Hit enter after type your search item
Belediye Yardımları

Belediye Yardım Başvurusu

Devlete Borçlu Olmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Devlete Borçlu Olmak Kredi Notunu Etkiler Mi? Devlete borçlu olmanın kredi notu puanında etkisi 2021 yılında da vatandaşlar tarafından gündeme gelmektedir. Bankalardan kredi desteği almak ve yüksek limitli kredi kartı sahibi olmak için oldukça önemli bir değerlendirme ölçütü olan kredi notu birçok faktörden olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir. Genellikle kredi kartları ve banka kredileri ile ilgili sanılan kredi notu değerlendirmesine, devletin resmi kurumlarına olan borçlar da dâhil edilmiştir. Bu durumda vatandaşlar, hem bankalardan aldıkları kredileri ve kredi kartı geri ödemelerine dikkat etmeleri gerekirken hem de devletin resmi kurumlarına olan borçlarını bir daha gözden geçirmeleri gerekebilir.

Devlete Olan Borçlar Kredi Notuna Neden Dâhil Edilmiştir?

Devletin resmi kurumlarına olan borçlar, kredi notuna yapılan bir düzenlemenin ardından dâhil edilmiştir. Önceden sadece kredi kartı ve banka kredisi kullanımı değerlendirme ölçütü olurken söz konusu düzenlemenin ardından devlete olan borçlar da değerlendirmeleri etkileyen kriterler arasında yerini almıştır. Bu durum Türkiye Bankalar Birliği’nin Kredi Kayıt Bürosu çatısı altında kredi notlarını kayıt altına almasının ardından uygulamaya geçirilmiştir. Böylece vatandaş nezdinde ekonomik istikrarın sağlanması, genel olarak borçluluğun azalması ve güvenilir para döngüsünün sağlanması adına devlete olan borçlar da kayıt sistemine dâhil edilmiştir

Devlete Olan Borçların Kredi Notuna Etkisi

Devlet kurumlarına olan borçların kredi puanına etkisi, kredi notunun değerlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Kredi Kayıt Bürosu’nun veri tabanında bulunan söz konusu borç listesinin, bankalardan geri ödemeli kredi desteği ve yüksek limitli kredi kartı başvurularında önemli bir yeri vardır. Bu noktada devlete olan borçlar arasında şunları gösterebiliriz:

  • Vergi borcu
  • Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası borcu
  • Trafik cezası borcu
  • Devletin resmi kurumlarına olan diğer borçlar

Türkiye Bankalar Birliği’nin kredi notlarında yetkilendirdiği kuruluş olan Kredi Kayıt Bürosu’nun veri tabanında yukarıda belirttiğimiz devlet kurumlarına olan borçlarınız görüntülenebiliyor. Bu nedenle bankalara geri ödemeli kredi desteği ya da yüksek limitli kredi kartı için başvurmadan önce varsa borçlarınızı kapatmanızı tavsiye ederiz.

Sigorta Borcu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Sigorta borcunun kredi notuna etkisi olumsuz olmaktadır. Bankalardan geri ödemeli kredi desteği ve yüksek limitli kredi kartı alabilmek için en önemli ölçüt olan kredi notu, sigorta borçlarıyla da etkilenmektedir. Buna göre devletin resmi bir kuruluşu olan eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu, yeni adıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olan vatandaşlar geri ödemeli kredi ya da kredi kartı başvurularında bankalar tarafından reddedilebilir.

Sigorta borcunun kredi notuna olumsuz etkisinden kurtulmak adına borcunuzu geciktirmeden en kısa sırada ödemeniz gerekir. Öte yandan uzun süre gecikme faizi işlenen ve devlet tarafından verilen yapılandırma işlemlerine dâhil edilmemiş borçlar, kredi notunun riskli gruba girmesine sebep olabilir.

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Vergi borcunun kredi notuna etkisi de sigorta borcunda olduğu gibi olumsuz olmaktadır. Vergi borçları kimi zaman çok önceden kalan bir hizmet bedeli olarak uzun yıllar faiz birikmesine sebep olabiliyor. Örneğin zamanında ödemeyi unuttuğunuz bir trafik cezası borcu ya da dava masrafları gibi küçük miktarlar zamanla gecikme faizinin etkisiyle yüksek meblağlara ulaşabiliyor. Bu durumun da kredi notunu etkileyen olumsuz hususlardan biri olarak göz önünde tutulması gerekir. Bu sebeple herhangi bir vergi borcunuzun olup olmadığını;

  • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi veya
  • E–Devlet sistemi üzerinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı Menüsü

Üzerinden kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Kredi notunuzu düşüren vergi borcunuzu ödedikten sonra bankalara geri ödemeli kredi ya da yüksek limitli kredi kartı başvurusu için giderseniz sonuç sizin için daha faydalı olacaktır.

Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Vergi borcu olan vatandaşların kredi çekmesi için yazımızın başında bahsettiğimiz gibi kredi notunun yüksek olması temel kriterdir. Bu ölçütü sağlayan kişilerin bankalara yaptığı kredi başvuruları çoğunlukla olumlu sonuçlanmaktadır. Bu nedenle vergi borcu olsun veya olmasın kredi notu yüksek olan kişiler bankalardan kredi çekebilme şansına sahipler. Ancak az önce açıklamış olduğumuz gibi kredi notunun puanını olumsuz etkileyen faktörlerden biri de devlete olan borçlardır. Nitekim vergi borcu da devlete olan bir borç kapsamına girdiğinden uzun süre ödenmemiş olan bir vergi borcu kredi puanını düşüreceği için bankalardan kredi çekilmesinde sorunlar yaratabilir.

Kredi Notunu Etkileyen Diğer Faktörler

Kredi notunun puanını olumsuz etkileyen diğer faktörlere de değinmek gerekir. Bankalardan geri ödemeli kredi desteği almak veya limitini kendinizin belirlediği bir kredi kartı sahibi olmak için kredi notunuzu sürekli yüksek tutmalısınız. Puanınızı düşüren şu davranışlardan mutlaka uzak durmanızı tavsiye ediyoruz:

Geciktirilen Ödemeler

Geri ödemeli kredi veya kredi kartı fark etmeksizin tüm ödemelerinizi düzenli yapın. Son ödeme tarihini geciktirmeden ödeme yaparak kredi puanınızı düşürmez aksine yükseltebilirsiniz.

Borcunuzun Tamamını Ödememek

Borcun asgari tutarının ödenmesi veya kredi borcunuzun geri ödemesini ya da kredi kartı dönem borçlarınızı eksiksiz ödemediğiniz zaman kredi notunuz düşer. Bu durumdan kaçınmak için asgari tutar yerine dönem borcunuzun tamamını ödemeye gayret edebilirsiniz.

Kredi Borcu

Daha önceden çekmiş olduğunuz kredinin borçları devam ediyor ise ve ödemediğiniz her dönemde kredi notunuzun puanı kademeli olarak düşer.

Yeni Kredi Çekmek

Son zamanlarda çekilen krediler yani henüz geri ödemesi ödenmemiş veya ilk taksitlerinin ödendiği krediler, ödeme planının düzeni oturmadığı için kredi notunu olumsuz etkiler. Siz söz konusu geri ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak yaptığınızda kredi notunuzun puanı yine kademeli olarak artacaktır.

Kredi borcu>>>>

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
error: Content is protected !!
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
elektrik yardımı