Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
14.04.2023
A+
A-

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlı eğitim yardımı en çok merak edilen konulardan biridir. Hiçbir Sosyal güvencesi olana hanelere muhtarlığın belirlediği muhtaç ailelere 3294 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım desteği olarak şartlı eğitim yardımıdır.  Şartlı eğitim yardımı nedir? Diyerek edenlere şu şekilde açıklayabiliriz. Muhtarlığın onayladığı ekonomik sıkıntı çeken ailelere verilen bir yardım türüdür.

Şartlı eğitim yardımı, muhtaç durumda olduğu tespit edilen ailelerin çocukları için eğitim başlangıcından, lise eğitime bitene kadar verilen sosyal yardım desteğidir. Yardımı alacak ilk başta annedir. Fakat anne yoksa babaya verilir, ya da her iki ebeveynde yoksa çocuğun bakımını üstlenen kişiler alabilmektedir. 

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Şartlı eğitim yardımı nedir? Konusu da yukarıdaki yazımızda paylaşmıştık. Daha ayrıntılı bilgi verecek olursak; hanede sosyal güvenceli bir kişinin olamaması ve muhtarlık tarafından ihtiyaç sahibi aile olarak belirmiş kişilerin çocuklarının eğitim başlangıcından lise eğitimi sonuna kadar yaptığı yardımdır. 

Şartlı eğitim yardımını ilk olarak anneye eğer anne yoksa ya daha sonra babaya da iki ebeveynde yoksa hane içindeki çocuğun bakımını yapmakla hükümlü olan kişilere verilir. 

Şartlı eğitim yardımından yararlanmak isteye ailelerin hane içerinde bir kişinin bile sosyal güvencesi olamamalıdır. Ayrıca muhtarlık tarafından muhtaç olduğunuz kanıtlanmalıdır. Bu şartlara uygun olduğunuz takdir de şartlı eğitimden faydalanabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Şartlı eğitim yardımı için gerekli şartları yaşayan ve yardım almak isteyen vatandaşlar genellikle şartlı eğitim yardımı ne kadar? Diye merak etmektedir. Bakanlık tarafından Şartlı eğitim yardımı için kararlaştırılan için yardım miktarları;

  • İlkokul çağındaki erkek çocuklarına aylık 35 TL olarak yardım sağlanmaktadır.
  • İlkokul çağındaki kız çocuklarına aylık 40 TL olarak yardım yapılmaktadır.
  • Ortaokul çağındaki erkek çocuklarına aylık 50 TL yardım yapılmaktadır.
  • Ortaokul çağındaki kız çocuklarına aylık 60 TL yardım sağlanmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardım Başvurusu E-Devlet

Şartlı eğitim yardımı almak için öncelikle gerekli şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Gereken şartları taşıyor iseniz E-Devlet uygulaması üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. 

E-Devlet üzerinden başvuru aşamaları E-Devlet sistemine kimlik bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümündeki Eğitim Öğretim Yardımı Talebi linkine tıklayarak başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz. 

Şartlı Eğitim Yardım Sorgulama

Şartlı eğitim yardım başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzu takip etmek isteyebilirsiniz. Onay sürecine giren şartlı eğitim yardım başvurunuzu Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama işlemini internet üzerinden SGK ya ait resmi sitesinden yapabilirsiniz. Şartlı eğitimden faydalanacak olan kişiler başvuruları onaylandıktan sonra her çocuk başına şartlı eğitim yardımı alacaktır.

İhtiyaç sahibi ailelerin şartlı eğitim yardımından yararlandığı zaman EİKP  ödemelerinde yararlanmaktadır. 

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Başvurunuzu yaptıktan sonra eğer Şartlı Eğitim Yardımı almanız uygun görülürse, senenin tek aylarında yani ocak, mart, mayıs, temmuz, kasım aylarında yardımlar yatırılmaktadır. Eğitim yardımlarını ihtiyaç sahibi kişilere 24’dü ve 28’i tarihinde yapılmaktadır. 

Ebeveynler ödemelerini başvuruları onaylandıktan sonra PTT üzerinden alacaklardır. 

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Aylarda Yapılır?

Şartlı eğitim yardımından faydalananlar ve başvurmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan biride Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Aylarda Yapılır? Sorunun cevabını aramaktadırlar. Şartlı Eğitim Yardımları senenin tek aylarında 1, 3, 5, 7, 9, 11. Aylar gibi yani ocak, mart, mayıs, temmuz, kasım aylarında ödemeler yapılmaktadır. Ödemeler ayların 24’ü ile 28’i tarihlerinde yatırılmaktadır. 

Ödemeler PTT üzerinden Şartlı eğitim yardımı parasını ilk olarak anneye eğer anne yoksa ya daha sonra babaya da iki ebeveynde yoksa hane içindeki çocuğun bakımını yapmakla hükümlü olan kişilere verilir. 

Şartlı Eğitim Yardım Lise

Şartlı eğitim yardımı Lise çağındaki çocuklara yapılan şartlı eğitim yardımıdır. Lise başlangıcından bitene kadar verilen sosyal yardım desteğidir. Lise eğitimi bittiği zaman şartlı eğitim yardım otomatik olarak kesilir.

Şartlı Eğitim Yardımı İletişim

Şartlı eğitim yardımı için detaylı bilgi almak için şartlı eğitim yardımı iletişim bilgilerini sunmak isteriz. Dilekçe ve şikâyetlerinizin bildirmek için ALO 144 Sosyal yardım hattından talep ve düşüncelerinizi bu numaradan beyan edebilirsiniz. 

Yoğunluktan dolayı hattın düşmemesinden dolayı hat geç düşebilir.  Devamlı aradığınız takdir de hat bir süre sonra düşmecektir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar Oldu?

Şartlı yardım alacak kişilerin merak ettiği Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar Oldu? Sorusu akıllarda takılıyor.

İlkokul düzeyindeki erkek çocuklarına aylık 35 TL. İlkokul düzeyindeki kız çocuklarına aylık 40 TL Ortaokul düzeyindeki erkek çocuklarına aylık 50 TL. Ortaokul düzeyindeki kız çocuklarına aylık 60 TL yardım sağlanmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu