1500 TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

1500 TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama
29.09.2022
A+
A-

1500 TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama 2023. Her yıl muhtaç ailelere devlet tarafından çeşitli sosyal destekler verilmektedir. Bu sosyal desteklerden yararlanmak isteyen vatandaşların ilgili sosyal desteğin başvuru şartlarına uygun olmaları gerekir. Başvuru şartlarını karşılayan kişiler başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirler. Muhtaç ailelere verilen 1500 TL sosyal destek yardımı da bu yardımlardan biridir.

1500 TL sosyal destek başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir? Yardımdan kimler yararlanabilir? Gibi merak edilen soru başlıklarını bu yazımızda yanıtlıyoruz.

1500 TL Destek Başvuru E-Devlet

Devlet, her yıl on binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşa çeşitli sosyal destek projeleri ile destek vermektedir. Sosyal destek projelerinden biri olan 1500 TL destek yardımına başvuruda bulunmak isteyen muhtaç durumdaki vatandaşlar başvuru işlemlerini e-devlet sistemi aracılığı ile online bir şekilde yapabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için 1500 TL’lik sosyal yardım yapmaktadır. 1500 TL sosyal yardım alabilmek için öncelikle başvurunun yapılması gerekir. Başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce vatandaşların başvuru şartlarına uygun olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekir. Başvuru şartlarına uygun olan vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden ya da sosyal hizmet merkezleri aracılığı ile başvuruda bulunabilirler.

1500 TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

1500 TL’lik destek başvurusunda bulunmak için karşınıza 3 farklı seçenek çıkmaktadır. Başvurular e-devlet sistemi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının internet sayfası ve sosyal hizmet merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi aracılığı ile online bir şekilde başvuru işleminizi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 •  E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak e-devlet sistemine giriş yapın.
 •  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesine ulaşın.
 •  Açılan sayfada yer alan hizmetler sekmesinden “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” seçeneğine tıklayın.
 •  Ardından sayfanın sağ üst bölümünde yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  Açılan başvuru formunu dikkatli bir şekilde doldurduktan sonra incelenmesi için “Tamamla” butonuna tıklayın.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra başvurunuz incelemeye alınacaktır. İnceleme süreci yaklaşık olarak 20 gün kadar sürmektedir.

1500 TL Destek Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

1500 TL destek başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan biri de 1500 TL’lik destek başvuru formunun nasıl doldurulacağıdır. 1500 TL destek başvuru formunu doldururken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Başvurunuzu eksik ya da hatalı bir şekilde doldurup

incelenmesi için göndermeniz halinde başvurunuz kesinlikle direkt olarak reddedilir. Bu nedenle başvurunuzu doldururken son derece dikkatli olmalısınız.

Başvuru formu üzerinde cevap vermeniz istenilen bazı sorular yer almaktadır. Bu sorular, kişisel bilgilerinizi, hane bilgilerinizi, maddi bilgilerinizi içeren birtakım sorulardan oluşmaktadır. Tüm soruları eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

1500 TL Destek Nasıl Alınır?

Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar 1500 TL’lik sosyal destek yardımından yararlanabilirler. Başvuru işlemlerinizi e-devlet sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirdikten sonra başvurunuz incelemeye alınır. İnceleme aşaması yaklaşık olarak 20 gün sürmektedir. 20 gün içerisinde tarafınıza olumlu veya olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılır. Başvurunuzun onaylanması halinde 15 gün kadar süre içerisinde 1500 TL’lik yardım adınıza yatırılır.

Yardım adınıza yatırıldıktan sonra iletişim adreslerinizin üzerinden tarafınıza bilgi verilecektir. Bilgi verildikten sonra paranızı çekmek için PTT şubelerine gidebilir ya da Ziraat Bankası şubelerine giderek yardım parasını alabilirsiniz.

1500 TL Destek Kimlere Verilir?

1500 TL’lik sosyal destek yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ailelere yapılan bir yardımdır. Bu yardım yalnızca muhtaç kişilere verilir. Bu nedenle bu yardımdan yalnızca belirli kişiler yararlanabilir. 1500 TL destek yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 •  Maddi yetersizlik nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar
 •  Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar
 •  Engelli vatandaşlar
 •  Afetzedeler
 •  Dul kadınlar
 •  Yetim ve öksüz vatandaşlar
 •  Bakımını yapmakta zorluk yaşayan yaşlı vatandaşlar
 •  Kronik rahatsızlığa sahip olan vatandaşlar
 •  Herhangi bir yerden gelir elde edemeyen vatandaşlar
 •  Düzenli olarak sosyal yardım alamayan vatandaşlar bu yardımdan yararlanabilirler.

1500 TL YARDIM ÖDEMESİ

1500 TL Yardım Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan 1500 TL’lik sosyal yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Bu şartlara sahip olan vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunarak bu yardımdan almaya hak kazanabilirler. Aşağıdaki şartların yanı sıra vatandaşların başvuru işlemlerini tamamlaması için istenen belgeleri il müdürlüklerine teslim etmeleri gerekir.

1500 TL yardım şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  T.C. vatandaşı olmak
 •  Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 •  Hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar
 •  Özel durumlara sahip olan vatandaşlar (Engellilik, kronik rahatsızlık, yetim ve öksüz olunması gibi(durumlar)
 •  Herhangi bir yerden gelir almamak
 •  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak

1500 TL Destek Başvuru Sorgulama

1500 TL destek başvurusunda bulunan vatandaşların başvuru incelemeleri yaklaşık olarak 20 gün kadar sürmektedir. Bu süreç içerisinde başvuru sahibinin vermiş olduğu iletişim adresleri üzerinden olumlu veya olumsuz bir şekilde dönüş yapılır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu geri dönüş yapılamayabiliyor. Bu gibi nedenlerden dolayı başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilmek için başvuru sorgulama işlemi yapmalısınız.

1500 TL destek başvuru sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 •  E-Devlet hesabınıza giriş yapın.
 •  Arama bölümünden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazdıktan sonra sorgulama sekmesini açın.
 •  Açılan sayfada başvurunuz hakkında detaya ulaşarak hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.

1500 TL Destek Kaç Ayda Bir Verilir?

1500 TL destek yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar yardımın kaç ayda bir verildiğini merak etmektedir. 1500 TL destek yalnızca muhtaç vatandaşlara yönelik yapılan bir yardımdır. 1500 TL destek yardımı tek seferlik olmayıp 12 ay boyunca ayda 1 defa olacak şekilde yapılmaktadır. Yani başvurusu onaylanan vatandaşların adlarına her ay 1 defa olarak 1500 TL para yardımı yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.