Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?
30.05.2023
A+
A-

Devletten kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı nasıl alınır? Sorusu pek çok dar gelirli aile tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bilindiği üzere büyük şehirlerde her geçen yıl daha fazla kira artışları yapılmaktadır. Bu durumda yoksul ailelerin geçimleri daha da zor bir hale gelmiştir.  Ama ülkemizdeki pek çok belediye zor durumda olan kiracılar için çeşitli kira yardımları yapmaktadır.  Yani gelir düzeyi düşük olan herkes belediyelerin sunduğu kira yardımlarından faydalanabilirler.

Eğer siz de gelir düzeyi düşük kişiler içinde yer alıyor ve kiralarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, o halde yaşamakta olduğunuz şehrin belediyelerinden kira yardımları alabilirsiniz. Kira yardımı alabilmek için genel olarak şartlar aynıdır. Ama bazı şartlar her belediyeye göre değişiklik göstermektedir. Yani kira yardımı almak isteyen kişiler ilk etapta yaşamakta oldukları şehirlerin belediyelerine başvuru yapmalı ve belediyelerin kendilerinden istedikleri şartları taşımaları gerekmektedir.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten kira yardımı almak sanıldığı kadar zor değildir. Bunun için sadece belediyelerin belirlediği kriterlere uygun olmanız gerekir. Eğer kira yardımına ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına başvurmanız yeterli olacaktır. Yapmanız gereken tek işlem bağlı bulunduğunuz ilçenin kurumlarına başvuru yapmaktır. Başvurularınızı online olarak yapabileceğiniz gibi şahsen de yapabilirsiniz.

Başvurularınızı tamamladıktan sonra ilgili ve yetkili kişiler hakkınızda detaylı bir araştırma yapacaktır. Bulunduğunuz bölgedeki evlerin kiraları ve yaşam koşullarınız incelendikten sonra başvurularınız olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır.

Devletten Kira Yardımı Başvurusu

Devletten kira yardımı başvuru yapmak istediğinizde birkaç önemli noktayı kesinlikle atlamamanız gerekmektedir. Doğru ve eksiksiz bir şekilde yapacağınız kira başvurularınız uygun görüldüğü takdirde sizlere olumlu bir şekilde dönüş yapılacaktır.

 kira yardımı başvuru için ilk olarak kesinlikle kimlik fotokopiniz ve oturduğunuz yerin vergi levhası sizden istenir. Bununla beraber kira yardımları ziraat bankasına yatırılacağı için ziraat bankası hesap bilgileriniz de istenecektir. Akabinde detaylı bir araştırmaya tabi tutulursunuz.

Devletten Kira Yardımı Şatları

Devletten kira yardımı şartları; pek çok ilde hemen hemen aynıdır. Kira desteği için gerekli şartları bilmeniz ve bu yönde yardım talebi formunu doldurmanız gerekmektedir. Bunun dışında bazı belediyeler evsiz kişiler için her ay kira ödeneği yapmaktadır. Bu da yani bir evde daha konforlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olacak bir devlet desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem ev geçindirmede zorluk çeken kişiler hem de evsiz kişiler bu tür kira yardımlarına rahatlıkla başvuruda bulunabilir.

Devletten kira yardımı almak için gerekli şartlar ise;

  • Ev kirası yardımı almak isteyen kişilerin sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekir. Yani her hangi bir sosyal güvencesinin olmaması şarttır.
  • Kira yardımı alacak kişilerin sgk gelirinin olmaması gereklidir. 
  • Dar gelirli aileler kira yardımları alacaklarında üzerinde her hangi bir mal varlığının olmaması gerekir. Üzerinde taşınır veya taşınmaz bir mal varlığı varsa kira yardımlarından faydalanamazlar.
  • Geliri olup ta geçinmekte zorlanan ve asgari gelir düzeyinin altında olan kişiler de kira yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Devlet kira yardımı ne kadar? Sorusu dar gelirli kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Devletten kira yardımı almak isteyen kişilerin ilk olarak bilmesi gereken bir konu mevcuttur. O da yaşanılan şehirdir. Yani hangi şehirde kira bedeli ne kadar ise o oranda kira yardımları yapılır. Büyük şehirlerde kira yardımları daha fazladır. Ama daha küçük ve kiraların daha düşük olduğu şehirlerde kira yardımları daha az olarak gözümüze çarpmaktadır. Bu nedenle hangi şehirde oturuyorsanız, bununla ilgili belediyelerden ve sosyal yardımlaşma vakıflarından daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ancak ortalama bir rakam söylemek gerekirse kira yardımları aylık olarak 595 tl ila 960 tl arasında değişmektedir.

Devletten Alınan Kira Yardımı

Devletten alınan kira yardımı pek çok kişiye adeta bir çıkış kapısı olmuştur. Zor durumda olan ve ev sahiplerine kira vermekte zorlanan kişiler için devletten yapılan bu yardımlar büyük bir fayda sağlamaktadır.  Eğer kira yardımlarına ihtiyacınız varsa hemen yaşadığınız şehrin belediyesinin resmi web sitesine giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz. Kira bedelleri illerin ortalama kira bedellerine eş değerdir. Yani büyük şehirlerle küçük şehirlerdeki kira yardımları aynı olmaz.

Devletin Verdiği Kira Yardımı Ne Kadar?

Devletin verdiği kira yardımı ne kadar? Dar gelirli olan kişiler için en çok merak edilen soruların başında gelir. Kira yardımları yaşanılan şehre göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında ev sahibi ile yapılan kira sözleşmeleri gibi detaylar da göz önünde bulundurulmaktadır. Bu nedenle başvuru yapacağınızda mutlaka sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz ve hatasız olarak doldurmanız gerekmektedir. En alt kira bedeli 595 tl olmakla beraber en yüksek limit genelde 960 tl olarak belirlenmiştir.

Devletten Kira Yardımı Kimler Alabilir?

Türkiye’de kira yardımı için başvurular, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılır. Kira yardımı, özellikle düşük gelirli ailelere ve ihtiyaç sahibi bireylere verilir. Başvuru koşulları ve yardım miktarı, yerel yönetimlerin bütçelerine ve politikalarına bağlı olarak değişebilir.
Genellikle, başvuru yapacak kişinin belirli bir gelir altında olması, kira borcunun belirli bir oranının aylık gelirinin üzerinde olması veya özel durumlar gibi belirli kriterleri karşılaması gerekebilir. Başvuru yapmak isterseniz, en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurabilirsiniz.

Devletten Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kira yardımları çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan bir diğer çeşidi ise kentsel dönüşüm kira yardımlarıdır. Bilindiği üzere ülkemiz bir deprem bölgesinde yer almaktadır. Deprem olasılıklarına karşı ise yenilenmesi gereken evler kentsel dönüşüme girmektedir. Eğer eviniz kentsel dönüşüm projesi içindeyse ve siz de kiraya çıkmaz durumunda kalmış iseniz yine devletten kira  yardımları talep edebilirsiniz. Bunun için istenilen belgeler belediye bünyesinde sizlere sunulur. Dolayısı ile siz de kentsel dönüşüm projesi kapsamında kira yardımları almak istiyorsanız hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kira yardımı için çevre ve şehircilik bakanlığına bağlı bulunan  müdürlüklerden bilgi alıp, hemen başvurularınızı yapabilirsiniz. 18 ay boyunca her ay kira yardımlarınız banka hesaplarınıza yatacaktır.

Belediye yardımları>>>>