Türkiye Diyanet Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Diyanet Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?
19.09.2022
A+
A-

Diyanet Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023.Türkiye Diyanet Vakfı hız kesmeden 2023 yılında da yapmış olduğu burs ve yardımlara devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı yardım başvurusu nasıl yapılır? Diyanet vakfı yardım başvuru formu. Tüm merak ettiğiniz cevaplar yazımızda. 

Diyanet Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyanet vakfı maddi yetersizliklerden dolayı ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlara, engelli ve bakıma muhtaç kimselere, şehit ve gazi yakınlarına birçok sosyal yardım projesi ile destek vermektedir. Diyanet vakfının yardım yaptığı kişiler arasında öğrencilerde bulunuyor. Diyanet vakfı öğrencilerin maddi yetersizlik, kırtasiye ve barınma gibi temel ihtiyaçlardan dolayı öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için çeşitli sosyal yardımlar ile öğrencilere destek veriyor.

Diyanet vakfı burs başvurusu yaparak vakfın öğrencilere verdiği yardımlardan yararlanabilirsiniz. Öğrenciler E-Devlet sistemi üzerinden veya vakfın resmi internet sitesi üzerinden burs başvurularını yapabilirler.

Diyanet vakfı burs başvurusu yapmak için TIKLAYIN..

Diyanet Vakfı Burs Başvurusu Talep Formu

Türk Diyanet vakfı burs başvurusu için öğrencilerin öncelikle talep formunu doldurmaları gerekir. Talep formu üzerinde yer alan, başvuru sahibine ait T.C kimlik numarası, adı soyadı, adres bilgileri, iletişim bilgileri, fatura bilgileri, hane üyelerine ait bilgiler ve aylık gelir bilgilerinin tamamının eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir.

Diyanet Vakfı Burs Başvurusu Sorgulama

Diyanet vakfı, İmam hatip, ilahiyat veya lisans üstü öğrenciler için burs imkanı vermektedir. Diyanet vakfı belirli şartlar altında belirli öğrencilere burs imkanı sunuyor. Bu imkandan yararlanmak için burs başvurusu yapabilirsiniz.

Burs başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilmek için sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Sorgulamanın ardından olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

Diyanet Vakfı Bursu Başvurusu Kimlere Verilir?

Türkiye Diyanet vakfı bursu yalnızca 8.sınıf, lisans ve lisansüstü öğrencilere verilmektedir. Bu sınıflarda öğrenim gören öğrenciler burs başvurusu yaparak burs yardımından yararlanabilirler. Ayrıca 8.sınıfı 70 ve üzeri ortalama le bitirmiş olan öğrenciler bu burstan yararlanabileceklerdir.

Uluslararası ilahiyat fakültesi burs başvurusu için öğrencilerin 2001 doğumlu olmaları ve ortalamalarının 70 ve üzeri olması gerekir. Ayrıca bu öğrencilerin 2 yıldan fazla ara vermemeleri gerekir. Bu şartlara uygun olan öğrenciler burs başvurusu yaparak yardımdan yararlanabilirler.

Diyanet Vakfı Bursu Ne Kadar Veriyor?

Türkiye Diyanet vakfı burs yardımı her yıl binlerce öğrenciye verilmektedir. Burs yardımı lisans öğrenim süreci boyunca devam eder ve ekim ile haziran aylarında verilir. Burs programı çerisinde barınma gibi desteklerde yer almaktadır.

2023 yılı için belirlenen Diyanet vakfı burs ücreti 200 TL’dir.

Burs başvurusunda bulunan ve başvuruları onaylanan öğrenciler ekim ve haziran aylarında bu burstan yararlanabilirler.

Diyanet Vakfı Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Diyanet vakfı tarafından düzenlenen burs başvuruları her yıl 2 şubat tarihinde başlamaktadır. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak bu tarih değişkenlik gösterebileceği için kesin tarih hakkına bilgi sahibi olmak adına Diyanet vakfının resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.

Türkiye diyanet vakfı burs başvuruları 1 şubat tarihinde başlar ve 14 mart tarihinde son bulur.

diyanet vakfı burs başvurusu

Diyanet Vakfı Burs Başvuru Sonuçları

Maddi yetersizlikten dolayı eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan öğrenciler için burs imkanı veren Diyanet vakfı, her yıl binlerce öğrenciye çeşitli sosyal yardımlar ile destek vermeye devam ediyor. Burs yardımına başvuruda bulunan öğrenciler başvurularını E-Devlet sistemi üzerinden veya Diyanet vakfının resmi internet sitesi üzerinden kolayca sorgulatabilir ve sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirler.

Diyanet Vakfı Burs Şartları Nelerdir?

Diyanet vakfı burs başvurusu yapacak öğrencinin bazı şartlara uygun olmaları gerekir. Burs başvurusu yapacak öğrencinin aşağıdaki şartlara uygun olmaları gerekir;

  •  Uluslararası İmam Hatip lisesinde okuması
  •  2006 ve sonrası doğmuş olması
  •  Öğrencinin herhangi bir siyasi kuruluşa üye olmaması
  •  Not ortalamasının 70 ve üzeri olması gerekir.

Yukarıdaki şartlara uygun görülen öğrenciler Diyanet vakfı burs başvurusu yaparak burs yardımından yararlanabilirler.

Diyanet Vakfı Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Türkiye Diyanet vakfının öğrenciler için sunmuş olduğu burs yardımından yararlanmak için gereken belgelerin teslim edilmesi gerekir. Öğrencinin başvuru sırasında teslim etmesi gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

  •  Başvuru yapacak öğrencinin not ortalamasını gösteren not döküm belgesi
  •  Öğrenciye ait kimlik kartı bilgileri başvuru için yeterli olacaktır.

Başvuru şartlarına uygun olan öğrenciler bu belgeleri teslim ederek başvurularını tamamlayabilir ve uygun görülmeleri haline burs yardımından yararlanabilirler.

Diyanet Vakfı Bursu Nasıl Alınır?

Diyanet vakfı burs başvurusu yapan ve başvuruları onaylanan öğrenciler burslarını banka hesabı yolu ile alabilirler. Burs başvurusu onaylandıktan sonra öğrencinin başvuru formu üzerinde paylaşmış olduğu İBAN numarasına öğrencinin bursu yatırılır.

Diyanet vakfı bursu eğitim yılı boyunca devam eder ve ekim ayında başlayan burs haziran ayında sona erer.

Diyanet Vakfı Kampanyaları

Türkiye Diyanet vakfı çeşitli sosyal yardımlar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Farklı ülkelere mescit ve cami yapımı, öğrenciler için burs yardımı, ihtiyaç sahipleri için maddi yardım, gıda yardımı ve erzak yardımı Diyanet vakfı kampanyaları arasındadır.

Ayrıca ihtiyaç sahipleri için zekat toplama kampanyası ve hayırseverlerin ihtiyaç sahiplerine yardım etmeleri için çeşitli yardımları kabul etmektedir. Diyanet vakfı aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmak için vakfın resmi internet sitesine göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.