Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar
30.03.2023
A+
A-

Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Devlet Çeyiz Parası Desteği. Devlet desteklerinden biri de çeyiz yardımıdır. Evlenecek olan çiftlere verilen ödemeye çeyiz parası denir. Bilindiği üzere günümüze düğün ve nikah  masrafları çok fazla olduğu için bazı bankalar ihtiyaç kredisi, çeyiz hesabı gibi çeşitli finansman destekleri ile gençlerin yükünü hafifletmeyi planlamaktadır. Bu yönde devletin verdiği desteklerden biri de çeyiz parasıdır. Devlet çeyiz parası için belli başlı şartlar aramaktadır. Bu şartları yerine getiren herkes, devletten çeyiz ödeneği alabilir.

Annesi ya da babası  hayatta olamayan kişilere verilen çeyiz parasını alabilmek için doğru bir şekilde başvurularınızı tamamlamanız gerekmektedir. Yetim maaşı alan kızlar için verilen çeyiz parası sgk tarafından ödenmektedir. Eğer çeyiz parası desteğinden faydalanmak isterseniz  mutlaka  iyi bir şekilde araştırma yapıp, tüm detayları bilmeniz gerekmektedir. Çünkü yapılan yanlış işlemler ve yanlış başvurular, çeyiz ödeneğini alamamanıza neden olabilir.

Babası ya da annesi hayatta olmayıp, babasının ya da annesinin maaşını alan kızlar için devlet çeyiz yardımı parası desteği nasıl alınır? Yazısını hazırladık. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yeni Evlenecek Olan Çiftlere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Sosyal devlet ile yönetilen ülkemizde ihtiyaç sahiplerine bazı ödenekler ve destekler sağlanmaktadır. Bu finansman destekleri sayesinde yani düğün yapacak kişiler daha rahat bir döneme girmiş olacaklar. Bu nedenle ihtiyaç sahibi olan herkesin devletin yeni evlenecek olan çiftlere verdiği desteği bilmesi gerekir. Devlet yardımları genelde nikah yapıldıktan hemen sonra verilir. Yani çiftler devlet destekleri ve düğün ödeneklerinden faydalanmak isterse ilk etapta nikah işlemlerini tamamlamış olmalıdır.

Devletin yeni evlenen çiftlere verdiği destekler ise;

 • Belli bir süre aynı iş yerinde çalışan bayanlar için evlilik tazminatı verilir.
 • Sgk tarafından ölüm maaşı alan kızlar için çeyiz parası ödeneği yapılır.
 • Devlet kurumları tarafından çeşitli evlilik yardımları mevcuttur.
 • Belediye, kaymakamlık ve dernekler tarafından çeşitli destek ve maddi yadımlar yapılmaktadır.

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası alabilmek için aşağıdaki şartlar sağlanmalıdır:

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi olmak,
– En az 3 yıl sosyal güvenlik primi ödemiş olmak,
– Evlenen kadının 27 yaşından büyük olmaması,
– Çeyiz parası başvurusunun yapılacağı tarihte en az 2 yıllık evlilik süresinin olması ya da evliliğin daha önce gerçekleşmiş olması,
– Başvuru yapılacak tarihte gelir ve aile durumu şartlarını sağlamak.

Yukarıdaki şartların yanı sıra, her yıl Bakanlık tarafından belirlenecek diğer şartların da sağlanması gerekmektedir. Başvuru şartları ve detayları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çeyiz Parasını Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Günümüzü baz alarak hesap yapacak olursak, 01 ekim 2008 yılından  sonra sigortalı bir şekilde çalışmaya başlayan kişiler, evlenecekleri zaman SGK’ya dilekçeleri ile başvurmaları gerekir. Evlilik ödeneği alabilmek için kişilerin mutlaka nikah kıymaları şarttır. Nikahtan sonra ilgili makamlara dilekçe verilmesi gerekmektedir. Çeyiz parası için başvurular tamamlandıktan sonra onaylanarak, para kişilerin banka hesabına geçer. Nikahtan sonra çeyiz parası almayı hak kazanan genç kızların anne veya babalarından aldıkları ölüm maaşı da artık verilmez. Yani çeyiz parası yardımı alan kızlar artık ölüm maaşını alamazlar.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK tarafından yapılan ödemelerden biri de çeyiz parasıdır. Yetim kızlara verilen çeyiz parasının amacı, kızlara maddi anlamda destek sağlamaktır. Ancak çeyiz parasından sadece bayanlar yararlanabilir. Yani SGK tarafından kişilere verilen çeyiz parasını erkek çocukları alamaz.

Çeyiz Parası İçin İstenen Şartlar

 • Evlenme ödeneği alacak kişilerde ilk aranan şart, kızların anne ya da babasının vefat etmiş olmasıdır. Yani anne veya babası hayatta olmayıp, onlardan gelen maaşı alan kızlar için çeyiz ödeneği yapılır. Anne ve babası hayatta olan kızlar için çeyiz ödeneği yapılmaz.
 • Bunun dışında kızların baba ya da annelerinden kalan ölüm maaşını alıyor olmasıdır. Yani yeni evlenecek olan genç kızın hala ölüm maaşı alması şarttır.
 • İkinci evliliğini yapan kızlar için çeyiz parası ödeneği yapılmaz. Bu doğrultuda, çeyiz ödenekleri sadece ilk evlilikler için verilen bir finansman desteğidir.
 • Evlenecek olan öksüz veya yetin kızların çeyiz yardımı için ikamet ettikleri sosyal güvenlik merkezi müdürlüklerine başvuru yapması ve dilekçe hazırlaması gerekir.

İlk defa evlenecek olan kızlara verilen çeyiz parası ile beraber, baba ya da annelerinden kalan aylık maaş kesilir. Eğer her hangi bir boşanma durumu yaşanacak olursa, ölüm aylığı tekrar bağlanır. Burada çeyiz parası hesaplaması yapılır. Yani evlenecek olan kızların hepsine aynı çeyiz parası verilmez. Bunun için ölüm maaşı baz alınarak bir hesaplama yapılır. Yani kızların aldığı maaşın 24 katı çeyiz parası verilmektedir. Bu doğrultuda, kızların iki yıl boyunca aldıkları maaşın toplamı kadar çeyiz ödeneği verilmektedir. Bunun dışında bilinmesi gereken bir diğer detay ise bir kız evlendikten sonra eğer farklı kız kardeşler varsa çeyiz ödeneği almak için beklemeleri gerekir. Yani son evlenecek olan kız kardeş daha yüksek miktarda çeyiz parası alır.

Çeyiz Parası Kime Veriliyor?

Pek çok kişinin esas merak ettiği sorulardan biri de çeyiz parası kime veriliyor? Sorusudur. Çeyiz parası annesi ya da babası hayatta olmayıp, bunlardan birinin maaşını SGK tarafından alan genç kızlara veriliyor. Yani birinci eşi ölen veya boşanan yani dul olan kızlara çeyiz parası verilmez. Çeyiz parası ilk evlilik için geçerlidir. Çeyiz parası kız çocuğunun kendi hesabına yatırılır. Yani bir büyüğünün ya da eşini hesabına değil, direk olarak kendi hesabına geçer.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Çeyiz parası almayı hak kazanan pek çok kişinin aklında aynı soru vardır. Bu soru ise çeyiz parası ne kadar? Olmaktadır. Çeyiz parası her genç kız için aynı değildir. Hatta her kardeş için bile aynı değildir. Burada hesaplama çeyiz ödeneği alacak kızın aylık aldığı ölüm maaşına göre yapılır.  Evlenecek olan kızın her ay aldığı maaşın 24 katıdır. Bu da son iki yıla aynı oranla denk gelir. Eğer evde birkaç tane kız kardeş varsa son evlene kız kardeşin çeyiz ödeneği daha fazla çıkacaktır.

Çeyiz Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çeyiz parası başvurusu için gerekli olan evraklar şunlardır:

– Başvuru formu (Bakanlık tarafından belirlenen form)
– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– Evlilik cüzdanı fotokopisi
– Gelin ve damadın birlikte başvuru yapması durumunda damadın nüfus cüzdanı fotokopisi
– Son 3 aya ait gelir belgesi (maaş bordrosu gibi)
– SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı hizmet dökümü
– E-devlet üzerinden alınan “Aile Durumu Belgesi”
– İkametgah belgesi
– Aile hekiminden alınan sağlık raporu
– Erkek adaylar için askerlik durum belgesi

Başvuru esnasında, yukarıdaki evrakların yanı sıra Bakanlık tarafından belirlenen diğer evrakların da istenmesi mümkündür. Başvuru şartları ve detayları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çeyiz Parası Geri Ödenir Mi?

Çeyiz parası geri ödenmeyen bir teşvik programıdır. Bu nedenle, çeyiz parası alan kişilerin herhangi bir geri ödeme yapması gerekmemektedir. Ancak, çeyiz parası alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir ve bu şartlarla ilgili bilgi almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İkinci Evlilikte Çeyiz Parası Alınır Mı?

İlk kez nikah kıyacak olan ve ölüm maaşı alan kızlar için devlet belli miktarda çeyiz ödeneği yapar. Bu ödenek ile beraber SGK tarafından verilen ölüm maaşı kesilir. Kızların boşanması halinde sgk tarafından alınan ölüm maaşı tekrar bağlanır. Ama ikinci kez evlilik yapacak olan kız çocuğu için tekrar çeyiz parası verilmez. Bu nedenle ikinci evlilikte çeyiz parası alınır mı? Sorusunun yanıtı hayır olmaktadır.

İş Yerinden Evlilik Parası Veriliyor Mu?

Sigortalı bir işte çalışan ve evlenen kişiler için evlilik parası veriliyor. Ancak bu kişilerin nikah kıyıldıktan sonra 1 yıl içinde işte ayrılması gerekmektedir. Aksi halde nikah parası ödemesi yapılmaz. Elbette evlenerek işten ayrılacak olan kişilerin ihbar süresini de tamamlamış olması şarttır.  Evlenerek işten ayrılan kişilerin evlilik tazminatı alabilmesi için mutlaka belirtilen sürenin de dolmuş olması gerekmektedir. Buna göre;

 • Çalışma süresi 1, 5 ila 3 yıl aralığında olan kişilerin kesinlikle işten çıkmadan önce bu durumu belirtmek için an az 6 hafta önce başvuru yapmaları gerekir.
 • Eğer çalışma süresi 3 yıldan daha fazla ise işten ayrılmadan en az 8 ay önce başvurusunu yapmalıdır.
 • Çalışma süresi 1,5 yıldan daha az ise o halde 4 hafta öncesinden başvuruların tamamlanmış olması şarttır.

Bu şekilde başvuru şartlarına uyulduğu takdirde evlilik parası alabilirsiniz. Ancak bu evlilik tazminatı sadece kızlar için geçerlidir. Yani evlilik tazminatından erkekler faydalanamaz.

SGK Tarafından Çeyiz Yardımı Almak İçin Ne Yapılması Gerekir?

SGK bünyesince çeyiz parası alabilmek için kızların yapması gerekenler;

 • 4/ a hizmetinde çalışan akdi,
 • 4/ b kendi hesabında çalışma sigortası,

Kaymakamlık Çeyiz Yardımı

Maddi anlamda zor durumda olan kişiler için çeşitli kurumlar ve devlet çeyiz parası ödeneği vermektedir. Çeyiz parası esasen sgk tarafından verilmektedir. Dolayısı ile çeyiz parası doğrudan sosyal güvenlik kurumlarından alınır. Bu bağlamda çeyiz parası alacak kızların SGK’ya başvurması şarttır. Ancak bazı kaymakamlıklar, tarafından maddi olanaksızlıklar içinde olan kızlar için finansman desteği sağlanabilir. Bunun için evlenecek olan kızların bağlı bulundukları kaymakamlıklara başvurması daha doğru olacaktır. Çünkü bazı kaymakamlıklar çeyiz parası ödeneği yapmaz. Maddi durumunuz ve geliriniz az miktarda ise il ve ilçenizde bulunan sosyal yardımlaşma derneklerine de başvuruda bulunabilirsiniz.

Memurlar Çeyiz Parası Alabilir Mi?

Yeni evlenecek memur olan çiftler için her hangi bir şekilde çeyiz parası ödeneği verilmez. Ama evlenen memurların maaşlarına aile yardımı payı yatırılır. Ailede çocuk olduğu zaman bu ödeneğin miktarı da artar. Yani çocuk sayısı arttıkça memurun maaşına olan finansman yansıması da artar. Burada hem erkek hem de bayan memur ise maaşa yansıyan destek sadece erkeğe verilir.

SGK Çeyiz Parası Sorgulama

Devletin kız öksüz veya yetim maaşı alan kız çocuklarına verdiği çeyiz parasını başvuru yaptıktan sonra sorgulamanız gerekmektedir. SGK çeyiz parası sorgulama işlemi ise üç farklı şekilde yapılabilir.

Gerekli şartları yerine getiren kişiler vereceğimiz yöntemlerle SGK çeyiz parası sorgulaması yapabilir işte bu yöntemler;

 • E –devlet; e – devlet şifreniz ile e- devletin yasal web sitesine giriş yaparak çeyiz parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
 • SGK il müdürlükleri; SGK il ve ilçe müdürlüklerine bizzat giderek, tarafınıza çeyiz parası çıkıp, çıkmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Alo 170; alo 170i arayarak çeyiz parası sorgulama işlemi yapmanız mümkündür.

Verdiğimiz bu yöntemler sayesinde kendiniz için yatırılacak olan çeyiz parası sorgulama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

Belediye yardımları>>>>

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.