Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
19.01.2023
A+
A-

İnsanların hayatlarının kalitesini, çaba sarf ederek kazandıkları paralar belirlemektedir. Kişilerin, düşünce yapılarında dahi, daha fazla para kazanabilmenin yollarını aramaktadır. İnsanların yaşamlarının merkezinde üretim ve tüketim yer almaktadır. Hatta günümüzde tüketim üretimden daha fazla bir haldedir.

Dünyanın kanunu bu şekildedir. Fakat, göz ardı edilemeyecek olan durum da kişilerin eşit haklara sahip olamayışıdır. Zira, bazıları çok fazla para kazanabiliyor ve fazlası ile tüketebiliyor iken, bazıları da elde ettiği kazan ile geçinemiyor olabilmektedir. Başka bir durum ise, bazılarının işsiz olabileceğidir. Başka bir durum da bazı kişilerin gelir elde edebilmek için çalışma durumuna sahip olamamasıdır. Yani çalışmasına engel olacak durumların varlığıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde 81 ilde yardıma muhtaç bireyler için yardım çalışmaları yürütülmektedir. Yardıma ihtiyaç duyan bireylerin tespiti yapılarak, gerekli yardımlar onlara ulaştırılmaktadır.

Elazığ Belediyesi’nin sağlamakta olduğu yardımlar aşağıda belirtilmiştir.

Elazığ Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Yardıma ihtiyacı olan bireyler için Sosyal Kart uygulaması mevcut durumdadır. Aynı zamanda belirli dönemlerde ki özellikle Ramazan aylarında gıda kolisi dağıtımı yapılmaktadır. Bireylerin ihtiyaç durumlarına göre, bu yardımlar aylık olarak da düzenlenebilmektedir. Elazığ ilinde deprem olası bir doğal afettir. Yani Elazığ, deprem bölgesi bir ildir. Depremde ya da başka bir doğal afette zarar görmüş bireyler için de yardımlar yapılmaktadır. Kişilerin maddi durumlarına göre, maddi tardım sağlanmaktadır. Ayrıca, mesleki açıdan zor zamanlar geçiren bireylere 1000 TL yardımda bulunulmaktadır.

Elazığ Belediyesi’nin sağladığı gıda kolisinin yanında, sıcak yemek hizmeti de mevcut durumdadır. Kişilerin sağlıklı besin alımını destelemek amaçlı yapılan bu yardımlarda, gıda kolilerine ek olarak temizlik malzemesi yardımı da kişilere hizmet olarak verilmektedir. Aynı zamanda yaşlılığından ya da engel durumundan ötürü temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için hijyene uygun ortamda yaşam sağlayabilmeleri adına temizlik hizmeti sağlanmaktadır. Bu hizmet herhangi bir hastalığı sebebiyeti ile ihtiyaçlarını karşılayamayan bireyler için de geçerlidir.

Engelli bireylerin sosyal hayata dahil olabilmeleri adına çalışmalar yürütülmektedir. Bu bireylerin, maddi ihtiyaçları, temizlik ihtiyaçları karşılanmakla birlikte, hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri için gerekli olan ilaç ve medikal araç- malzeme gibi ürünlerin de temini gerçekleştirilmektedir.

Aynı zamanda maddi sıkıntılar içinde olan öğrenciler için kırtasiye malzemesi yardımı, geçim sıkıntısı çeken bebek sahibi ailelerde bebekler için bez ve mama yardımı, kış aylarında sıkıntı yaşanmaması adına yakacak yardımı sağlanmaktadır.

Elazığ Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

İl içerisinde birçok yardıma muhtaç vatandaş bulunmaktadır ve bu kişilerin ihtiyaçlarını birbirinden farklı sebepler taşıyabilmektedir.

Maddi yetersizlikler ve fiziksel yetersizliklerden ötürü yardım muhtaç durumdaki bireylere, yardımları doğrultusunda hizmetler sunulmaktadır.

Yetim ve öksüz çocuklara, engelli ve yaşlı bireylere, hastalara, şehit ve gazi yakını olanlara, geliri olmayan dul kadınlara ve bunun gibi birçok sebep barındıran ihtiyaç sahiplerine ulaşılmaktadır.

Yaşlı, hasta ve engelli bireylere, kısacası belirli durumlar sebebiyeti ile kişisel bakımını ve bulunduğu yerin temizliğini yapamayan bireylere, temizlik hizmeti sağlanmaktadır. İşsiz bireylere, maddi zorluk çeken kişilere de maddi açıdan yardımlar sağlanmaktadır. Ek yardımlar da gerek görüldüğü taktirde kişiler için yürürlüğe konmaktadır.  Doğal afetler sebebiyeti ile zor durum yaşayanlara da en kısa sürede yardım hizmeti sağlanmaktadır.

Kişilerin yetersizlik durumlarına göre, yardım grupları belirlenerek en iyi hizmet sunulması amaçlanmaktadır.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma ihtiyaç duyan bireylerin ulaşım durumlarına bağlı olarak, belediye binası başvuru hakkında hizmet vermektedir. Yine de, daha kolay bir seçenek olan e- Devlet ile başvuru sistemine https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linki üzerinden erişim sağlamak mümkündür. Linke tıklayarak “Uygulamaya Git” seçeneği tercih edilmelidir. Kişinin karşısına çıkan başvuru formunu dikkatli bir biçimde, doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurması gerekmektedir.

Belediye binasına giderek de doldurulan, e- Devlet tercih edilerek de doldurulan formlar en düzgün biçimde doldurulmalıdır. Zira, yetkili birimler tarafından kontrolü sağlanan başvuru formlarında, herhangi bie eksiğin ya da yanlışın fark edilmesi durumunda başvuru olumsuz yönde etkilenmektedir. Hatta kişinin cezai yaptırım ile karşılaşması da olası bir durumdur.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Doldurulan başvuru formunda, kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, maddi durumu, fiziksel durumu, çalışıp çalışmadığı, ailesindeki bireylerin durumu hakkında sorular yer almaktadır. Bu sorular cevaplanırken dürüst olunması gerekmektedir.

Bireylerin başvuru formunu doğru şekilde doldurması halinde, kendileri için en uygun yardım kategorisi belirlenmektedir ya da kişi istediği yardım grubunu talep edebilmektedir.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardıma ihtiyaç duyan bireylerin yapmış oldukları başvuru takibini gerçekleştirmeleri mümkün olmaktadır. Bunun için belediye binası ziyaret edilerek, gerekli bilgilerin kişinin tarafına aktarımı sağlanabilmektedir. Diğer bir seçenek ise, e- Devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linkine tıklayarak başvuru sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Elazığ Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Elazığ Belediyesi’nin sağlamakta olduğu yardımlar hakkında bilgi almak ya da başvuru işleminin gerçekleştirilmesi ile ilgili soruların cevaplarını öğrenmek gibi durumlarda, belediyeye ait telefon numarası ile arama gerçekleştirilebilmektedir.

424 248 47 01 numaralı telefon arandığı taktirde, yetkililer ile görüşme sağlamak mümkündür.

Ayrıca da Vefa Sosyal Destek Grubu gönüllü bireylerine ulaşabilmek ve ayni, nakdi yardımdan faydalanabilmek adına, 112, 155 ya da 156 numaralı telefonlar üzerinden yetkili bireyler ile görüşme sağlanabilmektedir.

elazığ belediyesi yardımlarıı

Elazığ Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Elazığ Belediyesi, maddi yetersizlik içerisinde olan bireylerin sağlıklı beslenebilmesi için, gıda kolisi yardımını bu kişilere ulaştırmaktadır. Yardıma ihtiyaç duyan bireyler tespit edilerek, gerekli işlemler yapılmaktadır. Ardından kişilere gıda kolisi teslimi yapılmaktadır.

Gıda kolisi yardımı, Elazığ Belediyesi’nin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü üzerinden başvuru kabul ederek yapılmaktadır.

Ramazan ayları için de gıda kolisi yardımı sağlanmaktadır. Yine, bireylerin maddi yetersizlik çekiyor olması gerekmektedir. Belediye ve muhtarlık birimi tarafından belirlenmiş olan kişilere bu yardım sağlanmaktadır.

Elazığ Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Elazığ Belediyesi, maddi yetersizlik sebebiyeti ile yaşam zorluğu içinde olanlara maddi destek sağlamaktadır. Bu kişilerin , tespit edilmesi sağlanarak, yardımlar ulaştırılmaya çalışılmaktadır.

Elazığ’daki yardıma ihtiyacı olan kişilere maddi destek iş adamları aracılığı ile sağlanmaktadır. Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarında gerekli işlemler gerçekleştirilerek, bu kimselerin yüzleri güldürülmektedir.

 

Elazığ Belediyesi, kendi bünyesinde oluşturmuş olduğu yardımlar ile birlikte gönüllü bireyler ve iş adamlarıyla da ortaklaşa çalışmaktadır. Bu sayede de birçok yardıma ihtiyaç duyan bireye ulaşılabilmektedir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.