Az Hasarlı Bina Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Az Hasarlı Bina Yardımı E-Devlet

Az Hasarlı Bina Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Az Hasarlı Bina Yardımı E-Devlet
28.02.2023
A+
A-

Hasarsız veya Az Hasarlı Bina Ne Demek?, Az Hasarlı Bina Yardımı, DASK Orta ve Az Hasarlı Binalara Ödeme Yapar Mı?, Binalarda Hasar Tespiti Nasıl Yapılır? Az Hasarlı Yardım Parası Nereden Alınır? gibi merak edilen detaylar yazımızda…

 Az Hasarlı Bina Yardımı

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen deprem nedeniyle 10 ilde yaşayan vatandaşlarımız olumsuz etkilenmiştir.  Devlet depremden olumsuz etkilenen vatandaşlara yardım yapmaktadır. Bu yardımlar dan binası az hasar olan vatandaşlar faydalanıp faydalanamayacağını merak etmektedir.

Bu yazımızda az hasarlı bina yardımı hakkında merak edilen detaylar yer almaktadır.

Hasarsız veya Az Hasarlı Bina Ne Demek?

Hasarsız veya az hasarlı binanın tam olarak nasıl anlaşıldığı oldukça merak edilen konulardan bir tanesidir. Hasarsız veya az hasarlı binalar deprem, sel gibi afetlerde hasar görmemiş veya az hasar görmüş binalara denilmektedir. Bu binaların taşıyıcı sisteminde kılcal çatlaklar oluşmuş, sıva çatlakları olmuş, boya veya kaplama gibi sorunları olan binalar az hasarlı bina olarak adlandırılmaktadır.

Deprem Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adıyaman ve Diyarbakır’da meydana gelen deprem nedeniyle birçok kişinin hayatı olumsuz etkilenmiştir. Devlet depremden etkilenen vatandaşlara destek vermektedir. Bu desteklerden faydalanmak isteyen vatandaşların deprem illerinden birinde ikamet etmesi yeterlidir.

Az Hasarlı Bina Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Deprem bölgesinde ikamet eden bütün vatandaşlar, binası hasarlı veya az hasarlı olması fark etmeksizin 10 bin TL deprem yardımı verilecektir. 10 bin TL destekten faydalanmak için yardım başvurusu yapılmasına gerek yoktur. Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlar tespit edildiği durumda hane başına 10 bin TL deprem desteği alabilir.

Az Hasarlı Binalara Devlet Desteği Var Mı?

Geçtiğimiz hafta meydana gelen depremde yıkılan, çok hasarlı, orta hasarlı ve az hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere hane başına 10 bin TL destek ödemesi vermektedir. Bu destekten faydalanmak için yalnızca afet bölgesinde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir.

DASK Orta ve Az Hasarlı Binalara Ödeme Yapar Mı?

Ülkemiz deprem bölgesindedir. Bu nedenle birçok kişi depremin maddi etkilerinden az faydalanmak için DASK sigortası yaptırmaktadır. DASK sigortası deprem ve depreme bağlı oluşturulabilecek maddi hasarların karşılanmasını sağlamaktadır. Bu dönemde DASK ödemelerinin yapılması için binanın tamamının veya bir kısmının hasar görmüş olması gerekmektedir.

Ayrıca DASK beyaz eşya, mobilya gibi taşınabilir malları, enkaz kaldırma ve ölüm tazminatı gibi şeyler DASK kapsamında yer almaz.

az hasarlı bina yardımı başvurusu nasıl yapılır

Binalarda Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

Hasar tespiti yapılması için devlet tarafından uzmanlar görevlendirilmektedir. Görevlendirilen uzmanlar, binada zarar olup olmadığını, varsa hasar derecesini, yapının ayakta durmasını sağlayan etkenler sağlam mı, herhangi bir zarar varsa düzeltilebilir mi? Gibi soruların cevabı aranmaktadır.

Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen depremde binalarında hasar oluşan vatandaşlar, oluşan hasarların tespitini nasıl yapacağını araştırmaya başlamıştır. Hasar tespiti farklı yöntemler ile yapılabilir. Bu yöntemlerden en çok bilineni ve ilk akla geleni e-Devlet sistemidir. e-Devlet’ten hasar tespiti sorgulaması yapacak olan vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-izmir-depremi-hasar-tespit-sorgulama  linkine tıklayarak veya https://hasartespit.csb.gov.tr/#!/ linkine tıklayarak, evinin durumu hakkında bilgi edinebilir.

Az Hasarlı Yardım Parası Nereden Alınır?

Az hasarlı binalarda oturan vatandaşlara devlet 10 bin TL destek vermektedir. Bu destekten faydalanacak olan depremzedelerin Ziraat Bankası hesaplarına 10 bin TL yardım yapılır. Ziraat Bankası hesabı olmayan vatandaşlar ise, T.C. kimlik numarasıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat ederek alabilir.

Az Hasarlı veya Hasarsız Binaya Ne Olur?

Az hasarlı ve hasarsız binaların yenilenip yenilenemeyeceği vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Afet kanunu kapsamında az hasarlı veya hasarsız binalar yeniden inşa edilmemektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.