Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Sorgulama

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Sorgulama
13.04.2023
A+
A-

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Aşı parası nasıl alınır? Diye merak edenler ve aşı parası yardım desteği almak isteyenler için okul öncesi çağındaki çocukların ileride sağlık problemleri yaşamaması için ihtiyaç sahibi ailelere yardım amaçlı olarak yapılan sosyal yardım desteğidir. Aşı parası yardımı şartlı sağlık yardımı ile aynı kapsamdaki yardımdır.

Aşı para yardımı sağlık bakanlığının Şartlı sağlık yardımı projesinde yer almaktadır. Bu nedenle aşı parası belirli şartları yerine getirenlere verilmektedir. Aşı parası yardımı yeni doğan bebek ve 6 yaşlarına kadar düzeli olarak aşı yapılması ve ileride hastalıkların yükselmesini ve bulaşmasını engellemek amacı ile yapılan yardımdır.

Şartlı sağlık kapsamında aşı parası şartlı olarak verilmektedir. Bu şartlar birincisi 0-6 yaşına kadar düzeli olarak sağlık kontrolleri ve aşıları yapılmalıdır. Ve ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilmelidir.

Aşı Parası Nedir?

Aşı parası nedir?  Aşı parası 0-6 yaş çocuklu ailelere verilen sosyal yardım projesidir. Aşı parasını şartlı sağlık projesi kapsamında verilmektedir. Çocukların okul çağına gelene kadar düzenli olarak aşı yapılmaları ilerideki hayatlarında hastalıkların yükselmesi ve ya buluşmasını engellemek amacı ile yapılmaktadır.

Şartlı sağlık projesi kapsamı içindeki aşı yardım desteği çocukların sağlık kontrollerinin takibi yapılması amaçlanarak proje başlatılmıştır. Çocuk sağlığına önem katmak için ihtiyaç sahibi ailelere verilen para ödeneğidir. 0-6 yaşları arasında çocuk sahibi olan bütün ihtiyaç sahibi aileler başvuruda bulunabilir.

Aşı Parası Ne Kadar?

Aşı para ne kadar olduğunu 0-6 yaş çocuk sahibi ailelerin merak ettiği konulardan biridir. Çocuk aşı para yardımı kız erkek fark etmeksizin ihtiyaç sahibi ailelere aylık olarak 35 TL para yardımı ödenmektedir. Para yardımın ödenmesi amacı çocuğun sağlık giderlerin karşılanması için verilmektedir. 0 yaşından başlayıp çocuk 6 yaşına gelene kadar her ay düzenli olarak 35 TL maddi yardım verilmektedir.

0 yaşından 6 yaşına kadar 72 ay olmak üzere her ay para yardımı yapmaktadır.  Ödenecek para başta olmak üzere anneye, yoksa babaya her iki ebeveyn de yoksa çocuğa bakmakla hükümlü olan kişilere verilir. Aşı para yardımı miktarı hiçbir nedenden dolayı miktarda artış ya da düşüş göstermez. Belirlenen tek miktar 35 TL olarak ödenmektedir.

Aşı Parası Nasıl Alınır?

Aşı para nasıl alınır? Şartlı sağlık kapsamındaki aşı yardımı nasıl alınacağı hakkında başvuru yapacaklar için bilgi vermek istiyoruz. İhtiyaç sahibi olan ve 0-6 yaşlarında çocukları olan bütün aileler başvurabilir. Ayrıca çocuğun yaşadığı evde sosyal güvencesi olan hiç kimsenin  bulunmaması gerekmektedir. Para ödemesini anneden başkasına verilmemektedir.  Fakat anne yaşamıyor ise babaya verilmektedir. Eğer iki ebeveyn de yaşamıyor vefat emiş ise çocuğun bakımı ile hükümlü olana kişiye verilmektedir. Başvuru yapmak için Aile Çalışma ve Sosyal Bakanlığı Müdürlük binalarına giderek yapabilirsiniz.

Aşı Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Aşı para almak için nereye başvurulur? Sorusu en çok sorulan ve araştırılan sorular arasına girmektedir. Başvuru yapacak kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binalarına giderek yapabilirsiniz. Fakat başvuru yapmaya gitmeden önce kesinlikle gerekli şartları öğrenmeniz gerekir. Detaylı bilgileri Sosyal Yardım ALO 144 hattı numarasından ulaşabilirsiniz.

Aşı Para Şartları Nelerdir?

Aşı parası şartları nelerdir? 0-6 yaş arasındaki çocuk sahibi olan ihtiyaç sahibi aileler aşı parası şartlarının neler olduğu araştırmaktadır. İstenen şartlara uygun olduğunuz takdir de başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru esnasından sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz vermelisiniz. Aksi durumda yanlış tespit edilen başvurular ret cevabı ile sonuçlanacaktır.

Aşı Parası Şartları

Aşı parası yardım desteğinden yararlanacak çocuğun yaşadığı hanede sosyal güvencesi olan kimse olamamalıdır. Çocuğun düzenli olarak belirlenen aylarda ve dönemlerde doktor kontrolleri yapılmalıdır. Yardım alacak çocukların 0-6 yaş aralığında olması gerekir. Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilmesi gerekmektedir.

Aşı Parası Başvuru Formu

Aşı parası başvuru formu müracaat edecek kişilerin en çok araştırılan konulardan biridir. Başvuru yapabilmeniz için Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı binasına giderek kayıt işlemleri yapmanız gerekiyor. Önceki günlerde Vâkıfa kayıt olmadığı iseniz Sorgu dilekçesi ile Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi başvuru dilekçelerini doldurmalısınız.

Fakat vakıf kaydınız bulunmakta ise personellerden aşı başvurusu için Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi formunu doldurarak öncelikle kayıt işlemi yapmanız gerekmektedir.

Aşı Parası Sorgulama

Aşı parası sorgulama işlemi yapmak için öncelikle başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında başvuru sorgulama işlemini E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulama işlemi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümünde bulunan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama linkinden yapabilirsiniz.

Aşı Parası İçin Hangi Numara Aranır?

Aşı parası için hangi numara aranır hakkında bilgisi olmayanlar için sizlere iletişim numaralarını vermek istiyoruz. Yardım hakkında en çok aranan Sosyal Yardım Hattı ALO 144 numaralı iletişim hattından en ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz.

Aşı Parası Ne Zaman Verilecek?

Aşı parası için başvuru yapan kişiler aşı parası ne zaman verilecek gibi sorunun yanıtlarını aramaktadır. Aşı parası şartlı sağlık ve şartlı eğitim kapsamına girdiği için ödemeler yılın tek aylarında yapılmaktadır. Tek aylarından bahsettiğimiz aylar ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül ve ekim olmak üzere ödemeler sağlanmaktadır.

Ödemeler ayların 24’ü ve 28’i tarihleri arasında yatırılmaktadır. Ayrıca ödemeleri hangi gün alacağınızı kimlik numarasındaki son olan haneye göre verilecektir.

  • Kimlik numarasın son hanesi 0 ile bitenler 24’ü
  • Kimlik numarası son hanesi 2 ile bitenler 25’i
  • Kimlik numarası son hanesi 4 ile bitenler 26’ı
  • Kimlik numarası son hanesi 8 ile bitenler 28’inde yardım ödemelerini alabileceklerdir.
  • Ayların günlerinde 24’ü ve 28’i tarihlerinde hafta sonu cumartesi ve ya pazara gelenler için;

Cumartesi gününe ödemesi olanlar Cuma gününden parasını alabilir. Pazar gününe ödemesi denk gelenler pazartesi ödemelerini alacaklardır.

Aşı Para Nasıl Alınır?

0-6 yaş arasındaki çocukları olan kişiler aşı parası nasıl alınır sorunun yanıtını araştırmaya başlamışlardır. Aşı yardımı alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına öncelerden ya da yeni kayıt olmanız gerekir. Eğer kayıt işlemlerini gerçekleştirmez iseniz sosyal yardım desteklerinden faydalanamadığınız gibi aşı para yardımı da alamayacaksınız. Kayıt işlemleri bittikten sonra belirlenen şartlara sahip ve yerine getirebileceğiniz takdir de aşı parası için müracaatta buluna bilirsiniz.

Aşı parası Kimlere Verilir?

Aşı parası kimlere verilir? Gibi birçok araştırma yapan kişiler vardır. Aşı parası yardımı alacak çocuğun ilk olarak annesine ödeme yapılmaktadır. Anne yaşadığı sürece anneden başka yardım parasını alamaz. Eğer anne vefat etmiş ve ya yoksa babaya verilmektedir. Her iki ebeveyni annesi ve baba olmayan çocukların aşı parası çocuğun bakımı yapmakla hükümlü olan yetişkin aile bireylerine verilmektedir.

Belediye yardımları>>>>