Diyanet Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyanet Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
14.04.2023
A+
A-

Diyanet Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?2023 Ülkemizde birçok kurum ve kuruluş ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik çeşitli sosyal yardımlar yapmaktadır. Vatandaşların temel ihtiyaçlarını gidermek ve yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla yapılan bu sosyal yardımlar gıda yardımı, maddi yardım, yakacak yardımı gibi çeşitlilik göstermektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar yapan kuruluşlardan biri de Diyanet vakfıdır. Diyanet vakfı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gıda yardımı ve maddi yardım gibi sosyal yardımlar yapılıyor.

Vatandaşların bu sosyal yardımlar arasında en çok merak ettikleri yardımlardan biri gıda yardımıdır. Diyanet vakfı gıda yardımına başvuruda bulunarak yardımdan yararlanabilirsiniz. Diyanet vakfı her yıl binlerce ihtiyaç sahibi vatandaş için gıda yardımı yapmaktadır. Gıda yardımı belirli şartlar altında belirli kişilere verilmektedir.

Şartlara uyan vatandaşlar başvuru formunu doldurarak gıda yardımından yararlanabilirler. Gıda yardımı başvuruları Diyanet vakfının ilgili müdürlükleri aracılığı ile veya E-Devlet sistemi aracılığı ile alınmaktadır. Başvuru işlemlerinizi T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanarak E-Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Diyanet Vakfı Gıda Yardımı Başvuru Talep Formu

Diyanet vakfı gıda yardımı başvurularının tamamlanması için öncelikle başvuru talep formunun tamamlanması gerekmektedir. Başvuru talep formuna E-Devlet sistemi üzerinden ve Diyanet vakfının ilgili müdürlüklerinden ulaşabilirsiniz. Başvuru talep formu ihtiyaç sahibi vatandaşların belirlenmesi ve vatandaşların bilgilerinin alınması için doldurulması gereken bir belgedir.

Başvuru talep formu üzerinde doldurulması gereken alanların mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Yanlış veya eksik bir şekilde tamamlanan başvuru forumları geçersiz olacağı için yapılan başvurularda geçersiz olacaktır. Bu nedenle mutlaka doğru bir şekilde tamamladığınızdan emin olun.

Başvuru formu üzerinde yer alan ve doldurulması gereken alanlar aşağıdaki gibidir;

 •  Ev adresi
 •  Maaş bilgileri
 •  Hanede yaşayan kişi sayısı ve hane gelir bilgisi
 •  Hanede çalışan kişi sayısı
 •  Hanede yaşayan çocuk sayısı
 •  Başvuru sahibinin adı soy adı ve diğer kimlik bilgileri gibi bölümler yer almaktadır.

Diyanet Vakfı Gıda Yardımı Sorgulama

Diyanet Vakfı gıda yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar başvurularının hangi aşamada olduğunu öğrenmek isteyebiliyorlar. Başvuruda bulunduktan sonra ortalama başvuru sonuçlanma tarihi olan 15 gün boyunca beklemelisiniz. Bu sürenin fazla uzaması durumunda başvuru sorgulama işleminizi yaparak başvurunuzun hangi aşamada olduğunu, sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Başvuru sorgulama işlemleri elektronik ortamda kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemi aracılığı ile başvuruda bulunabileceğiniz gibi başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için sorgulamada yapabilirsiniz.

Başvuru sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 •  E-Devlet şifrenizi ve T.C kimlik numara bilginizi kullanarak E-Devlet sistemine giriş yapın.
 •  Arama bölümüne “Diyanet Vakfı Başvuru Sorgulama” yazarak arama yapın.
 •  Arama sonuçları içerisinde “Başvuru ve Sorgulama İşlemleri” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 •  Sayfada yer alan “Yeni Başvuru” seçeneği ile başvuru da bulunabilirsiniz.
 •  Başvuru sorgulama işlemi için ise mevcut başvurularınız arasında “Diyanet Vakfı” başvurunuzu bulun ve içeriği görmek için tıklayın.
 •  Açılan başvuru sayfasında başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.

Diyanet Vakfı Gıda Yardımı Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Diyanet vakfı gıda yardımı her yıl binlerce ihtiyaç sahibine yapılmaktadır. Diyanet vakfı gıda yardımı E-Devlet sistemi aracılığı ile kolay bir şekilde yapılabilmektedir ve herhangi bir ek belge istenmemektedir. Ancak gıda yardımı almak isteyen vatandaşların başvuru şartlarına uygun olmaları ve yardım alabilecek kişiler arasında olmaları gerekir. Ayrıca başvuru formu üzerinde yer alan bölümlerinde doldurulması gerekir.

Diyanet vakfı gıda yardımı için ek bir belge istemezken başvuru formu üzerinde yer alan bölümlerin doldurulmasını istemektedir. Ancak başvurularını Diyanet vakfı il müdürlükleri aracılığı ile yapacak vatandaşların bazı belgelere sahip olmaları gerekir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir;

 •  İkametgah belgesi
 •  Sağlık raporları
 •  Maaş bordrosu
 •  Kira belgesi veya tapu
 •  Geçmiş faturalar gibi belgeler istenmektedir.

DİYANET MADDİ YARDIM

Diyanet Vakfı Gıda Yardımı Kimlere Verilir?

Diyanet vakfı gıda yardımı yalnızca ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Bu nedenle vatandaşların gerçekten ihtiyaç sahibi olmaları gerekir. Bu bağlamda vatandaşların gerçek ihtiyaç sahibi olmalarını kanıtlamaları gerekir. Bunun için başvuruda bulunacak vatandaşların başvuru formunu doğru bir şekilde tamamlaması ve istenilen evrakları teslim etmeleri gerekir. Ayrıca vatandaşları gıda yardımı gibi dönemlik yardımlardan direkt olarak yararlanabilmeleri için “Diyanet Vakfı Yardım Kartı” sahibi olmaları gerekmektedir.

Yardım kartı sayesinde gıda yadımı başvurusu gibi faaliyetlerden direkt olarak yararlanabilirsiniz. Diyanet vakfı yardım kartı sahibi olmak için Diyanet vakfı il müdürlükleri aracılığı ile yardım kartı başvurusunda bulunmanız gerekir.

Diyanet Vakfı Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Birçok vatandaş Diyanet vakfı tarafından yapılan gıda yardımından nasıl yararlanabileceklerini merak etmektedir. Diyanet vakfı yardımından yararlanabilmek için 2 farklı seçenek vardır.

Bu seçeneklerin en başında “Diyanet Vakfı Yardım Kartı” gelmektedir. Yardım kartına sahip olan vatandaşlar Diyanet vakfı gıda yardımından direkt olarak yararlanabilirler.

Gıda yardımı almanın bir diğer yolu ise vatandaşların gerekli belgeler ile başvuru formunu doldurarak gıda yardımı almalarıdır. Gıda yardımı başvurusu için gerekli evrakları hazırlayarak ilgili müdürlükten başvuruda bulunabilirsiniz.

Diyanet Vakfı Gıda Yardımı İçinde Neler Var?

Diyanet vakfı gıda yardımı, içerisinde temel gıda ürünlerinin bulunduğu yardım kolileri şeklinde yapılmaktadır. Gıda yardımı almak isteyen vatandaşların merak ettikleri konulardan biri de gıda paketi içerisinde nelerin olduğudur. Gıda paketi içerisinde bulunan temel gıda ürünleri aşağıdaki gibidir;

 •  Süt
 •  Çay
 •  Sıvı yağ
 •  Makarna
 •  Tuz ve şeker
 •  Pirinç
 •  Bulgur gibi temel gıda ürünleri bulunmaktadır.

Diyanet Vakfı Kampanyaları

Diyanet vakfı tarafından düzenlenen kampanyalar oldukça çeşitlilik göstermektedir. Vakıf tarafından her yıl binlerce ihtiyaç sahibi vatandaş için çeşitli sosyal yardımlar sağlanmaktadır. Bu sosyal yardımlar gıda yardımı, erzak yardımı, maddi yardım, yakacak yardımı, kıyafet yardımı, engelli bakım yardımı gibi

çeşitlilik göstermektedir. Bu sosyal yardımlara E-Devlet sistemi veya Diyanet vakfının il müdürlükleri aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz