedensel bir engeli bulunmaması durumunda engelli maaşı almak isteyen kişinin kendisi başvuru yapması gerekmektedir.
 • Başvuruya gitmesine engeli varsa ya da 18 yaşından küçükse vasileri tarafından başvurusu gerçekleşmelidir.
 • Gereken evrakları teslim edip engelli maaşı almak istenildiği belirtilmelidir.
 • Kurum tarafından verilen evraklar doldurulmalıdır.
 • Daha sonra bütün işlemlerinizin ardından sisteme giriş yapılır ve incelenmeye başlanır.

Engelli Maaşı Kimler Alabilir?

Engelli maaşını kimlerin alacağı konusu net bir şekilde belirtilmiştir. Sağlık kurumu tarafından verilen engelli raporu doğrultusunda engelli maaşı alınmaktadır.

Sağlık kurumu tarafından verilen engelli raporu en az %40 engelli olduğunun beyanını taşıması gerekmektedir. Engelli seviyesi arttıkça alınacak para miktarı da artmaktadır. Engelli maaşını alacak kişinin 18 yaşından büyük 65 yaşından küçük olması şartı ilk başta aranan niteliktir. Sigortalı bir işte çalışan ya da herhangi bir sosyal yardımdan yararlanan veya SGK’dan geliri olanlar kesinlikle engelli maaşı alamazlar.

Ancak engelli maaşını almak için belirli bir gelirin altında olunması da gerekmektedir. Hane içindeki gelir asgari ücretin 1/3’ünün altında olması şartı da aranmaktadır.

Evi olan engelli maaşı alabilir mi sorusunun cevabı da çok nettir. Engelli maaşı alacak kişinin üstünde kesinlikle herhangi bir mal varlığı olmaması gerekmektedir. Ayrıca bakım maaşıyla engelli maaşı aynı anda alınmamaktadır.

Engellilere Devlet Yardımı>>>>

E Devlet Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır

Engelli maaşına başvuru yapan vatandaşların başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından incelemeye alınarak yaklaşık olarak 1 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Başvuruların sonuçlanma tarihleri yoğunluğa ve bazı nedenlere bağlı olarak daha uzun sürebiliyor.

Vatandaşlar engelli maaşlarının sorgulamak için E-Devlet sistemini kullanabilirler.

Engelli vatandaşlar E-Devlet sistemine, E-Devlet şifrelerini ve T.C. kimlik numaralarını kullanarak giriş yapabilirler. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bu link üzerinden E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra başvurunuzu takip edebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Engelli Maaşı Kesilir?

Engelli aylıklarının kesilmesi genel olarak 2 neden bağlıdır.

Engelli vatandaş için verilen sağlık raporu süreli olması ilk nedendir. Sağlık raporu süreli ise rapor süresinin bitiminde yeniden sağlık raporunun alınması gerekir. Yeni alınan sağlık raporunda 40 oranın engellilik söz konusu ise engelli aylığı geçerli olmaktadır.

Engelli vatandaşların engelli aylıklarının kesilmesinin bir diğer nedeni ise vatandaşın gelir durumunun değişmesidir. Gelir tutarı asgari ücretin 1/3 ünden fazla olması halinde engelli aylığı kesilmektedir.

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli aylığı vatandaşın gelir durumunun değişmesi veya rapor süresinin bitmesinden dolayı kesilmektedir. Engelli aylığı kesilen vatandaş tekrar aylık almak için müracaat edebilirler. Sosyal yardım görevlileri vatandaşın başvurusu incelemeye alır ve şartların uygun görülmesi halinde tekrardan aylık verilir.

T.C. ile Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Engelli vatandaşlar PTT şubelerine giderek T.C. kimlik numaraları ile PTT hesaplarına aylıklarının yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilirler. Engelli maaşının alınması veya sorgulanma işlemleri için engelli vatandaşın bizzat gitmesi veya kefalet verilmesi halinde bir yakının gitmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Aynı zamanda PTT kart sahipleri akıllı telefonlarına PTT Bank mobil uygulamasını indirerek hesaplarına engelli maaşlarının yatıp yatmadığını kontrol edebilirler.

Engelli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

2023 engelli maaşları 3 aylık maaşının hesaplanması bakım maaşının hesaplanması ile benzer şekilde gerçekleştirilmektedir. Engelli maaşları o yıl yayınlanan memur maaş kat sayısı ile yasada belirtilen gösterge rakamlarının çarpılması sonucunda elde edilir.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

Şu şartları sağlayan vatandaşlar engelli aylığı alabilirler;

 • Kanunen bakmak ile yükümlü kimsesi olmayan vatandaşlar
 • SGK herhangi bir şekilde gelir veya aylık almayanlar
 • Nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan vatandaşlar
 • Hane gelirinin kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan vatandaşlar
 • %40 ve üstünde engelli olan vatandaşlar engelli aylıkları alabilirler.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

 • Vatandaşın en az %40 oranında engelli olması ve bunu rapor ile desteklemesi gerekir.
 • 18 yaşını dolduran ve 69 yaşına girmeyen vatandaşların başvuruları kabul edilmektedir.
 • Şahsen başvuru yapamayacak durumda olan vatandaşların mahkeme kararı ile onaylanmış vasileri başvuru yapabilirler.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı almanın da belirli şartları bulunmaktadır. Bakıma muhtaç olan bir kişinin kesinlikle hastaneden engelli raporu alması gerekmektedir. En az %40 engelli raporu olduktan sonra engelli aylığı bağlanabilir. Bunun dışında bazı şartlar da aranmaktadır.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

 • Öncelikle %40 engelli olduğuna dair rapor olması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Engelli maaşı almak isteyen kişinin üzerine herhangi bir mal varlığı olmamalı
 • Hane içerisindeki gelir asgari ücretin üçte birini geçmemesi gerekmektedir.
 • 18 yaşını doldurmuş 65 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. 18 yaşından küçüklerin anne veya babası başvuruda bulunabilir.
 • 2023 engelli raporunun kesinlikle güncel olması gerekmektedir.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı başvuru şartlarını yerine getirenler ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine gidip evraklarını teslim etmesi gerekmektedir.

Evrakları teslim ederken engelli aylığına başvuru yapılacağı da belirtilmelidir. Sizden evraklarınız alıp doldurmanız için bir form vereceklerdir. Doğru bilgilerle formu doldurduktan sonra görevli personele teslim etmeniz gerekmektedir.

Her işlemi gerçekleştirdikten sonra artık başvurunuz incelenip, engelli maaşı alıp almayacağınızın kararı verilecektir. Engelli maaşı başvurusunu yapmak için sizden istenen evrakları eksiksiz hazırlamanız gerekiyor. Aksi takdirde tekrardan evrak düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, hane geliri asgari ücretin üçte birinin altında olanlar, en az %40 engelli raporu olanlar, 18 yaşını doldurmuş 65 yaşını geçmemiş olanlar başvuru yapabilir.

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli maaşı başvurusu sırasında sizden bir takım belge istenmektedir. Bunlar;

 • Akli dengesi yerinde olanlar için engelli maaşı almak istediğine dair beyan (vasiler tarafından da doldurulmasında herhangi bir sakınca yoktur)
 • Engelli olan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • En az %40 engelli olduğuna dair 2023 güncel raporu
 • İkametgah belgesi
 • Engelli 18 yaşından küçükse vasisi ya da anne veya babasına ait nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Herhangi bir geliri olmadığına dair evrak
 • Muhtaçlık ya da fakirlik belgesi

Engelli Maaşı Devam Ediyor Ne Demek?

Engelli maaşı devam ediyor ne demek diye soracak olursanız; engelli bireyin maaş alımına devam ettiği anlamına gelmektedir. Engelli maaşı devam ediyor ne demek sorusunu bu aralar çok duymaktayız. Sizlere yardımcı olabilmek için tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Engelli Raporu Nasıl Alınır>>>>

Engelli Maaşı Dilekçe Örneği

Engelli maaşı dilekçe örneği için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine giderek temin edebilirsiniz.

Engelli Maaşı Hesaplama

Engelli maaşı hesaplama işlemini yapmanıza gerek yoktur. Size verilen engelli raporuna göre yüzde kaç engeliniz varsa ona göre alacağınız ücret de artmaktadır.

Engelli maaşı hesaplaması kurum tarafından yapılmaktadır. Ancak;

 • %40-69 arasında engeli bulunanlara 506 TL
 • %70 ve üzerinde engeli bulunanlara 763 TL ile 804 TL ödenmektedir.

Engelli aylığı bilgilerinizi SGK internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli maaşı bazı durumlarda kesilmektedir. Bunların en başında yapılan adres değişikliği gelmektedir. Adres değişikliği yaparken mutlaka ikamet adresinizin bulunduğu vakıf aracılığı ile yapmanız gerekmektedir.

Vakıf kontrolünde yapılmayan adres değişikliğinde, engelli aylığı durdurulmaktadır. Her ilçede Sosyal Yardımlaşma Vakfı olduğundan dolayı, ilçe değişikliğinde maaşın kesilmemesi için mutlaka vakıf nezdinde adres değişikliği yapılması gerekiyor.

Adres değişikliği aynı ilçe içerisinde yapıldığı takdirde engelli maaşı durdurulmaz. Sadece nüfus müdürlüğüne adres değişikliği yapıldığına dair bilgi verilerek beyan edilmesi gerekiyor. Bunun yapılmasındaki amaç da, yeni taşınılan adrese hane ziyareti gerçekleştirilecek olmasıdır.

Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Engelli maaşı için başvurunuzu bulunduğunuz ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

Engelli Maaşı Ödeme Günleri

Engelli maaşı ödeme günleri doğum tarihinin son rakamına göre yapılmaktadır. Her ayın aynı gününde ödeme gerçekleşmektedir. Buna göre;

 • Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olanlar ayın 5 inci günü
 • Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olanlar ayın 6 ıncı günü
 • Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olanlar ayın 7 inci günü
 • Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olanlar ayın 8 inci günü
 • Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olanlar ayın 9 uncu günü maaşlarını alabilirler.

Engelli Maaşı Üzerine Kredi Çekilir Mi?

Engelli maaşı üzerine kredi çekilebilir mi? Bunun için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kredi notu uygun, aylık düzenli gelirin belgelenmesi gibi şartlar kanıtlanırsa engelli vatandaşlar da kredi çekebilir.

Ayrıca bankaların engelli vatandaşlara sağladığı özel kredi seçeneklerinden de yararlanılmaktadır. Ancak özel kredi seçenekleri sadece ihtiyaç kredisini kapsayabilir.

Engelli Maaşı ve Evde Bakım Parası Aynı Anda Alınır Mı?

Engelli maaşı ve evde bakım parası aynı anda alınır mı? Engelli maaşı ve evde bakım parası aynı anda alınabilmesi için her iki yönden de bütün şartların sağlanması gerekmektedir.

Bu konu hakkında size en detaylı bilgiyi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları verecektir.

Engelli Maaşı Zammı Ne Kadar?

Engelli maaşı zammı 2023 yılında;

Engelli aylığı bu senenin ilk 6 ayı için yüzde 40-69 oranlarında engelli vatandaşlar için 865 TL, yüzde 70 ve üzerinde engelli olanlar için ise bin 298 TL olarak belirlendi. Engelli yakını aylığı ise 865 TL oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.