Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet

Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet
13.10.2022
A+
A-

Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet 2022. Çocuk destek bileşeni, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının temel gıda ihtiyacı, erzak ihtiyacı vb. temel ihtiyaçlarının karşılanması ve ailelerin muhtaçlık durumuna destek verilmesi amacıyla yürütülen bir projedir. Çocuk destek bileşeni yardımından yalnızca aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan aileler yararlanabilirler.

Muhtaç durumdaki aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya diğer başvuru kanallarına müracaat ederek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Çocuk destek bileşeni yardımı nedir? Çocuk destek bileşeni yardım parası ne kadar? Çocuk destek bileşeni başvurusu nasıl yapılır? Gibi merak edilen konu başlıklarına bu yazımızda yer verdik.

Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Nedir?

Çocuk destek bileşeni yardımı ile muhtaç durumdaki aileler sosyal yardım başlığı altında maddi destek alabilirler. Yoksul ve muhtaç durumdaki ailelerin çocuklarının korunması ve ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla SED yardımı, burs yardımı, eğitim yardımı ve sağlık yardımı gibi çeşitli sosyal yardımlar ile destek verilmektedir. Bu sosyal yardımlarından biri de “Çocuk Destek Bileşen” yardımıdır.

Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan aileler çocukları için “Çocuk Destek Bileşeni Yardımı” başvurusunda bulunarak maddi destek alabilirler. Yardım kapsamı içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gerekli belgeleri teslim etmeniz ve başvuru formunu doldurmanız başvuru işleminizi tamamlamak için yeterli olacaktır.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kaydı olan ve hali hazırda çeşitli sosyal yardımlardan yararlanıyor olan kişiler başvuru yapmaya gerek kalmadan bu yardımdan yararlanabileceklerdir. Çocuk destek bileşeni yardım başvurusu onaylanan ailelerin yardım paraları başvurunun onaylandığı tarihten sonraki 21 gün içerisinde PTT şubeleri aracılığı ile başvuru sahibinin adına yatırılacaktır.

Çocuk Destek Bileşeni Yardım Parası Ne Kadar?

Çocuk destek bileşeni yardım başvurusunda bulunan ailelerin hesaplarına belirli miktarda yardım parası yatırılmaktadır. Çocuk destek bileşeni yardım parası, çocuklu ailelerin çocuklarına yönelik yapılan bir sosyal yardım türüdür. Bu nedenle yardım parası da hane içerisinde yaşayan çocuk sayısına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Çocuk destek bileşeni yardım parası miktarı aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  1-2 çocuklu aileler için verilecek olan yardım parası tutarı: 350 TL olarak belirlenmiştir.
 •  3 çocuklu aileler için verilecek olan yardım parası tutarı: 450 TL olarak belirlenmiştir.
 •  4 çocuklu aileler için verilecek olan yardım parası tutarı: 550 TL olarak belirlenmiştir.
 •  5 ve daha fazla çocuklu aileler için verilecek olan yardım parası tutarı: 650 TL olarak belirlenmiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunarak başvuru şartlarına sahip olmanız ve gerekli evrakları teslim etmeniz halinde çocuk destek bileşeni yardımından yararlanabilirsiniz.

Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk destek bileşeni başvuru işlemleri birkaç farklı kanal üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen ailelerin ilk olarak başvuru şartlarına sahip olmaları gerekir. Başvuru şartlarını karşılayan aileler kendi ikametgâh adreslerinde hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Başvuru işleminizi tam olarak gerçekleştirmeniz için mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeniz gerekir. Ancak vakıfa gitmeden önce ön başvuru işleminizi gerçekleştirebilir ve ön başvurunuzun onaylanmasından sonra vakıfa giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ön başvuru işleminizi online olarak ya da telefon numarası aracılığı ile kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Ön başvuru işlemleri için ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Destek Hattını arayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de elektronik ortamda ön başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın. T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak girişinizi gerçekleştirin. Karşınıza çıkan başvuru formunu tamamlayarak ön başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu E-Devlet

Çocuk destek bileşeni yardım parası başvuru işleminizi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gerçekleştirebileceğiniz gibi E-Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak e-devlet sistemi üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Ön başvurunuz onaylandıktan sonra başvurunuzu tamamlamak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeniz gerekir. Çocuk destek bileşeni ön başvuru işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayın.

 •  “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 •  Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın.
 •  “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  Aydınlatma metnini okuduktan sonra “Okudum, Onaylıyorum” kutucuklarını işaretleyin.
 •  “Başvur” butonuna tıklayın.
 •  Kimlik bilgilerinizi, adres bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi ve diğer bilgilerinizi isteyen başvuru formunu tamamlayın.
 •  “Devam Et” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki adımları tamamlayarak ön başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ön başvuru işlemleri yaklaşık olarak 21 gün içerisinde sonuçlanır.

Çocuk Destek Bileşeni Başvuru Şartları

Çocuk destek bileşeni yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların başvuru işlemlerini tamamlamadan önce başvuru şartlarına sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekir. Şartları karşılayan aileler başvuruda bulunmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edebilirler. Çocuk destek bileşeni başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 •  Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması
 •  Kendi üzerine veya hane içerisinde yaşaya diğer kişiler üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul veya gayrimenkulün bulunmaması gerekir.
 •  En az 1 çocuk sahibi olmak

Yukarıdaki şartları taşıyan aileler, çocuklarının ihtiyacı için maddi destek almak amacıyla Çocuk Destek Bileşeni sosyal yardımına başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından hali hazırda sosyal yardım alan kişilerde bu başvuru şartlarını karşılamaları halinde başvuru yapmalarına gerek kalmadan sosyal yardımdan yararlanabilirler.

Çocuk Destek Bileşeni Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Çocuk destek bileşeni yardım başvurusunda bulunmak isteyenler ön başvuru işlemlerini e-devlet sisteminin yanı sıra Sosyal Destek Hatlarını arayarak da gerçekleştirebilirler. ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Destek Hattını arayarak ön başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca merak ettiklerinizi, sormak istedikleriniz, görüşlerinizi, istek ve taleplerinizi de Sosyal Destek Hattını arayarak bildirebilirsiniz.

Çocuk Destek Bileşeni Yardım Başvuru Formu

Çocuk destek bileşeni yardım başvurusunda bulunmak isteyen ailelerin öncelikle başvuru formunu tamamlamaları gerekir. Başvuru formuna e-devlet üzerinden ulaşabilir ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek ulaşabilirsiniz. Başvuru formu üzerinde yer alan tüm alanları eksiksiz ve güncel bilgileriniz ile doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

Başvuru formunun yanlış bilgiler ile doldurulması ya da ihtiyacı olmadığı halde ihtiyacı varmış gibi göstermek yanlış ve suçtur. Başvuru formu üzerinde verilen bilgiler ile gerçek bilgiler karşılaştırıldığı için form üzerinde yanlış bilgi verilmesi halinde başvuru direkt olarak reddedilir.

Başvuru formu üzerinde yer alan ve doldurulması istenen bilgiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Kimlik bilgileri
 •  Adres bilgileri
 •  İletişim bilgileri
 •  Gelir bilgisi
 •  Hane bilgisi
 •  Kişisel bilgiler
 •  Hane, gelir ve çeşitli durumların sınıflandırılması için çeşitli sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vermeniz ve istenen bilgileri doldurmanız halinde başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

çocuk destek bileşeni yardımı

Çocuk Destek Bileşeni Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Çocuk destek bileşeni yardım başvurusunda bulunmak isteyen aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gerekli belgeleri ilgili birime teslim etmeleri gerekir. Başvurunun tamamlanması için gerekli belgeler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  Başvuru sahibine ait T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 •  İkametgâh belgesi
 •  Hane bireylerine ait T.C. kimlik kartlarının fotokopisi
 •  Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 •  Ev kira sözleşmesi
 •  Hane bireylerine ait mal beyanı
 •  Çocuklar eğitim görüyor ise öğrenci belgeleri
 •  Eşi ölen dul kadınların eşlerinin öldüğüne dair ölüm belgesi
 •  Hanede kronik rahatsızlığı olanlar için sağlık kurulu raporu
 •  Hanede engelli birey var ise engelli belgesi istenmektedir.

Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Kimlere Verilir?

Çocuk destek bileşeni yardımına başvuruda bulunmadan önce başvuru şartlarını karşılıyor olmanıza dikkat etmeniz gerekir. Başvuru şartlarını karşılıyorsanız gerekli belgeleri hazırlayarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeniz ve başvuru işleminizi başlatmanız gerekir.

Çocuk destek bileşeni yardımı yalnızca çeşitli şartlar altında belirlenmiş olan kişilere verilen bir sosyal yardım türüdür. Çocuk destek bileşeni yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 •  İşsiz olan aileler
 •  Herhangi bir gelire sahip olmayan aileler
 •  Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanla
 •  Engelli bireyler, kronik rahatsızlığı olanlar, afet zedeler, şehir, gazi ve asker yakınları
 •  Eşi vefat etmiş olan ya da eşi boşanmış veya cezaevine girmiş olan gelirsiz dul kadınlar

Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Nasıl Alınır?

Çocuk destek bileşeni yardımı nasıl alınır? Başvurusu nasıl yapılır? Konu başlıkları yardımdan yararlanmak isteyenler tarafından merak edilen konu başlıklarıdır. Çocuk destek bileşeni yardım başvuruları şu an yalnızca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılmaktadır. E-devlet üzerinden ve telefon numarası aracılığı ile yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul edilir ve başvurunun tamamlanması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmek gerekir.

Başvuru şartlarına uygun olduktan sonra gerekli belgeleri hazırlayarak, ikametgâh adresinizin kayıtlı olduğu ilde hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuk Destek Bileşeni Yardım Sorgulama

Çocuk destek bileşeni yardımına başvuruda bulunanlar, başvurularının onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek amacıyla başvurdukları kanal üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Başvuru sorgulama işleminizi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek yapabilirsiniz.

Başvuru sorgulama işleminizi ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Destek hattını arayarak da başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca e-devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayın. Açılan sayfada giriş işleminizi yaptıktan sonra karşınıza mevcut başvuruların çıkacaktır. Sorgulamak istediğiniz başvurunuzun “Detay” butonuna tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.