Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu? Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu? Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak
28.03.2023
A+
A-

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu? Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak? 2023 AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emekli vatandaşlara verilen bayram ikramiyesinin arttırıldığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, bayram ikramiyesi tutarı 1.100 TL’den 2.000 TL’ye yükseltildi. Elitaş, ayrıca yasa teklifine 2 madde daha eklediklerini ve Cumhurbaşkanı ile konuşarak bu düzenlemeyi onayladıklarını belirtti. İkramiyenin yasal düzenleme kapsamında arttırılmasıyla ilgili detaylar ise yasa teklifinde yer alacak.

Konu ile ilgili detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Emekli Bayram İkramiyesi

Emekli bayram ikramiyesi nedir? AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde yüzde 82 oranında zam yapıldığını duyurdu. Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki kez ödenen emekli bayram ikramiyesi, bu zam ile birlikte daha yüksek bir tutara ulaştı.

2023 yılında Ramazan Bayramı için ödenecek emekli ikramiyesi tutarı, daha önceki yıllarda olduğu gibi emekli maaşının brüt tutarının yarısı olacak. Ancak zam oranıyla birlikte bu tutarın da yükseleceği öngörülüyor. Emekli maaşları bayram ikramiyesi ödemeleri, Ramazan Bayramı öncesinde yapılacak. Tarih henüz kesinleşmemiş olsa da, genellikle bayramdan önceki hafta içerisinde ödemeler gerçekleştiriliyor. Emeklilerin ödemelerini banka hesaplarına yatırmaları bekleniyor.

Emekli bayram ikramiyesi tutarının yükselmesi, emeklilerin maddi açıdan rahatlamalarına ve bayramlarını daha keyifli geçirmelerine yardımcı olacak.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu?

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar oldu? AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emekli bayram ikramiyesine uygulanacak zam oranını açıkladı. Elitaş, 16 maddelik yasa teklifine 2 madde daha eklediklerini ve Cumhurbaşkanı ile konuştuktan sonra emekli bayram ikramiyesinin 1100 TL’den 2 bin TL’ye yükseltildiğini belirtti. Buna göre, emekliler Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 2 bin TL tutarında ikramiye alacaklar. Ödemeler, emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı, sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara yapılacak. Ayrıca, şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesi alacaklar.

Emekli Bayram İkramiyesi Belirlendi Mi?

Emekli bayram ikramiyesi belirlendi mi? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilere yapılacak zamlı bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarihleri açıkladı. Buna göre, 2023 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesi Nisan ayı içerisinde, Kurban Bayramı ikramiyesi ise Haziran ayı içerisinde ödenecek. Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-kur emeklilerine ödenen bayram ikramiyesi tutarı 2022 yılında 1100 TL olarak belirlenmişti.

Ancak yeni düzenleme ile ikramiye tutarı 2 bin TL’ye yükseltilecek. Meclise sevk edilecek torba yasa teklifiyle birlikte bu düzenleme yasalaşacak ve 2 bin TL’lik ikramiye ilk bayramdan itibaren geçerli olacak.

Emekli Bayram İkramiyesi Kimlere Verilir?

Emekli bayram ikramiyesi kimlere verilir? Bayram ikramiyesi ödemeleri, ödeme tarihinde emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı, sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alan kişilere yapılır. Bunun yanı sıra, Kurumdan aylık alan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesi ödemelerinden faydalanırlar.

2023 Emekli Bayram İkramiyesi

2023 emekli bayram ikramiyesi nedir? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilere yapılacak zamlı bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarihleri açıkladı. Buna göre, 2023 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesi Nisan ayı içerisinde, Kurban Bayramı ikramiyesi ise Haziran ayı içerisinde ödenecek. Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-kur emeklilerine ödenen bayram ikramiyesi tutarı 2022 yılında 1100 TL olarak belirlenmişti. Ancak yeni düzenleme ile ikramiye tutarı 2 bin TL’ye yükseltilecek. Meclis’e sevk edilecek torba yasa teklifiyle birlikte bu düzenleme yasalaşacak ve 2 bin TL’lik ikramiye ilk bayramdan itibaren geçerli olacak.

Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri, son beş yılda toplamda 114.4 milyar TL’ye ulaştı. Geçen yıl Ramazan Bayramı’nda 12 milyon 994 bin kişiye 12.6 milyar TL, Kurban Bayramı’nda da 13 milyon 48 bin kişiye 12.7 milyar TL ikramiye ödendi. 2023 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesi, nisan ayı içerisinde, Kurban Bayramı ikramiyesi ise haziran ayı içerisinde ödenecek.

Bayram ikramiyesi ödemeleri, hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılacak. İş kazası geliri alanlara ise sürekli iş göremezlik derecesi oranında ödeme yapılacak. Emeklilik haklarına birden fazla hisse oranında gelir ve aylık alan kişilere ise en fazla hangi dosyadan ödeme yapılacaksa o dosyadan ödeme yapılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.