Borç Kapatma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar
17.04.2023
A+
A-

Borç Kapatma Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Borç transfer kredisi nedir sorusuna cevap olarak kısaca çeşitli bankalarda yer alan paralarınızı tek bir çatı altında toplamak olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle bütün borçların artık tek bir borç halini alır ve ödemeniz daha kolay hale gelir. Borç kapatma kredisi veren bankalar yazımız içerisinde er almaktadır.

Cumhurbaşkanı Borç Kapatma Kredisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan duyuru ile birlikte bankalar tarafından müşterileri 100 bin TL’ye kadar borç kapatma kredisi verilecek.

Resmi gazetede yayınlandıktan sonra bankalar Kendi internet siteleri üzerinden borç kapatma kredisi ile ilgili detaylı bilgileri sunacaktır. 100.000 TL’ye kadar verecek olan bu krediler de başvuru yapmak isteyen kişiler yine internet siteleri üzerinden formu doldurarak ön başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Sizde borç kapatma kredisi alarak ve vadesini uzatarak daha kolay ödeme şartlarına sahip olabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi Şartları Neler?

Borç kapatma kredisi için bankaların gerekli koşulları bankadan bankaya değişmekle beraber her bankanın ortak olan bazı şartları da bulunmakta.

Bu şartları kısaca maddelendirmek gerekirse;

 • Kişinin herhangi bir yasal veya idari takip altında bulunmaması
 • Gelir belgenizin resmi geçerliliği bulunan evrak ile bildirilmesi
 • Konut kredisi hariç kredi talebinin en fazla 36 ay olması
 • İstenen kredinin taksitlerinin kişinin aylık gelirinin yarısını geçmemesi
 • Eğer ipotek durumu varsa eş rızası yazılı şekilde beyan edilmeli
 • Toplam güncel borçlarınızı gösteren belgeler temin edilmeli

Borç Kapatma Kredisi İçin İstenen Evraklar Neler?

Borç kapatma kredisi için bankalar tarafından istenen belgeler kişinin mesleğine göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak ortak istenen bazı belgelerde bulunmaktadır. Özel sektör çalışanları, kamu çalışanları, emekliler ve vergi levhalı kurumlar için istenen ortak belgeler şu şekildedir;

 • Maaş bordrosu (Emekliler için emekli aylık dökümü, vergi levhalı kurumlar için güncel vergi levhası)
 • İkamet belgesi (vergi levhalı kurumlar için oda kayı belgesi)
 • Varsa ek gelir belgesi
 • Borcu gösteren belge

Saydığımız bu maddelere ek özel sektör çalışanlarından SGK döküm belgesi ve iş yeri imza sirküsü talep edilmektedir. Vergi levhalı kurumlar için ise ekstradan imza sirküsü ve bilanço gelir tablosu talep edilmekte. Başvurulan bankanın koşullarına bağlı olarak sizden daha fazla veya daha az belge talebinde bulunulabilir.

Borç Transfer Kredisi Avantajları

Borç kapatma kredisi kullanmanın avantajları yanları dezavantajlı yanlarından daha fazladır.

Bu krediyi avantajlı yapan yanları;

 • Tüm borçlar tek bir kredide birleştirilerek ödeme ve takip etme kolaylığı sağlanır.
 • 36 aya kadar varan vade seçenekleri sayesinde ödeyeceğiniz aylık taksite tutarları düşer.
 • Borçlarınız düzenlendiği için yüksek oranları faizlerle borcunuzu ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Ödemeleriniz belirli bir düzene girdiği için kredi notunuz artar
 • Takip süreci yaşanmaz dolayısıyla icra ve avukat masrafı olmaz.

Borç Transfer Kredisi Dezavantajları

Borç kapama kredisi dezavantajı en önemlisi yeniden bir faiz ile borçlanılmasıdır. Bunu bir örnek ile açıklayalım. Örneğin bir kişinin 5 bankaya 20 bin liralık toplam borcu bulunmaktadır. Borcunu borç kapama kredisi kullanarak tek bankaya taşımak isteyen kişi belirlenen faiz oranına göre kredi çeker. Faiz sonunda hesaplanan değer kadar tek bankaya borçlanır. Örnekteki 20 bin liralık borcu olan kişinin geri ödemesi 20 bin lira artı yeni faiz olacaktır. Ayrıca yeni bir kredi kullanıldığından dolayı dosya masrafı ve ek masraflarda bankalar tarafından alınmaktadır. Böylelikle var olan 20 bin liralık borcun üzerine faiz, dosya masrafı ve ek masraflar eklenerek borç daha da büyür.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Piyasada yer alan neredeyse bütün köklü bankalar borç kapatma kredisi vermekte. Borç transfer kredisi olarak da görebileceğiniz bu krediyi veren bankalara başlıklarda yer alan bankalar örnek gösterilebilir.

Finansbank Borç Kapatma Kredisi

QNB Finansbank borç transfer kredisi ile müşterilerine borçlarını tek bir noktada toplama imkanı vermektedir. Borç kapatma kredisi kapsamında verilen kredinin faiz oranı %2,04’ten başlayıp 60 aya kadar vade seçeneği sunulmakta. Finansbank tarafından sunulan bu özel fırsata başvurmak için T.C. kimlik numaranızı 5030’a göndermeniz yeterli.

Denizbank Borç Kapatma Kredisi

Bütün banklara olan borçlarını tek noktada toplamak isteyen kullanıcıların imdadına Denizbank borç kapatma kredisi yetişti. Hiçbir kefil olmadan 60 aya kadar vade seçenekleri ile %1,74 faiz fırsatı sizlerle. Sunulan faiz oranı vadeye göre değişmemekte. Denizbank borç kredisi için gerekli olan belgeler ise şu şekilde;

 • Kredi başvuru formu
 • C. nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Resmi gelir belgesi
 • Son döneme ait bir fatura

Ziraat Bankası Borç Transfer Kredisi

Ziraat Bankası tarafından sunulan borç kapatma kredisi 100.000 TL ye kadar çıkabilmekle birlikte 60 aya kadar vade seçeneği de sunmakta. Sunulan bu taksit seçenekleri ve oranları müşterinin kredi puanı ve gelirine göre değişmektedir. 24 aya kadar olan vadeler için faiz oranı %1,10 olarak belirlenmişken 24 ay ve 60 ay arası vadeler için faiz oranı %1,20’dir.

Kredi Kartına Özel Borç Kapama Kredisi Veren Bankalar

Bazı bankalar bütün borçlarınızı için ödemeniz için borçlanma kredisi verirken bazı bankalar sadece kredi kartı borçlarına özel borç transfer kredi hizmeti sunmakta. Kredi kartı borcu dışında yer alan borçları dahil edemediğiniz bu kredi türünü sunan bankalar şunlardır;

 • Vakıfbank (En fazla 20.000 TL ve en fazla vade 18 ay)
 • Akbank (En fazla 20.000 TL ve en fazla vade 12 ay)
 • TEB (En fazla 10.000 TL ve en fazla vade 12 ay)

Borç Transfer Kredisi İçin Kredi Notu Önemli Mi?

Borç kapama kredisi kullanmada kredi notu önemli olsa da bankalar tarafından diğer kredilere oranla daha esnek davranılmaktadır. Kredi notu kişinin uzun zamandır kredi kartı ve kredileri ile ilgili geçmiş bilgilerine göre belirlenen ve yeni kredi çekecek kişinin krediyi alıp alamamasına karar verilirken bakılan en önemli faktördür.

Ancak borç kapatma kredisi kullanan kişilerin bu krediye yönelmelerini sağlayan ise zaten kredileri düzenli ödemekte zorluk çekmeleridir. Yine de bankalar bu konuda kredi notuna bakmakta ve krediler düzenli ödendiyse kredi vermektedir. Düzenli ödenmeme durumunda da diğer kredilere oranla daha esnek davranılabilir. Ancak yine de kredi notu ve düzenli ödeme baz alınarak kredinin verilip verilmemesine karar verilmektedir.

Borç kapatma kredisi>>>>