E-Devlet Kırtasiye Yardım Başvurusu-Başvuru ve Sorgulama

E-Devlet Kırtasiye Yardım Başvurusu-Başvuru ve Sorgulama
03.10.2022
A+
A-

E-Devlet Kırtasiye Yardım Başvurusu-Başvuru ve Sorgulama 2023. Muhtaç ve yoksul durumda olan ailelerin eğitim gören çocuklarına yönelik kırtasiye yardımı başlığı altında maddi destek verilmektedir. Verilen maddi destek ile öğrencilerin eğitim masraflarının karşılanabilmesi amaçlanmaktadır. Kırtasiye yardımı başvuruları e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kırtasiye yardımı ile ilgili merak edilen konu başlıklarına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

E Devlet Kırtasiye Yardımı

Maddi durumu yeterli olmayan ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan vatandaşlara yönelik, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kırtasiye yardımı yapmaktadır. Öğrencilerin eğitim hayatlarında karşılarına çıkan çeşitli masrafların karşılanabilmesi ve öğrencilerin daha iyi şartlar altında eğitim görebilmelerine imkân sağlamak amacıyla verilen maddi desteğe başvuruda bulunmak için e-devlet hesabınıza giriş yapabilir ve başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E Devlet kırtasiye yardımı yalnızca aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara verilen bir yardımdır. Hane geliriniz muhtaçlık sınırı altında olması ve diğer başvuru şartlarına sahip olmanız halinde e-devlet üzerinden başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, birçok il belediyesi ve çeşitli vakıflar öğrencilere yönelik kırtasiye yardımı yapmaktadır. Kırtasiye yardımına başvuruda bulunmak için öncelikle başvuru yapmak istediğiniz kurumu seçmelisiniz. İl belediyesine yardım başvurusunda bulunmak istiyorsanız belediyenin internet sayfası üzerinden ya da ilgili müdürlüğe giderek başvuruda bulunmanız gerekir.

Ancak Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan kırtasiye yardımına başvuruda bulunmak için e-devlet hesabınızın olması yeterlidir. T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formuna ulaşarak formu doldurmanız yeterli olacaktır.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Nasıl Yapılır?

E Devlet kırtasiye yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların e-devlet hesabı olması yeterlidir. E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru işlemleriniz için başvuru formunu doldurmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek ücretsiz bir şekilde şifre alabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak kimliğinizi doğrulayın. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 •  “Uygulamaya Git” butonuna basın.
 •  Sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  Karşınıza çıkan başvuru formunu doldurun.
 •  “Devam Et” butonuna tıklayın.
 •  Diğer bilgilerinizi de doldurduktan sonra “Tamamla” butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E Devlet Kırtasiye Desteği

Okulların açılması ile kırtasiye ve okul desteğine başvurular da başladı. Kırtasiye desteği başvurusunda bulunmak isteyen muhtaç durumdaki vatandaşlar başvuru işlemlerini e-devlet aracılığı ile yapabilirler. Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her yıl kırtasiye desteği başlığı altında muhtaç durumdaki velilerin öğretim gören çocukları için maddi destek vermektedir.

Bu maddi destekten yararlanmak isteyen veliler başvuru şartlarına sahip olmaları durumunda e-devlet aracılığı ile başvuru işlemlerini tamamlayabilirler. Başvuru işlemleri için e-devlet sistemi üzerinde yer alan başvuru formunu doldurmalısınız.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Başvuru Linki

E Devlet kırtasiye yardımı başvuru linki, başvuru nereye yapılır? Konu başlıkları okulların açılması ile araştırılmaya başlayan konu başlıkları arasında yerini almıştır. E Devlet kırtasiye yardımı başvurusunda bulunmak isteyen veliler T.C. kimlik numarası ve e devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresi üzerinden sayfaya giriş yapmaları gerekir.

Sayfaya giriş yaptıktan sonra kimlik doğrulama sürecini tamamlamanız ve başvuru formunu doldurmanız gerekir.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Şartları

E Devlet kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen velilerin bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Başvuru şartlarına sahip olan velileri e-devlet aracılığı ile online olarak başvurularını gerçekleştirebilirler. E Devlet kırtasiye yardımı şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olması (Hane içerisinde kişi başına düşen aylık ücretin asgari ücretin 1/3’ü altında olması durumudur.)
 •  T.C. vatandaşı olmak
 •  Öğrencinin eğitim hayatına devam ediyor olması
 •  Öğrencinin herhangi bir burs alıyor olmaması gerekir.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

E Devlet kırtasiye yardımı kimlere verilir? Kimler kırtasiye yardımından yararlanabilir? Kırtasiye yardımına başvuruda bulunan vatandaşların bazı özel durumlara sahip olması durumunda yardımdan yararlanma ihtimalini arttıracaktır. Aylık geliri muhtaçlık sınırı altında olan veliler, aşağıdaki gruplar arasında girmesi yardımından direkt olarak yararlanabilmesine imkân sunmaktadır.

 •  Şehit ve gazi yakınları
 •  Vazife ya da arp malullüğü aylığı alanlar
 •  %100 burs alan öğrenciler

Yukarıdaki şartlara sahip olan veliler ve öğrenciler kırtasiye yardımı için başvuruda bulunabilirler. Kırtasiye yardımı başvuru işlemleri e-devlet sistemi aracılığı ile online bir şekilde gerçekleşmektedir. Birçok öğrenci halihazırda yardım almasına rağmen yine de kırtasiye yardımı alıp alamayacaklarını merak etmektedirler. Düzenli olarak bir yardım almanız ya da herhangi bir vakıftan yardım alıyor olmanız kırtasiye yadımı almanız engel değildir. Ancak adınıza kayıtlı mülkün olması gibi durumlar yardım almanız engel olan durumlardır.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Sorgulama

E Devlet kırtasiye yardımı başvurusunda bulunan veliler ve öğrenciler başvurularının hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak isteyebiliyorlar. Kırtasiye yardımı başvuruda bulunma ve başvuru sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Kırtasiye yardımı başvurusunda bulunduğunuz gibi başvuru sorgulama işlemini de aynı sayfa üzerinden yapabilirsiniz.

E Devlet kırtasiye yardımı sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayın.

 •  Kimliğinizi doğrulayarak sisteme giriş yapın.
 •  Açılan sayfada karşınıza mevcut başvurularınız çıkacaktır. Yeni bir başvuruda bulunmak için “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın. Mevcut başvurunuzu sorgulamak için ise sayfa üzerinde yer alan “Başvurularım” bölümünden devam eden başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen veliler başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirler. Kırtasiye yardımı yalnızca belirli şartlara sahip kişilere verilen bir sosyal yardımdır. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce gerekli şartlara sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekir.

Başvuru şartlarına sahipseniz başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E devlet sisteminin yanı sıra ikametgahınızın bulunduğu sosyal hizmet il müdürlüklerine giderek de başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak müdürlükten yapılan başvurularda bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Bu belgeler hane gelirinizi, maddi gelirinizi, öğrenim durumunuzu vb. durumları belirlemek amacıyla istenir.

kırtasiye yardım başvurusu

1300 TL Kırtasiye Yardımı E Devlet

1300 TL kırtasiye yardımı, dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarının eğitim masraflarının karşılanabilmesi amacıyla verilen 1300 TL kırtasiye yardımına e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. 1300 TL kırtasiye yardımı e devlet başvuru işlemleri için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 •  E-devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapın
 •  Kimliğinizi doğrulayın.
 •  Arama bölümüne “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazarak ilerleyin.
 •  Çıkan sonuçlar arasından “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” seçeneğine tıklayın.
 •  “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  Başvuru formunu doldurun.

Başvuru formunu doldururken dikkatli olmanızda fayda var. Başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi başvurunun olumlu sonuçlanması için gereklidir. Formu doldurduktan sonra “Tamamla” butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E Devlet Öğrenci Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Öğrenci kırtasiye yardımı başvuruları e-devlet üzerinden devam ediyor. Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile muhtaç durumda olan veliler kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır? Soru başlığını araştırmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023-2024 eğitim öğretim yılında ihtiyaç sahibi velilerin eğitim gören çocuklarına destek vermek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca başvuruların alınacağını ve maddi desteğin verileceğini bildirdi.

Öğrenci kırtasiye yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılabilir. Ayrıca online bir şekilde başvuruda bulunmak isteyenler ise başvuru işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yapabilirler. E-Devlet aracılığı ile başvuruda bulunmak için T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmanız ve başvuru işleminizi tamamlamanız gerekir.

E Devlet Okul Kırtasiye Yardımı

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerin açılması ile öğrencilerin eğitim masrafları oluştu. Kırtasiye malzemeleri almakta zorluk yaşayan veliler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca verilen kırtasiye yardımı alabilirler. Okula giden ve muhtaç durumda olan ailelere yılda 1 defa olarak geri ödemesiz bir şekilde “Okul Kırtasiye Yardımı” başlığı altında maddi destek verilmektedir.

Kırtasiye yardımı her yıl olduğu gibi bu yılda yapılmaya devam ediyor. E Devlet üzerinden başvuru işlemlerini yapmak isteyen aileler öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra incelenmesi için iletmelisiniz. Başvurusu onaylanan ailelerin maddi yardımı PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası hesap numaralarına yatırılır.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Devam Ediyor Mu?

E Devlet kırtasiye yardımı başvurusuna bulunmak isteyen aileler başvuruların halen daha devam edip etmediğini merak etmektedir. Her yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca eğitim gören öğrenciler için maddi destek vermektedir. Her yıl eğitim öğretim döneminde olduğu gibi bu yıl ki eğitim öğretim döneminde de kırtasiye yardımı devam etmektedir.

Kırtasiye yardımı başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. 18 yaşından küçükler için velilerin, 18 yaşından büyükler için ise öğrencilerin kırtasiye yardımı başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formunu doldururken ilk soruda çocuğunuz için başvuruda bulunuyorsanız “Velisi Olduğum Çocuk İçin” kendiniz için başvuruda bulunuyorsanız “Kendim İçin” seçeneğini seçerek başvuru formunun geri kalan soruları da cevaplayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E Devlet Okul Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E Devlet okul yardımı başvuru işlemlerini tamamlamak için sadece birkaç adımı uygulamanız yeterli olacaktır. E Devlet okul yadımı başvuru işlemleri için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıklayın.

 •  Kimliğinizi doğrulayın.
 •  “Talep Türü” seçeneğinden kendiniz için başvuruda bulunuyorsanız “Kendim İçin” çocuğunuz için başvuruda bulunuyorsanız “Çocuklarım İçin” seçeneğini tıklayın.
 •  “Başvur” butonuna tıklayın.
 •  “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  Karşınıza çıkan başvuru formunu tamamlayın.

Başvuru formunu tamamladıktan sonra başvurunuzun incelemeye alınacaktır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 20 gün kadar sürmektedir. 20 gün içerisinde, başvuru formu üzerinde vermiş olduğunuz iletişim adresleri üzerinden tarafınıza dönüş yapılır. Başvurunuz olumlu bir şekilde sonuçlanırsa maddi destek PTT şubeleri aracılığı ile adınıza yatırılır.

E Devlet Okul Yardımı Başvurusu

E Devlet okul yardımı başvurusu halen daha devam etmektedir. Aileler son başvuru tarihinden önce başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Bu yıl öğrencilere destek vermek amacıyla verilen kırtasiye yardımı 1300 TL olarak belirlenmiştir. 1300 TL’lik okul yardımı başvurusundan yararlanmak için başvurunuzu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Öğrencilere yönelik yapılan maddi destek yardımının miktarı öğrencinin okuduğu okula ve sınıfa bağlı olarak farklılık göstermektedir.

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite olacak şekilde 4 farklı miktarda maddi destek verilmektedir. Maddi desteğin miktarı öğrencinin okul masrafı göz önüne alınarak belirlenir. Bu bağlamda başvuru formu üzerinde mutlaka doğru ve güncel bilgi verdiğinizden emin olmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.