Çeyiz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

Çeyiz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama
27.10.2023
A+
A-

Çeyiz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz yardımı, yada evlenme ödeneği dile bilinen çeyiz yardımı başvurusunu evlendikten yani nikah kıydıktan sonra yapılmalıdır. Başvuru yapacak olan kişiler nikahtan sonra zaman aşımını göz önünde bulundurarak başvuru yapabilirler. Devletin yapmış olduğu çeyiz yardımı desteğinin amacı öksüz, yetim ve durumu olmayan kişilerin en mutlu günlerinde bir nebze de olsa rahatlamalarını sağlamaktır.

Yetim aylığı alan kişilerin maaşları evlilik nedeniyle kesilmektedir. Devletin yetim aylığı alan kişilere verdiği çeyiz yardımı maaşlarının 24 katıdır. Peki çeyiz parası nasıl hesaplanır? Çeyiz parası yardımı kimlere verilir? Sorularınızın tüm cevapları yazımızda.

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası bir diğer adıyla da evlenme ödeneği olarak bilinir. Yetim maaşı alan kadınların evlenmeleri durumunda yetim aylıkları kesilmektedir. Yetim Kadınların evlenmeden önce mağduriyetlerinin birazda olsa giderilmesi için devlet tarafından yetim kadınlara verilen evlilik ödeneği altında verdikleri toplu paradır.

Çeyiz Parası Başvuru Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası başvurusunu yapmak isteyen kişiler ikametgahının bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine giderek başvuru yapabilirler.

Yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alıyorsan;

  • Aylık aldığın ebeveynin 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz aylığı başvurunu Ankara’da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapman gerekiyor.
  • Aylık aldığın ebeveynin 1 Ekim 2008’den sonra memur olmuşsa bağlı olduğun SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilirsin.

Çeyiz Parası Yardımı Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası yardımı başvurusu yapmadan önce hazırlamanız gereken belgeler vardır. Sizden istenilen belgeleri hazırladığınız taktirde başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvurular için istenilen belgeler şunlardır:

  • Kimlik
  • Evlenme cüzdanı
  • Başvuru yapılan kurumdan alınacak dilekçe

Çeyiz Parası Yardımı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Devletin yapmış olduğu çeyiz parası yardımına başvuruda bulunan kişilerin önceden hesaplaması gereken hesaplardır. Alınacak olan çeyiz parası yardımı kişinin almış olduğu yetim maaşı üzerinden hesaplanır. Kişinin almış olduğu yetim maaşına göre, alınan maaşın 12 yada 24 katı olarak değişiyor. Peki kimlere maaşlarının 12katı, kimlere 24 katı ödenek sağlanır?

  • Eğer aldığın yetim maaşını 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsan aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası desteğinden yararlanabilirsin.
  • 4/A (SSK) veya 4/B (BAĞ-KUR) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsan da maaşının 24 katına kadar evlenme ödeneğinden yararlanabilirsin.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Çeyiz parasını kimler alabilir? Çeyiz yardımından yaralanmak için anne ve babanızı kaybetmeniz ve yetim maaşı almanız gerekir. Anne ve babasını kaybeden yetim kadınlar evlenmeden önce bir defaya mahsus, aldıkları yetim maaşlarının 12 ya da 24 katına kadar devletten destek alabilirler.

Evlenen kadın eğer, 4/A (SSK) ya da 4/B (BAĞ-KUR) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsa maaşının 24 katına kadar çeyiz parası alabilir.

Çeyiz Parası İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Çeyiz parası başvurusu nereye yapılır? Çeyiz parası almak için bildiğiniz üzere yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Yapılacak olan başvurular iki şekilde yapılabilir. Eğer kadın yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alıyorsa:

  • Aylık aldığı ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz aylığı başvurunu Ankara’da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapması gerekmektedir.
  • Aylık aldığın ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olmuşsa bağlı olunan SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

çeyiz yardımı başvurusu nasıl yapılır

Çeyiz Yardımı Parası Ne Kadar?

2023 çeyiz parası ne kadar? Çeyiz parası yetim aylığı alan kadının maaşına göre hesaplanmaktadır. 4/A yada 4/B üzerinden 500 TL Maaş alanlar 12 bin TL  alırlar. 4/C sigorta kolundan 500TL maaş alanlar kadınlar 6 bin TL çeyiz parası alabilirler.

Böylelikle belirtilen kriterler doğrultusunda yetim kadınlarının maaşlarının 12 yada 24 katına tekamül etmektedir.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Devletin yetim kadınlara sağladığı çeyiz parası yardımından her yetim bekar kız faydalanabilmektedir. Peki devletin yapmış olduğu çeyiz parası yardımı ne zaman yatar?

Yapılan başvuruların sonuçlanması için net bir süre verilememektedir. Yapmış olduğunuz başvurularınızın sonuçlanması ve sizlere ödeme yapılabilmesi SGK müdürlüklerindeki yoğunluğa göre değişmektedir.

SGK binalarında oluşan yoğunluktan dolayı bu süreç uzayabilmektedir.

Çeyiz Parası Nereden Sorgulanır?

Çeyiz parası sorgulama işlemlerini 3 farkı yerden yapabilirsiniz. Çeyiz parası başvuru sorgulama ve sorgulama işlemlerini gerçekleştireceğiniz yerler şöyledir:

Çeyiz Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Çeyiz Parası Sorgulama Telefon Numarası

Çeyiz parası yardımına başvuru yaptığınız taktirde bir inceleme ve araştırma süreci olacaktır. Bu süreçte, çeyiz yardımı başvurusu yaparken vermiş olduğunuz bilgileriniz ve sizin durumunuz incelenir. Aksi bir durum olmadığı taktirde başvurunuz onaylanır. peki yapmış olduğunuz çeyiz parası yardımı başvuru durum sorgulama işlemini ALO 170 telefon numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.