E-Haciz Kaydı Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

E-Haciz Kaydı Olanlar Kredi Çekebilir Mi?
01.05.2023
A+
A-

E-Haciz Kaydı Olanlar Kredi Çekebilir Mi? e-haciz kaydı olanların bu borçlarının nedeni bir bankaya olan kredi kartı veya kredi borcu ise kişiye tekrar kredi verilmez. Fakat kişinin e-haciz kaydının kaynağı başka borçları ise; kişiye kredi verilir.

E-Haciz Kaydı Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Yasalardaki son düzenlemelere göre, 2023 yılında e-haciz kaydı olan bir kişi; borçlu olduğu yer bir banka olmadığı sürece kredi çekebilir. 2023 yılında geçerli olan şartlar 2020 yılı için de geçerlidir. Ancak e-haciz kaydı olan bir kişiye kredi verip vermemek yine de bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur, kredi veren bankalar da vardır.

E Haciz Gelirse Ne Olur?

E-haciz, bir kişinin borcunu ödemediği için alacaklı tarafından mahkemeye başvurulması sonucu oluşan bir icra işlemidir. E-haciz işlemi, kişinin banka hesaplarına, maaşına, emeklilik fonuna ve taşınmazlarına el koyma anlamına gelir.

E-haciz işlemi ile birlikte, kişinin banka hesaplarına ve maaşına el konulabilir. Bu durumda kişi, maaşının bir kısmını veya tamamını kaybedebilir. Ayrıca, kişinin taşınmazları da e-haciz işlemi kapsamına alınabilir ve icra dairesi tarafından satılabilir.

E-haciz işlemi ile karşı karşıya kalan bir kişi, borcunu ödemek için icra takibi ile ilgili bilgilere sahip olmalı ve mümkün olduğunca çabuk hareket etmelidir. Borcunu ödeyemeyen kişi, alacaklı ile görüşerek bir taksitlendirme planı yapabilir veya borcunu ödeyebileceği bir kaynak bulabilir.

E-Haciz Kaydı Olanlara Kredi Veren Bankalar

E-haciz kaydı olanlara kredi veren 2 önemli banka şunlardır:

 • Finansbank: Hali hazırda Finansbank müşterisi olup da e-haciz kaydı olan kişilere kredi verir. Sigortalı olarak bir işte çalışıyor olunması şartı aranır. Bu kişilerin kredi başvurusunu internet bankacılığı aracılığıyla yapması gerekir. Şubeden başvuru yapılması kredi alınması şansını azaltır.
 • Denizbank: Denizbank müşterisi olup, sigortalı işi olan e-hacizli kişilerin kredi başvurularını onaylar. Bu kişilere, yalnızca internet bankacılığı ile başvurma imkanı sunar.

E-Haciz Kredi Notunu Etkiler Mi?

E-haciz işlemleri kredi notuna doğrudan etki eder. Haciz işlemlerinin elektronik ortamda yapılan versiyonu olduğundan dolayı, herhangi bir haciz işlemi kadar etkisi olur. Kişinin e-haciz kaydının olması kredi notunu olumsuz etkiler. Kredi notunu azalttığı için, kişi kredi çekmek istediğinde bankalar kendisine kolaylıkla kredi vermeyecektir.

E-Devlet Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama

Kişi direkt olarak e-devlet’ten e-haciz sorgulayacağı sayfaya yönlendirilir. Buna alternatif olarak kişi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinden de bu sorgulamayı yapabilir. İzlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • http://www.gib.gov.tr adresine giriş yapar.
 • Mükellef İşlemleri bölümüne tıklar.
 • E-Haciz Bildirileri Sorgulama Ekranına giriş yapılır.
 • Gerekli bilgiler girilerek e-haciz sorgulaması yapılır.

E-Haciz Hangi Mal Varlıklarının Üzerine Gelir?

Üzerine e-haciz gelebilecek olan mal varlıkları şunlardır:

 • Vergi borcunu ödemeyen kişiler için banka hesabına
 • Gayrimenkul
 • Araba
 • Diğer taşınmaz mal varlıkları

E-Haciz Varsa Eve Haciz Memuru Gelir Mi?

E-haciz, normal haciz işlemlerinin elektronik ortama kaydedilmiş hali olduğu için süreç benzer şekilde işler. Kişinin bilinen adresine icra memuru gönderilerek de e-haciz borcunun tahsilatı yapılabilir.

Eşin Borcu Nedeniyle Diğer Eşin Banka Hesabı Haczedilebilir Mi?

Eşin borcu nedeniyle diğer eşin banka hesabı haczedilemez. Medeni kanun gereğince, evlilik kurumu içerisinde edinilen mallar yarı yarıya ortak olsa da bir eşin şahsi borcunu diğer eş ödemekle yükümlü değildir. Bu yüzden eşinin e-haciz kaydı olan biri, yapacağı herhangi bir kredi çekme işleminde bundan etkilenmez.

Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Vergi borcu olanların kredi çekebilmesi için ne kadar süredir vergi borcu olduğu önemli bir husustur. Eğer henüz e-haciz işlemi başlatılmamış, takip sürecinde olan bir vergi borcu mevcut ise, banka bunu göremediği için kredi verilir. Fakat e-haciz işlemleri başlatılmış ise kişiye borcunu kapatmadan kredi verilmez. Buna rağmen vergi borcu dolayısıyla e-haciz işlemi başlatılmış olan kişilere kredi veren bankalar da mevcuttur.

Maaşında Haciz Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kişinin maaşının 3’te 1’ine haciz işlemi uygulanır. Maaşına haciz işlemi uygulanmış olan kişinin haciz nedeni eğer bir banka kaynaklı değil ise kişi kredi çekebilir. Fakat ödeme zorluğu çekeceği için kişinin tercih etmemesinin daha iyi olduğu bir yöntemdir.

İcralık Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

İcralık olanların kredi çekebilmesi için icralık olduğu kurumun neresi olduğu önemlidir. Herhangi bir banka ile icralık olunmadığı sürece bankalar kredi verebilir. Fakat kendilerini güvenceye alabilmek adına kefil isteyebilir. Kefil olma kriterlerine uyan kişiler şunlardır:

 • Herhangi bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışanlar
 • Ticaret odasına kayıtlı olan esnaflar veya sanatkarlar
 • Bankalarda çalışan memur veya işçiler
 • Bağ-Kur üyesi olan kişiler
 • Kredi notu yüksek olan kişiler
 • Herhangi bir e-haciz durumu bulunmayan kişiler

E-Haciz Borcu İçin Taksitlendirme Yapılır Mı?

E-haciz borcu taksitlendirme gibi bir seçenek vardır. Fakat bu noktada haciz kararının ne için çıktığı önemlidir. Eğer bir araba, ev veya herhangi bir taşınmaz için çıkartılan bir haciz kararı varsa taksitlendirme mümkün değildir. Fakat banka hesaplarına konan bir haciz mevcut ise kişi borcunu taksitlendirebilir.

E-Haciz Kaydı Kadırıldıktan Sonra Kredi Çekebilir Mi?

E-haciz kaydı, bir kişinin borcunu ödemediği için alacaklı tarafından mahkemeye başvurulması sonucu oluşur. E-haciz kaydı, kişinin kredi notunu olumsuz etkiler ve kredi çekmesini zorlaştırabilir. Ancak, e-haciz kaydının kaldırılması, kişinin kredi notunu olumlu yönde etkiler ve kredi çekme şansını artırır. Ancak, kredi çekmek için diğer faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Kredi çekmek için kredi notunun yanı sıra gelir durumu, kredi geçmişi ve diğer finansal faktörler de önemlidir. Bu nedenle, e-haciz kaydının kaldırılması, kredi çekmek için yeterli olmayabilir.

E-Haciz Kaldırma

E-haciz kararı çıkartılan bir kişi eğer bu belirtilen miktarı ödeyebilecek durumda ise; ödeme yapması için kendisine tebliğ geldikten sonra 7 günü vardır. 6183 sayılı kanunun 55. Maddesi ile belirlenmiştir bu süre. 7 gün içerisinde ödeme yapması sonucu e-haciz kalkar. Herhangi bir faiz uygulanması durumu da oluşmaz. Fakat 7 gün sonrasında yapılacak ödemeler için bu geçerli değildir. Eğer hatalı bir e-haciz işlemi uygulandıysa, kişi e-haciz kararına itiraz ederek haciz kararını kaldırtabilir. Bu durumda kişinin kredi notunda bir azalma olmaz.

E Haciz Kredi Kartını Etkiler Mi?

E-haciz kaydı, kişinin finansal durumunu ve kredi notunu olumsuz etkiler. Bu nedenle, e-haciz kaydı olan bir kişinin bir kredi kartı başvurusu yapması zorlaşabilir ve kredi kartı limiti daha düşük olabilir. Ayrıca, e-haciz kaydı olan bir kişi, kredi kartı başvurusu yaptığında reddedilebilir veya yüksek faiz oranlarıyla karşılaşabilir.

Ancak, e-haciz kaydının kaldırılması, kredi notunu olumlu yönde etkileyebilir ve bu da kredi kartı başvurusu yaparken daha iyi koşulların sağlanmasına yardımcı olabilir.

E-Haciz Kaç Günde Kalkar?

E-hacizi kaldırmak için yapılması gereken hacze neden olan borcu ödemektir. Bu borç ödendiğinde e-haciz direkt kalkar. Fakat bu işlemin bankalara yansıması aynı gün içerisinde olmasa da en geç ertesi gün olur. Sonrasında kişi herhangi bir işlem için bankaya başvurabilir.

E-haciz>>>>