Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
24.03.2023
A+
A-

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu. Başvuru Formu ve Sorgulama 2023 Mardin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayına özel olarak ihtiyaç sahibi vatandaşları için erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yılda aynı şekilde Ramazan yardımı yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi, bu yılda Ramazan yardımı yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ramazan yardımı ile ilgili açılama yapan Vali Demirtaş, konu ile ilgili şu açıklamaları yapmıştı; ““Bu kapsamda; Sosyal Hizmet Daire Başkanlığımızca sahada yapılan incelemeler neticesinde 10 ilçemizde tespit edilen 20 bin ailemize Ramazan paketlerimizi ulaştıracağız. Çölyak hastalarımıza yönelik çalışmalarımız da süratla devam ediyor. Yine Ramazan ayı öncesinde eğitim desteği kapsamında üniversitede öğrencisi bulunan Mardin’de ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelerimize destek olmak amacıyla 7 bin 652 öğrencimizin hesaplarına 7 milyon 652 bin liralık bir nakdi destekte bulunduk. Ramazan ayında 10 ilçemizde farklı tarihlerde Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlıklar ve İlçe Belediyelerimizin iş birliğinde iftar programları düzenleyerek vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik ruhuyla; sofralarımızı paylaşacağız, kardeşliğimizi pekiştireceğiz, hep birlikte orucumuzu açacağız inşallah” açıklamalarında bulunmuştu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Mardin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detayları yazımızda paylaştık.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Ramazan ayının yaklaşması ile çeşitli sosyal programlar yapmaya başlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım kolisi başta olmak üzere birkaç farklı sosyal destek verecektir. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında binlerce aileye yardım kolisi ulaştıran Mardin belediyesi, bu yılda aynı şekilde tüm ihtiyaç sahiplerin yardım eli uzatacaktır. Mardin belediyesinin Ramazan yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle Mardin il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmaları gerekir.

Mardin il sınırlarında ikamet eden, ihtiyaç sahibi, dar gelirli, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan, yaşlı kimseler gibi tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlar Ramazan yardımından yararlanabilecek kişiler arasında yer almaktadır. Ayrıca Ramazan yardımından yararlanabilecek diğer kişiler ve başvuru şartları gibi başlıklara dair detaylara ulaşmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımından yalnızca belirli şartları karşılayan ve belirli durumlara sahip olan kişiler yararlanabilirler. Belediye tarafından Ramazan ayına özel olarak verilen Erzak ve Gıda yardımından yararlanabilecek kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olması gerekir. Bu bağlamda bu kişilerin, belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından belirlemiş olduğu kişiler arasında yer almaları gerekmektedir.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik birçok sosyal yardım programı düzenlemektedir. Bu sosyal yardım programları, barınma, giyinme, ısınma, sağlık ve eğitim gibi konularda geçerlidir. Bu sosyal desteklerin yanı sıra Ramazan ayında da erzak ve gıda kolisi gibi sosyal destek vermektedir.

Geçtiğimiz yıl 20 bin aileye Ramazan kolisi yardımı yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi, bu yılda aynı şekilde tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıda yer almaktadır.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan kişiler
 • Herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler
 • Herhangi bir sosyal güvenceli işte çalışmayanlar
 • Bakıma muhtaç olan, yaşlı ve kimsesiz kişiler (Aylık gelirin muhtaçlık sınırı altında olma şartını sağlamaları gerekir.)
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden boşanmış kadınlar (Aylık gelirin muhtaçlık sınırı altında olma şartını sağlamaları gerekir.)
 • %40 ve üzerinden ruhsal veya fiziksel engelliği bulunan kişiler (%40 ve üzeri engeli bulunduğunu kanıtlayan engelli raporuna sahip olması gerekir.)
 • Kronik rahatsızlığı olan ve rahatsızlığı çalışmasına engel olacak şekilde ilerlemiş olan kişiler (sağlık raporuna sahip olmaları gerekir.)

Yukarıdaki kişiler arasında yer alan ihtiyaç sahipleri başvuru işlemlerini başvuru kanalları üzerinden tamamlayarak Ramazan yardımından yararlanabilirler.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Ramazan yardımı başvuru şartları, belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenmektedir. Müdürlük tarafından belirlenen Ramazan yardımı başvuru şartlarına sahip olan kişiler, Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda yardımından yararlanabilirler. Müdürlük tarafından belirlenen şartlar ile Ramazan yardımından gerçekten ihtiyacı olan kişiler yararlanabiliyorlar.

Başvuru şartları, yardımdan sadece ihtiyacı olan kişilerin yararlanabilmesi için ve ihtiyacı olmadığı halde yardımdan yararlanmasına engel olunması için düzenlenmektedir. İlgili müdürlük tarafından düzenlenen başvuru şartlarına dair detaylı bilgi almak için belediyenin iletişim adresleri üzerinden iletişime geçebilir ve ilgili müdürlüğe bağlanarak bilgi alabilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesinin iletişim adresleri şu şekildedir; Tel: +90 482 215 19 30-31-33-34 Tel: +90 482 215 17 80 Fax: +90 482 215 19 32 e-posta: info@mardin.bel.tr

Bu adresler üzerinden belediyeye ulaşarak başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca geçtiğimiz yıl Ramazan yardımından yararlanmak için vatandaşların sahip olması gereken başvuru şartları şu şekildeydi;

 • Mardin il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması ya da herhangi gelire sahip olmamak,
 • Herhangi bir sosyal güvenceli işte çalışmıyor olmak
 • Engelli vatandaşların engelli raporuna sahip olması
 • Kronik rahatsızlığı olan kişilerin sağlık raporuna sahip olması
 • Başvuru için gerekli evraklara sahip olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması
 • Başvuru sahibinin ve ayına hanede yaşayan bireylerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gibi şartlar istenmişti. Bu yılda bu şekilde başvuru şartları istenmesi bekleniyor. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için haberimizi takip edebilir ya da belediye ile iletişime geçebilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Belediye tarafından Ramazan ayına özel olarak birçok farklı sosyal yardım düzenleniyor. Mardin belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşları için yalnızca Ramazan ayına özel olarak olmayıp yılın birçok döneminde farklı sosyal yardımlar ile de vatandaşlarına destek vermektedir. Belediye tarafından düzenlenen sosyal yardımlar aşağıdaki gibidir.

 • Erzak paketi sosyal yardımı
 • Kışlık odun sosyal yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye sosyal yardımı
 • Öğrenciler için giyim ve eşya sosyal yardımları
 • Evde bakmakla yükümlü olan kişiler için maddi destek ve temizlik sosyal yardımları
 • Berber ve hamam gibi çeşitli sosyal yardımlar
 • Evini tamir ettirmek isteyenler için tamirat ve tadilat yardımı
 • Yeni evlenen çiftler için ev eşyası yardımı
 • Tatillerde ailesinin yanına dönmek isteyen öğrenciler için bilet yardımı gibi birçok farklı sosyal yardım desteği vermektedir.

Ramazan yardımı olarak verilen sosyal destek programları ise şu şekildedir;

 • Ramazan ayında ise ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar için erzak ve gıda yardımı yapılmaktadır. Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan ya da herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler için içerisinde birçok mutfak erzağı bulunan yardım kolileri gönderilmektedir. Geçtiğimiz yıl binlerce aileye Ramazan kolisi gönderen Mardin belediyesi bu yılda aynı şekilde Ramazan kolisi yardımı yapmaya devam ediyor.
 • Belediye tarafından, dışarıda yaşayan ya da maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan çadırı kurulmaktadır. Ramazan çadırı, Ramazan ayında hem iftar saatinde hem de sahur saatinde hizmet veren ve muhtaç durumdaki vatandaşların ücretsiz bir şekilde yemek hizmetinden yararlanabileceği bir yardım çadırıdır.
 • Mardin Büyükşehir Belediyesi, fakirlik belgesine sahip olan vatandaşlar için Ramazan kolisinin yanı sıra sıcak yemek dağıtımı da yapmaktadır. Muhtarlık tarafından sisteme kaydedilen kişilerin adreslerine Ramazan ayı boyunca her gün sıcak yemek gönderilmektedir. Ayrıca yılın geri kalan zamanın da sıcak yemek dağıtımı haftanın belirli günlerinde yapılmaya devam etmektedir.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunduktan sonra tüm başvuru talepleri belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmakta olan birim tarafından kontrol edilmektedir. Başvuruların kontrol edilmesi ve sonuçlanması, yapılan başvuru sayısı gibi yoğunluklara bağlı olmakla beraber yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde başvurunuz ile ilgili tarafınıza geri dönüş yapılmaktadır. Başvurunuz ile ilgili yapılan geri dönüşte başvurunuzun olumlu olarak sonuçlandığı bildirilirse, Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanırsınız.

Başvurusu onaylanan kişilerin Ramazan kolileri, belediye personelleri tarafından ev adreslerine kadar iletilmektedir. Ramazan kolisinin adresinize ulaşma süresi ise en fazla Ramazan ayının ilk haftasına kadar sürmektedir.

Başvurunun sonuçlanması süresinin çok fazla uzaması durumunda ise başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun hangi durumda olduğuna dair bilgi alabilirsiniz. Başvuru sorgulama işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili detaylar yazının devamın yer almaktadır.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartlarını karşılayan ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer alan ancak başvurusunu yanlış tamamladığı için yardımdan yararlanamayan birçok vatandaş bulunmaktadır. Başvuru şartlarını sağlamanız durumunda başvuru kanalları üzerinden işlemlerini tamamlayarak yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirsiniz. Ancak başvuru talebinde bulunurken işlemlerinizi mutlaka doğru bir şekilde yapmanız gerekir.

Başvuru formunu yanlış dolduran ya da hatalı dolduran kişilerin başvuru talepleri direkt olarak reddedileceği için yardımdan yararlanabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle başvuru formunu doldururken aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz

 • Başvuru formu üzerinde yer alan, kişi kimlik bilgileri, kişi adres bilgileri, kişi eş bilgileri, kişi iletişim bilgileri ve diğer bilgilerin mutlaka güncel ve doğru olması gerekir.
 • Başvuru işleminizi e-Devlet sistemi üzerinden yaparken, kişi kimlik bilgileri, kişi adres bilgileri ve kişi eş bilgileri otomatik olarak doldurulmaktadır. Bu bilgileri kontrol etmeli ve doğru ya da güncel değilse değiştirmelisiniz.
 • Başvuru formunda yer alan iletişim bilgilerinin de aynı şekilde doğru ve güncel olması gerekir. Başvurunuz ile ilgili herhangi bir sorun olduğunda ya da başvurunuz sonuçlandığında bu iletişim bilgileriniz üzerinden ilgili birim size ulaşacaktır.
 • Sosyal yardım talebi nedeni bölümünde ise Ramazan erzak ve gıda kolisi ya da erzak ve gıda yardımı nedenlerini girmelisiniz.

Ayrıca başvuru işleminin belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat müracaat şeklinde yapan kişilerin başvuru evraklarına sahip olmaları gerekir. Başvuru evrakları olarak sizden istenecek belgeler şu şekildedir;

 • Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi
 • E-Devlet üzerinden alabileceğiniz ikametgah belgesi
 • Kimlik kartınızın aslı ve fotokopisi
 • Hanede yaşayan diğer kişilere ait kimlik fotokopileri
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler için sağlık raporu
 • Engelliler için engelli raporu gibi belgeler istenecektir. İlgili müdürlüğe müracaat etmeye gitmeden önce bu belgeleri hazırlamayı ve yanınızda götürmeyi unutmamalısınız.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu talebinde bulunarak belediyenin erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanmaya hak kazanabilirsiniz. Belediye tarafından verilen erzak ve gıda kolisi içerisinde birçok farklı mutfak erzağı yer almaktadır. Bu mutfak erzakları şu şekildedir;

 • Yarım kilogram siyah çay
 • 1 litre Ayçiçek yağı
 • 1 paket tuz
 • 1 paket şeker
 • 1’er paket arpa ve tel şehriye
 • 1 paket bulgur
 • 1 paket mercimek
 • 1 paket nohut
 • 1 paket fasulye
 • 1 paket pirinç
 • Temizlik ve hijyen ürünleri gibi farklı ürünlerde Ramazan kolisi içerisinde bulunuyor.

Ramazan kolisinden yararlanmak isteyen kişilerin aşağıdaki başvuru kanalları üzerinden başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir.

mardin büyükşehir ramazan yardımı başvurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Ramazan yardımı olarak verilen erzak ve gıda kolisinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvuru işlemlerini nereye yapmaları gerektiğini merak etmektedirler. Mardin belediyesi, Büyükşehir ünvanına sahip olan ve e-Belediye hizmeti veren belediyelerden biri olduğu için başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden de alınabilmektedir.

E-Devlet hesabına sahip olan kişiler aşağıdaki adımları takip ederek başvuru işlemlerinizi hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirebilirler. · https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gidin.

 • Kimlik doğrulama işlemi yaparak e-Devlet hesabınıza giriş yapın.
 • Uygulamaya git butonuna basın.
 • Açılan sayfada başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgileriniz ile doldurduktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesinin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat müracaatta bulunarak da Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Müdürlüğe yapılan başvurularda vatandaşların sahip olması gereken bazı başvuru evrakları bulunmaktadır. Sizden istenen başvuru evrakları ile ilgili müdürlüğe bizzat müracaat ederek başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Müdürlük tarafından size verilen başvuru formunu doldurmanız ve başvuru evrakları ile beraber başvuru formunu da birime teslim ederek başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Bir diğer başvuruda bulunma yöntemi ise belediye ile iletişime geçerek yapılmaktadır. Belediyenin İnternet sitesinde yer alan “İletişim” bölümündeki iletişim adresleri üzerinden ya da direkt olarak aşağıdaki iletişim adresleri üzerinden belediyeye ulaşabilir ve Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Tel: +90 482 215 19 30-31-33-34 Tel: +90 482 215 17 80 Fax: +90 482 215 19 32 e-posta: info@mardin.bel.tr

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunduktan sonra başvurunuz ilgili birim tarafından incelenmeye alınır. İnceleme süresi yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürer. Bu süre sonunda başvurunuz ile ilgili sizinle iletişime geçilerek başvuru sonucunuz tarafınıza iletilir. Ancak bu süre kimi zaman daha uzun sürebiliyor. Ya da belediye personelleri size ulaşamayabiliyor. Böyle durumlarda başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzun durumunu kontrol edebilir ve sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Başvuru sorgulama işlemi için de aynı şekilde başvuru kanallarını kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden, Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden ya da belediyenin iletişim adresleri üzerinden belediyeye ulaşarak başvurunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.