Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
17.08.2023
A+
A-

Kızılay gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır? Muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşların Ramazan ayında beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla vatandaşlara erzak ve gıda içeren yardım kolileri dağıtılmaktadır. Kızılay’ın gıda yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ikamet ettikleri bölgedeki Kızılay temsilciliğine giderek başvuru yapabilirler.

Aynı zamanda vatandaşlar ALO 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayabilir ve ön başvurularını tamamlayabilirler. Ayrıca ALO 168 numaralı hattan sosyal yardımlar hakkında bilgi alabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Kızılay gıda yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar izleyebilecekleri bir diğer yol ise Kızılay resmi internet sitesi üzerinden gıda yardımı gibi tüm sosyal yardımlara başvuru yapabilirler. Kızılay resmi internet sitesi için https://www.kizilay.org.tr/iletisim linkine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Türk Kızılay’ı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan maddi yardımdan sonra birçok vatandaş Kızılay tarafından yapılan sosyal yardımları merak etmeye başladılar. Türk Kızılay’ı her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan yardımı gibi birçok sosyal yardım ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek vermektedir.

Türk Kızılay Sosyal Hizmetler alanında gerçekleştirmekte olduğu sosyal yardım projeleri şu şekildedir;

 • Aşevleri için bağışlar
 • Ramazan yardımı
 • Yurt içi ve yurt dışı gıda yardımı
 • Sevgi bohçası sosyal yardımı
 • Giyim sosyal yardımları
 • Sağlık sosyal yardımları
 • Kızılay kart sosyal yardımı
 • Engelsiz ikram aracı sosyal yardımı gibi birçok sosyal yardım yapılmaktadır

Kızılay Ramazan Yardımı Ne Zaman?

Türk Kızılay’ı her sene olduğu gibi bu senede ihtiyaç sahiplerine destek olabilmek için “Dayanışma ve Teşekkür Programı” düzenledi. Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, geçen sene olduğu gibi bu senede Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardım yapılacağını ve bu sene geçen seneden daha fazla aileye Ramazan yardımı yapılacağını belirtti. Bu yıl 8 milyon ihtiyaç sahibi vatandaş için Ramazan yardımını ulaştırmayı hedeflediklerini ve Ramazan ayı boyunca 60 bin gönüllü vatandaşın sahada çalışacağını belirtti.

Kızılay Ramazan yardımı başvurularının yapılmasından sonra başvuru sahibinin başvuru formunda belirtmiş olduğu iletişim bilgisi üzerinden başvuru sahibine SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirmeden sonra vatandaşlar anlaşmalı zincir marketlere giderek Ramazan ayı alışverişlerini yapabilirler.

Kızılay Ramazan Yardım Başvurusu

Türk Kızılay’ı her sene olduğu gibi bu sende ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan yardımı, gıda yardımı ve birçok sosyal yardım yapacağını duyurdu. Ramazan yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar https://www.kizilay.org.tr/iletisim linki üzerinden Kızılay’ın resmi sitesine ulaşabilir ve Ramazan yardımı başvurusu yapabilirler. Kızılay Ramazan yardımı başvurusu için aynı zamanda Kızılay ALO 168 numaralı çağrı merkezini arayarak da başvuruda bulunabilirsiniz.

Kızılay Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Kızılay Ramazan yardımı kolisi almak isteyen vatandaşların başvuru sırasında ramazan yardımı başvuru formunu doldurmaları gerekir. Yapılan tüm başvuruları detaylı olarak inceleyen Kızılay uygun görülen başvuruları onaylayarak vatandaşlara sosyal yardımları dağıtmaktadır. Kızılay Ramazan yardımı başvuru formu için https://wwww.kizilay.org.tr/iletisim linkine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Kızılay Ramazan yardımı başvuru formu üzerinde doldurulması gereken bilgiler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibinin adı, soy adı ve T.C kimlik numarası
 • Başvuru noktanız (vatandaşın yurt içinden veya yurt dışından başvuru yaptığını belirtmesi gerekir.)
 • Vatandaşın doğum tarihi ve cinsiyeti
 • Vatandaşın e-posta adresi, cep telefonu ve ev telefonu
 • Vatandaşın bulunduğu il ve ilçe
 • Başvuru nedeni ve mesajınız bölümlerinin tamamı doldurulması ve tamamen doğru bilgiler ile tamamlanması gerekir.

Kızılay Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama

Kızılay yardım kolisi yardıma ihtiyaç duyan ve maddi durumunun kötü olması nedeniyle temel gıda ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan aileler için sağlanan sosyal yardımlardan biridir. Her ay gıda ve erzak kolisi yardımı ihtiyaç sahibi vatandaşlar için dağıtılıyor. Kızılay yardım kolisi içerisinde bulunan ürünler şu şekildedir;

 • Ayçiçek yağı
 • Kırmızı mercimek
 • Kuru fasulye
 • Domates salçası
 • Tel ve arpa şehriye
 • Toz ve küp şeker
 • Pirinç
 • Bulgur
 • Çay
 • Makarna ve un bulunmaktadır.

Kızılay yardım kolisi başvurusu yapan vatandaşlar başvuru sorgulama işlemini ALO 168 numaralı çağrı merkezi hattından veya Kızılay’ın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirler. Yardım kolisi başvuruları ortalama olarak birkaç hafta içerisinde sonuçlanır. Bu süre yoğunluk durumuna bağlı olarak daha uzun sürebilir.

Kızılay Gıda Yardımı Başvuru Formu

Kızılay gıda yardımı başvuru formu üzerinde vatandaşların aylık kazançları, aylık giderleri, meslekleri, kimlik bilgileri ve hane bilgilerine yönelik sorular yöneltiliyor. Yöneltilen tüm soruların doğru ve eksiksiz bir şekilde cevaplanması başvurunun onay alması için gereklidir.

Kızılay şubeleri başvuru sonuçlarını başvuru sahiplerine e-posta, telefon çağrısı veya SMS yolu ile iletiliyor. Bu nedenle başvuru formunu dolduran vatandaşların başvuru formunda iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz doldurmaları önemlidir.

Kızılay Gıda Kolisi Almak İstiyorum

Kızılay gıda kolisi almak istiyorsanız öncellikle başvuruda buklunmanız gerekmektedir. Kızılay yardımlarından olan gıda kolisi yardımı ihtiyaç sahibi ailelere yapılmaktadır. Kızılay gıda kolisi başvurusuna kızılayın resmi internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonrası sorgulama ekranından başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay ihtiyaç sahibi ailelerin giyim ve gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla her ay binlerce ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımlar ile destek vermektedir. Muhtaç vatandaşlara yönelik sağlanan sosyal yardımlardan biri olan gıda yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ALO 168 çağrı merkezini arayarak başvuru yapabilir veya sosyal yardım hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kızılay Gıda Kartı Nasıl Alınır?

Kızılaykart başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Kızılay şubelerine giderek başvuruda bulunabilirler. Aynı zamanda Kızılaykart ön başvuruları Kızılay’ın resmi internet sitesinden yapılabiliyor. Aynı zamanda hayırsever vatandaşlar Kızılay resmi internet sitesine giriş yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşların Kızılaykartlarına bağış yapabilirler.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

Kızılay sosyal yardımlarına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ALO 168 numaralı çağrı merkezini arayabilirler veya Kızılay’ın resmi internet sitesinde başvuruda bulunabilirler. Ancak şu an için E-Devlet sistemi üzerinden Kızılay yardımlarına başvurulamıyor.

Kızılaykart Nedir?

Kızılay tarafından gıda yardımına başvuru yapan vatandaşlar için dağıtılan alışveriş kartıdır. Kızılaykart belediyeler tarafında ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartı ile aynı işlevi görmektedir. Hayırseverler tarafından bağışlanan paralar ihtiyaç sahibi vatandaşların kartlarına kısa süre içerisinde yükleniyor.

Kızılaykart içerisine bakiye yüklemesi yapılan vatandaşlar kartlarını alarak anlaşmalı marketlere giderek Ramazan alışverişlerini yapabilirler. Kızılaykart gıda, temizlik malzemesi ve kişisel bakım gibi birçok ihtiyaçlar için geçerlidir.

Kızılaykart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay tarafından para veya gıda yardımı başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahibi vatandaşlar için verilen Kızılaykart, Kızılay anlaşmalı marketlerde geçerlidir. Kızılaykart ihtiyaç sahibi vatandaşların bu marketlerde kart limitleri ile alışveriş yapabilmeleri imkân vermektedir.

Farklı limitlerde olan Kızılaykart tütün ve alkol haricinde ki tüm ürünler için kullanılabiliyor. Kart limitleri ihtiyaç sahibi vatandaşın muhtaçlık durumuna ve aile birey sayısına bağlı olarak 150-200-300 TL gibi farklı limitlerde olabiliyor.

Kızılaykart başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Kızılay’ın resmi internet sitesine giriş yaparak ön başvurularını oluşturabilirler veya ALO 168 numaralı çağrı merkezini arayarak yardım başvurularını yapabilirler.

kızılay gıda yardımı

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, belediyeler ve birçok kurum ve kuruluşlar ihtiyaç sahibi vatandaşlar için çeşitli sosyal yardımlar ile destek vermektedirler. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için destek veren kurumlardan biri de Kızılay’dır. Kızılay maddi yardım, gıda yardımı ve diğer sosyal yardımlara başvuru yapılması için vatandaşlardan bazı belge ve evraklar istiyorlar.

Kızılay gıda yardımı başvurusu için gerekli evrak ve belgeler şunlardır;

 • T.C kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Engelli vatandaşlar için son 6 ay içerisinde alınan engelli raporu
 • İşsiz vatandaşlar için SGK’dan alınan işsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporu

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar yukarıdaki belgeleri Kızılay şubelerine götürerek gıda yardımı başvurusu yapabilirler.

Kızılay Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kızılay yardımlarından öncelikli olarak gerçek ihtiyaç sahipleri yani muhtaç ve işsiz vatandaşlar yararlanabilirler. Aynı zamanda gelirleri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlarda Kızılay yardımlarından yararlanabilirler. Kızılay yardımından yararlanabilen diğer vatandaşlar şu şekildedir;

 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Kimsesiz dul kadınlar ve gelirsiz vatandaşlar
 • Yetim ve öksüzler
 • Afetzedeler
 • Aylık hane kazancı asgari ücretin 1/3 ‘ünün altında olan vatandaşlar
 • Kronik hastalığı bulunan vatandaşlar ve engelli vatandaşlar Kızılay yardımlarından yararlanabilirler.

Kızılay gıda Yardımı Almak İstiyorum

Muhtaç ve yoksul ailelerin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak için vatandaşlara erzak ve gıda içeren kolileri dağıtan Kızılay’ın gıda yardımından almak isteyen vatandaşlar ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Kızılay temsilciliklerine giderek başvuruda bulunabilirler.

Kızılay gıda yardımında bulunmak isteyen vatandaşlar gıda yardımı başvuru formunu doldurarak başvurularını tamamlayabilirler. Gıda yardımı başvuru formu üzerinde yer alan aylık kazanç, aylık gider, vatandaşın mesleği, adres bilgileri, iletişim bilgileri ve diğer bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir.

Kızılay Gıda Kolisi Yardımı

Yardıma ihtiyaç duyan ve maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi ailelere destek vermek adına birçok sosyal yardım sağlayan Kızılay düzenli olarak her ay erzak ve gıda kolisi yardımının yanı sıra her sene Ramazan ayında da birçok yardım sağlamaktadır.

Kızılay yardım kolisi içerisinde yer alan temel gıda ürünleri ihtiyaç sahibi vatandaşların mutfak ihtiyaçlarını karşılamak adına sağlanan sosyal yardımdır. Kızılay gıda yardımı 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

Gıda yardımları gıda kolileri veya Kızılaykart olarak yapılmaktadır. Gıda kolileri içerisinde un, yağ, pirinç ve mercimek gibi temel gıda ürünlerinin bulunduğu paketler halinde yapılırken Kızılaykart yardımı içerisinde 400 TL ile 500 TL arasında değişkenlik gösteren limitli alışveriş kartları halinde yapılmaktadır.

Kızılay Gıda Kolisinde Neler Var?

Kızılay gıda kolisi ihtiyaç sahibi vatandaşların mutfak ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla birçok temel gıda ürünü içeren koliler halinde dağıtılmaktadır. Kızılay gıda kolisi içerisinde bulunan temel gıda ürünleri şu şekildedir;

 • Ayçiçek yağı
 • Kuru fasulye
 • Domates salçası
 • Mercimek
 • Tel şehriye
 • Arpa şehriye
 • Bulgur
 • Pirinç
 • Çay
 • Un
 • Tuz ve şeker bulunmaktadır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar Kızılay gıda yardımına başvuru yaparak gıda kolisinden yararlanabilirler. Gıda yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar ALO 168 çağrı merkezini arayarak başvurularını tamamlayabilirler.

Kızılay Ramazan Yardımı Ne Kadar?

Kızılay her sene olduğu gibi bu senede Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gıda ve maddi yardım desteği vermektedir. Ramazan yardımı başvurusu yapan vatandaşlar başvuru sırasında maddi yardım veya gıda yardımı almak istediklerini belirterek başvurularını bu yönde tamamlamaları gerekir.

Kızılay Ramazan yardımı 400 ile 500 TL arasında değişkenlik gösteren alışveriş kartları halinde yapılmaktadır. Ayrıca Ramazan yardımı içerisinde temel gıda ürünleri bulunan koliler halinde yapılmaktadır.

Kızılay Ramazan Paketi Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Kızılay Ramazan ayında dar gelirli vatandaşlar için gıda yardımı ve maddi yardım yapacağını duyurdu. İhtiyaç sahibi vatandaşlar Ramazan paketi yardımı başvurusu yaparak içerisinde temel gıda ürünlerinin bulunduğu yardım kolilerini alabilirler.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ALO 168 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak Ramazan paketi yardımı başvurusu yapabilirler. Aynı zamanda ALO 168 numaralı çağrı merkezi hattından Ramazan paketi ve diğer sosyal yardımlar hakkında bilgi alabilirsiniz.