1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Sorgulama
03.09.2022
A+
A-

Okulların açılmasına sayılı günler kala, kırtasiye alışverişleri de başladı. Kırtasiye ürünlerine gelen zamların ardından öğrenciler, kırtasiye alışverişini yapmakta zorlanan öğrencilere devlet tarafından 1700 TL’lik kırtasiye yardımı yapılmaya başlandı. 1700 TL’lik kırtasiye yardımına dair bilgiler yazımızın devamın yer almaktadır.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu

1700 TL’lik kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen kişilerin başvuru yapmaları gerekir. Başvuru işlemleri E Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak başvuru yapmadan önce bilinmesi gereken en önemli konulardan biri başvuru şartlarıdır. Başvuru şartlarına uygun olmayan kişileri 1700 TL kırtasiye yardımından yararlanamazlar.

Başvuru şartlarına uygun olan ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer alanlar 1700 TL kırtasiye yardımı başvurusun bulunabilirler. Başvuru yapan ve başvurusu onaylanan kişilere ödenecek olan 1700 TL’lik maddi yardım tek sefere mahsus olarak verilir ve Ziraat Bankası ya da PTT şubeleri aracılığı ile alınabilir.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

1700 TL Kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru işlemleri nasıl gerçekleşir? Dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına yönelik yapılan kırtasiye yardımı her yıl olduğu gibi bu yılda yapılmaya devam etmektedir. 1700 TL’lik kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen öğrenciler ya da veliler E Devlet ile elektronik bir şekilde başvuru işlemlerini yapabilirler.

1700 TL’lik kırtasiye yardım başvuru adımları şu şekildedir;

 •  Başvuru için öncelikle E Devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir. (E Devlet hesabınıza giriş yapmak için T.C kimlik numaranızı ve E Devlet şifrenizi kullanmanız gerekir.)
 •  Giriş işlemi yaptıktan sonra kuruma ait olan hizmet sayfasına gitmeniz ardından başvuru sekmesine tıklamanız gerekir.
 •  Ardından başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Başvuru formunuzu doldururken karşınıza çıkan ilk soruda eğer kendiniz için başvuru yapan bir öğrenciyseniz “Kendim İçin” çocuğunuz için başvuru yapacaksanız “Çocuklarım İçin” seçeneğini seçmeniz gerekir.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusuna Kimler Başvurabilir?

1700 TL kırtasiye yardımı belirli şartlar altında verildiği gibi yalnızca belirlenen kişilere verilmektedir. Kırtasiye yardımı alabilecek kişiler aşağıda yer almaktadır. Ancak bu durum kurumdan kuruma bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için başvuruda bulunacağınız kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

1700 TL kırtasiye yardımı almaya hak kazanabilecek kişiler aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 •  Hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 •  Yetim ve öksüz öğrenciler
 •  Maddi yetersizlik nedeniyle kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayamayan öğrenciler
 •  Şehit yakınları ve gazi yakınları

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu E Devlet

Hane geliri düşük olan ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan ailelere yönelik verilen 1700 TL’lik kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen kişiler, başvuru işlemlerini E Devlet üzerinden yapabilirler. E Devlet üzerinden başvuruda bulunabilmek için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 •  Öncelikle T.C. kimlik numaranızı ve E Devlet şifrenizi kullanarak E Devlet sistemine giriş yapın. (E Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesinden şifre edinebilirsiniz.)
 •  E Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazarak arama yapınız.
 •  Sonuçlanan seçenekler arasından “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” seçeneğini seçin.
 •  Karşınıza çıkan başvuru formunu doldurun. Başvuru formunu doldururken eksizsiz ve doğru bilgiler ile doldurmaya özen gösterin.
 •  Başvuru formunu doldurduktan sonra “Başvur” butonuna tıklayarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her yıl eğitim gören ve kırtasiye masraflarını karşılamakta zorlanan öğrencilere yönelik kırtasiye yardımı yapılmaktadır. 1700 TL kırtasiye yardımı başvurusunda bulunmak için başvuru formunun doldurulması gerekir.

Başvuru formunu doldurmak için öncelikle E Devlet üzerinden başvuru formuna ulaşmanız gerekir. Başvuru formunu açtıktan sonra karşınıza çıkan ilk soruda kimin için başvuru yapacaksanız onu seçmeniz gerekir. Ardından size sorulan tüm soruları eksiksiz bir şekilde yazarak başvuru formunu tamamlamanız ve “Başvur” butonuna tıklamanız gerekir.

1700 tl kırtasiye yardımı başvurusu

1700 TL Karşılıksız Yardım Başvurusu

1700 TL karşılıksız kırtasiye yardım başvuruları, e-devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler T.C. kimlik numaralarını ve e-devlet şifrelerini kullanarak e devlet hesaplarına giriş yapmaları ardından eğitim gören çocukları için başvuru işlemlerini yapmaları gerekir.

1700 TL karşılıksız yardım başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıklayın.

 •  Bilgilerinizi kullanarak hesabınıza giriş yapın.
 •  “Talep Türü” bölümünden “Kendim İçin” ya da “Çocuklarım İçin” seçeneklerinden uygun olanı seçin.
 •  Ardından başvur butonuna tıklayın.
 •  Sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Yeni Başvuru” butonuna basın.
 •  Karşınıza çıkan başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

1700TL Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan öğrencilere yönelik verilen kırtasiye yardımı okulların açılmasına yaklaşık olarak 1 ay kala başlar ve eğitim öğretim öneminin başlamasına 4-5 gün kala söz konusu yardım ailelerin hesaplarına yatırılmaktadır. Bu süre genel olarak hesaplanmaktadır. Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen eğitim yardımlarının tarihleri değişkenlik gösterebilir.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Nedir?

Okula giden öğrencilerin, kırtasiye masraflarının büyük bir kısmının karşılanması ve öğrencilerin daha iyi şartlar altında eğitimlerini sürdürebilmeleri için her yıl, 1 sefere mahsus olarak kırtasiye yardımı yapılmaktadır. Kırtasiye yardımı her yıl ekonomik şartlara, kırtasiye masraflarına ve çeşitli nedenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. 2023-2024 Eğitim Öğrenim dönemi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kırtasiye yardımı, 1700 TL olarak belirlenmiştir.

Öğrencilere yönelik yapılan 1700 TL’lik kırtasiye yardımına başvuruda bulunarak, başvuru şartlarını karşılamanız halinde yardımdan yararlanabilirsiniz. Kırtasiye yardımı başvurusu onaylanan hak sahiplerinin, maddi yardımı başvuru onaylamasından sonra yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde yatırılmaya başlanacağı planlanmaktadır.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Müşteri Hizmetleri

Eğitim gören öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla öğrencilere yönelik yapılan kırtasiye yardımına başvuruda bulunmak isteyen kişiler başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını merak etmektedirler. 1700 TL kırtasiye yardımı başvuruları yalnızca E Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Ancak çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından öğrencilere yönelik yapılan eğitim yardımlarına başvuruda bulunmak için söz konusu kurumun internet sayfası ya da müşteri hizmetleri aracılığı ile kurumla iletişime geçebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Çıktı Mı?

1700 TL kırtasiye yardımı başvurusu yapan vatandaşlar başvurularının onaylanıp onaylanmadığını, kırtasiye yardımı alıp alamayacaklarını öğrenmek için başvuru sorgulama işlemi yapabilirler. Başvuru sonuçları genellikle başvuru sahibinin telefon numarasına kısa mesaj olarak gönderilse de bazen yoğunluk gibi nedenlerden dolayı sms gitmemesi gibi problemler yaşanabiliyor. Bu nedenle başvuru sorgulama işlemini ara sıra yaparak başvurunuzun sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Evrakları

1700 TL kırtasiye yardımı başvurusu evrakları nelerdir? Başvuru için hangi belgeler istenir? Konu başlıkları, başvuru yapmak isteyen öğrenci ve veliler tarafından merak edilmektedir. Başvurular E Devlet sistemi ile elektronik bir şekilde yapılabilse de başvuruların tamamlanabilmesi için çeşitli evrakların sisteme yüklenmesi gerekir.

1700TL kırtasiye yardımı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 •  Öğrenci velisine ait T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 •  Öğrenciye ait T.C. kimlik kartı ya ad nüfus cüzdanı
 •  Eğitim gören öğrencinin, eğitime devam ettiğini gösteren öğrenci belgesi
 •  Yaşanılan ev kira ise kira sözleşmesi, aileye ait ise tapunun fotokopisi
 •  Öğrenci velisine ait İŞKUR kayıt belgesi
 •  Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvuru Dilekçesi

1700 TL kırtasiye yardımı başvuruları e devlet sistemi üzerinden gerçekleştiği için herhangi bir dilekçe yazarak başvuru yapmaya gerek yoktur. Başvurular dilekçe ile yapılmadığı için dilekçe yazarak 1700 TL’lik kırtasiye yardımından yararlanmanız mümkün değildir. Başvuru işlemlerinizi E Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Sorgulama

1700 TL kırtasiye yardımı başvurusunda bulunduktan sonra başvurunuzun sonucunu öğrenmek için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Başvuru sorgulama işlemleri de başvuru yapmak işlemi ile aynı şekilde olup e devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 •  Kimliğimi şimdi doğrula butonuna basın.
 •  E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak giriş yapın.
 •  Ardından karşınıza mevcut başvurunuz çıkacaktır.
 •  Detay sekmesine tıklayarak başvurunuz ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

1700 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Teslim Tarihi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eğitim hayatına devam eden ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan öğrencilere yönelik yapılan kırtasiye yardımı, özellikle başvuru yapan kişiler tarafından; kırtasiye yardımı ne zaman yatar? Sorusu sorulmaktadır.

Her yıl tek sefere mahsus olarak verilen kırtasiye yardımı eylül ayında, eğitim öğretim döneminin başlaması ile hak sahiplerinin Ziraat bankası hesabına ya da PTT şubesi aracılığı ile hak sahiplerinin adlarına yatırılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.