Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
24.03.2023
A+
A-

Son dönemlerde, Sosyal Kart projesi ile gündeme gelen ve ihtiyaç sahibi ailelere yardım eli uzatan Kütahya belediyesi, hane içerisinde yaşayan kişi sayısına bağlı olarak sosyal destek kartına belirli bir miktarda bakiye yüklemekte olup kart sahipleri bu bakiyelerini anlaşmaları marketlerde kullanabiliyorlar. Ramazan ayında da kart sahiplerinin kartlarına belirli bir miktar yükleyecek olan Kütahya Belediyesi, ayrıca erzak ve gıda kolisi, Ramazan çadırı gibi sosyal destek programları ile de ihtiyaç sahibi vatandaşlar için sosyal destek verecektir.

Maddi durumu yetersiz olan ve Ramazan yardımı başvuru şartlarını karşılayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru işlemlerini tamamlayarak Ramazan yardımlarından yararlanabilmeye hak kazanırlar. 2020 yılı Ramazan ayında da erzak ve gıda kolisi yardımı yapan Kütahya belediyesi 2020 yılında koronavirüs sebebiyle mağdur olan daha fazla kişinin olması nedeniyle daha fazla aileye ulaşarak ailelerin Ramazan ayında daha rahat bir yaşam sürmelerine yardımcı olmuştu.

Başvuru talebinde bulunmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerini 0850 283 43 43 numaralı telefon numarası üzerinden gerçekleştirmeleri gerekiyor. Alınan başvurular Sosyal Yarım İşleri Müdürlüğü tarafından değerlendirildikten sonra rapor sonucu olumlu olan başvuru sahiplerinin ev adreslerine kadar erzak ve gıda kolileri ulaştırılmaktadır.

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Kütahya Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır?Ramazan yardımı nasıl alınır? Ramazan yardımı kimlere verilir? Gibi en sık araştırılan ve merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Kütahya belediyesi tarafından yapılan Ramazan yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar yardımdan nasıl yararlanabileceklerini merak etmektedirler. Belediyenin Ramazan yardımı belirli şartlar altında belirli kişilere verilmektedir. Bu kişilerin başvuru şartlarını karşılıyor olması halinde Ramazan yardımından yararlanabilmesi mümkündür.

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı özel olarak verilen erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanmak isteyen kişilerin başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Başvuru şartlarına sahip olan kişiler başvuru işlemlerini tamamlamak için belediyenin İnternet sitesini kullanabilir ya da diğer başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunabilirler. Ramazan yardımı başvurur şartları ile ilgili detayla yazının devamında yer almaktadır.

Kütahya Belediyesi maddi durumu kötü olan ve fakirlik belgesine sahip olan vatandaşları için günlük sıcak yemek dağıtımı da yapmaktadır. Muhtarlık tarafından belirli şartları karşılayan kişilere verilen fakirlik belgesine sahip olan kişilerin Ramazan ayı boyunca evleri ziyaret edilerek sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Kütahya il sınırları içerisinde yaşayan ve maddi durumu kötü olan vatandaşlar için de çeşitli sosyal destek programları ile yardım yapılmaktadır.

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı başvuru işlemleri Sosyal İşler Müdürlüğüne yapılan müracaatlar ya da belediyeye ait olan 0850 283 43 43 numaralı hattı arayarak yapılabilmektedir. Belediyenin çağrı merkezini arayarak Ramazan erzak ve gıda kolisi almak istediğinizi ve başvuru talebinde bulunmak istediğinizi dile getirmelisiniz. Çağrı merkezi çalışanları sizleri yönlendirecek ve başvuru kaydınızı tamamlayacaktır. Başvurunuzun durumunu öğrenmek ve sorgulama işlemi yapmak için de aynı şekilde 0850 283 43 43 numaralı çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Kütahya Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşları için giyinme, barınma, eğitim, ısınma ve sağlık gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için çeşitli sosyal destek programları sunmaktadır. Belediye tarafından yürütülen bu sosyal destek programları sayesinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlar hem sosyal hem ekonomik açıdan rahat kavuşmaktadır. Her yıl belediyenin ayırmış olduğu bütçe dahilinde binlerce aileye yardım eli uzatan Kütahya belediyesinin düzenli olarak gerçekleştirmiş olduğu sosyal destek programlarından biri de Ramazan yardımıdır.

Ramazan yardımı, Ramazan ayına özel olup her yıl ihtiyaç sahibi aileler için erzak ve gıda kolisinin dağıtımı yapılan sosyal destektir. Ailelerin ihtiyaçlık durumuna bakılarak özenle hazırlanan yardım kolileri, başvuru sahiplerinin ev adreslerine kadar belediye personelleri tarafından ulaştırılır. Erzak ve gıda kolisi yardımı ile ailenin 1 aylık mutfak ihtiyacı karşılanmaktadır. Ramazan yardımından yalnızca belirli kişilerin yararlanabilmeye hakkı vardır.

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Kütahya Belediyesi Ramazan yardımına özel olarak ihtiyaç sahibi aileler için erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Belediye tarafından yapılan bu sosyal yardım desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Erzak ve gıda kolisi yardımından öncelikli olarak yararlanabilecek kişiler, aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan ya da herhangi bir gelire sahip olmayan kişilerdir. Kütahya Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan yardımından ayrıca aşağıdaki listede yer alan kişiler de yararlanabilirler.

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 • Herhangi bir gelire sahip olmayanlar
 • Eşi vefat etmiş ya da boşanmış kadınlar (maddi durumunun yetersiz olması gerekir.)
 • Bakıma muhtaç yaşlı ve kimsesiz kişiler
 • %40 ve üzerinde fiziksel ya da ruhsal engelliği bulunan kişiler
 • Rahatsızlığı nedeniyle çalışamayacak durumda olanlar

Yukarıdaki kişiler arasında yer alan ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru kanalları üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabilir ve Ramazan yardımından yararlanabilmeye hak kazanabilirler.

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Kütahya belediyesi, yalnızca Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Aynı zamanda Sosyal Kart sahiplerinin kartlarına da Ramazan ayı için belirli bir miktarda nakit yükleyerek vatandaşların, anlaşmalı marketlerde kullanabilmesine imkan sağlamaktadır. Sosyal Kart projesi ile yardım eli uzatan Kütahya belediyesi, hane içerisinde yaşayan kişi sayısı ve hanenin gelir durumunu göz önüne alarak kart içerisine belir bir miktarda nakit yükler.

Belediye tarafından Ramazan ayına özel olarak düzenlenen bu sosyal yardım programlarından yararlanmak isteyen vatandaşların bazı başvuru şartlarını karşılıyor olması gerekir. Başvuru şartlarına sahip olan ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında yer alan vatandaşlar başvuru işlemlerini doğru bir şekilde tamamlamaları durumunda, Ramazan yardımından yararlanacaklardır.

Kütahya belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Başvuruda bulunacak kişinin T.C. vatandaşı olması ve 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırları altında olması gerekir.
 • Engelli vatandaşların engelli raporuna, kronik rahatsızlığı olan kişilerin ise sağlık raporuna sahip olması gerekir.
 • Başvuru evraklarına sahip olmak
 • Kütahya il sınırları içerisine ikamet ediyor olmak (Kütahya belediyesi tarafından düzenlenen sosyal destek programları yalnızca Kütahyalı vatandaşlara özel olmaktadır. Başka ilde yaşayan kişiler kendi belediyelerinin sosyal destek programlarına başvurabilirler.)

Yukarıdaki şartları karşılayan kişiler başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunarak yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirler. Ayrıca başvuru sırasında ilgili birime bazı evrakları da teslim etmeniz gerekir. Başvuru evrakları olarak istenen evrakları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • İkamet belgesi (e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.)
 • Fakirlik belgesi (Mahalle muhtarınızdan alabilirsiniz.)
 • Engelliler için %40 ve üzeri bulunduğunu kanıtlayan engelli raporu
 • Kronik rahatsızlığı olan kişiler, rahatsızlığı nedeniyle çalışamayacak durumda olduğunu kanıtlayan sağlık raporu
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi (hane içerisinde yaşayan diğer kişiler için de istenebilir.)

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Kütahya belediyesi uzun yıllardır ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik çeşitli sosyal destek programları hazırlamaktadır. Yılın hemen hemen her döneminde sosyal destek programları sunan ve vatandaşlarına destek olmaya devam eden Kütahya belediyesi, Ramazan ayına özel olarak da birçok farklı sosyal destek hizmeti vermeye devam etmektedir. Belediye tarafından Ramazan ayında ihtiyaç sahibi olan her aileye yardım eli uzatmak ve ailelerin Ramazan ayı boyunca daha rahat bir ay geçirebilmeleri hedeflenmektedir.

Ramazan ayına özel olarak hazırlanan ve ihtiyaç sahibi vatandaşların yararlanabileceği sosyal destek programları şu şekildedir;

 • Muhtarlık tarafından onaylanan ve fakirlik belgesi alacak duruma sahip olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için belediye tarafından sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Ramazan ayı haricinde de sıcak yemek dağıtımı yapan Kütahya belediyesi, Ramazan ayında çok daha fazla aileye daha hızlı bir şekilde ulaşarak günlük taze yemeğe erişim imkanı sağlamaktadır. Fakirlik belgesi alan aileler için iftar ve sahur yemekleri Ramazan ayı boyunca her gün, ev adreslerine kadar ulaştırılır.
 • Belediye tarafından yapılan sosyal yardımlardan biri de Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımıdır. Yoksulluk durumu tespit edilen aileler için düzenli olarak erzak kolisi imkanı sağlayan Kütahya belediyesi, Ramazan ayında da daha büyük paketler eşliğinde aynı şekilde erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaya devam etmektedir.
 • Kütahya belediyesi sıcak yemek dağıtımının yanı sıra Ramazan çadırları kurarak, dışarıda yaşayan, maddi durumu kötü olan vatandaşlar için de yemek hizmeti vermektedir. Vatandaşlar Ramazan çadırlarını ziyaret ederek iftar yemeklerini ücretsiz bir şekilde karşılayabilirler.
 • Belediye tarafından düzenlenen bir diğer sosyal yardım ise Sosyal Kart yardımıdır. Sosyal Kart Ramazan ayına özel olmayıp yılın herhangi bir zamanında ihtiyaç sahibi vatandaşların alabileceği sosyal destek kartıdır. Sosyal Kart belediye tarafından içerisine bakiye yüklenen ve kart sahiplerinin anlaşmalı noktalarda harcamasına olanak sağlayan alışveriş kartıdır. Ramazan ayında da nakit ihtiyacı olan ve Sosyal Kart sahibi olan kişilerin kartlarına bakiye yüklemesi yapılmaktadır.

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Ramazan yardımı başvuru talebinde bulunan ve başvurusu sonuçlanan vatandaşlar, yardımın ne zaman dağıtılacağını merak etmektedirler. Kütahya belediyesi Ramazan yardım başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra başvurularınız değerlendirilmek üzere ilgili birime aktarılır. Birim tarafından başvuru formu üzerinde vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek herhangi bir yanlışlık olup olmadığı, sosyal yardıma ihtiyacınızın olup olmadığı kontrol edilir.

Birim tarafından yapılan inceleme yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde başvurunuz kontrol edilir ve olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılır. Başvurunuzu olumlu olması durumunda Ramazan yardımından yararlanabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra ise sıra yardımın size ulaştırılmasına gelir. Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı Ramazan ayından 1 hafta önce dağıtılmaya başlar ve en fazla Ramazan ayının ilk haftasına kadar devam eder. Erzak ve gıda kolisi yardımı, belediye personelleri tarafından ev adresinize kadar ulaştırılmaktadır.

Sosyal Kart sahiplerinin kartlarına yüklenen bakiye ise Ramazan ayına birkaç gün kala yüklenir. Sıcak yemek dağıtımı ve Ramazan çadırı yardımı, Ramazan ayının ilk günü başlar ve son gününe kadar devam eder. Ramazan ayı bittikten sonra sıcak yemek dağıtımı normal zamanlarında da dağıtılmaya aynı şekilde devam etmektedir.

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Kütahya belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Kütahya belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvuru işlemleri yalnızca belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yapılabilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyenlerin mutlaka ilgili müdürlüğe bizzat müracaat etmesi gerekir. Belediye’ye başvuru talebinde bulunacak kişilerin ilgili birime gittikten sonra başvuru evraklarını teslim etmesi ve başvuru formunu oldurması gerekir. Beyan edilen bilgiler, Sosyal Değerlendirme Kurulu tarafından titizlikle incelendikten sonra olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanır.

İlgili müdürlüğe erişim imkanı olmayan kişiler ise mahalle muhtarlarına giderek başvuru işlemlerinin başlatılmasını talep edebilir ya da başvuru sahiplerinin yakınları da başvuru sahibinin adına yardım başvurusu yapabilirler. Ancak bu durum yalnızca yaşlı kişiler, engelli kişiler, kronik rahatsızlığı olan kişiler için geçerli olan bir seçenektir. Başvuru talebinde bulunmanın bir diğer yolu ise online olarak yapılabilmektedir. Ramazan yardımı başvuru işleminizi online olarak yapmak için https://www.kutahya.bel.tr/sosyalyardim.asp adresine gitmeniz ve ilgili başvuru formunu doldurmanız gerekir. Ancak bu işlem yeni olup kimi zaman kullanıma kapalıdır. Böyle bir durumda diğer başvuru kanalları üzerinden başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca belediyenin İnternet sitesi üzerinde paylaşmış olduğu Sosyal Yardım Hizmetinden Yararlanma başlığını da okuyarak konu ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.kutahya.bel.tr/ linkine tıklayarak Kütahya belediyesinin İnternet sitesine ulaşın.

 • Sayfanın üst bölümünde yer alan E-Belediye butonuna tıklayın.
 • Seçenekler arasından Bilgilendirme ve Başvuru Rehberi seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfanın sol tarafında yer alan “Sosyal Yardım Hizmetinden Yararlanma” butonuna tıklayın. Karşınıza mevcut sosyal destek programları ile ilgili detaylar çıkacaktır.

Kütahya Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Kütahya Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kütahya Belediyesi ramazan erzak ve gıda kolisi başvuru işlemleri belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat edilmesi halinde alınmaktadır. Başvuru talebinde bulunmak isteyenler ilgili müdürlüğü ziyaret etmesi ya da geçerli durumlara sahip olan kişilerin yakınları ilgili müdürlüğü ziyaret etmesi gerekmektedir. Engelliği bulunan, rahatsızlığı olan ya da yaşlı kimselerin yakınları da ilgili müdürlüğü ziyaret ederek kişi adına başvuru talebinde bulunabiliyor.

Kütahya belediyesi Erzak ve gıda kolisi içerisinde yer alan temel gıda ürünleri ile bir ailenin 1 aylık mutfak ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir. Başvuru talebinde bulunan ve başvurusu onaylanan kişilere verilecek olan erzak ve gıda kolisinin içeriği şu şekildedir;

 • 1 litre sıvı yağ
 • 1 paket sirke
 • 1 konserve salça
 • 1 paket çay
 • 2 kilogram un
 • 1 paket zeytin
 • 1 paket süt
 • 1 paket reçel
 • 1 paket teremyağ
 • Çocuklar için atıştırmalık
 • 1 paket pilavlık bulgur
 • 1 paket pilavlık pirinç
 • 1 paket kırmızı mercimek
 • 1 paket kuru fasulye
 • 1 paket toz ya da küp şeker
 • 1 paket tuz
 • 2 paket makarna
 • 1 paket peynir
 • 1 paket şehriye
 • Hijyenik ürünler gibi ürünler yer almaktadır.

Bu ürünler hanedeki kişi sayısı, hanenin maddi durumu ve belediyenin ayırdığı bütçeye bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

kütahya belediyesi ramazan yardımı başvurusu

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Belediyenin erzak ve gıda kolisi yardımı her yıl düzenli bir şekilde yapılmaktadır. 2020 ve 2021 yılında koronavirüs sebebiyle Ramazan ayında iftar çadırları kurulmamıştır. Covid-19 salgının etkisi yitirmesi, nüfusun büyük bir kısmının aşılanması gibi durumlardan dolayı geçtiğimiz yıl Ramazan ayında iftar çadırı kurulmuştu. Bu yıl da aynı şekilde iftar çadırı başta olmak üzere diğer sosyal destek programları da uygulanmaya devam edecektir.

Kütahya belediyesinin İnternet sitesinde yer alan açıklama şu şekildedir; “Kütahya Belediyesi, Ramazan ayı ve Koronavirüs salgını sebebiyle vatandaşlarımıza yardım kolisi dağıtıyor. Mübarek Ramazan ayının yaklaşması ve Koronavirüs salgını sebebiyle her yıl düzenlenen iftar programlarının iptal olmasından dolayı vatandaşlarımıza yardım kolisi desteğinde bulunan Kütahya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri, yardım kolilerini kapı kapı gezerek hemşerilerimize ulaştırıyor. Hemşerilerimizin bu kapsamda Kütahya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne 0850 283 43 43 nolu telefon numarası üzerinden başvurmaları gerekiyor. Alınan başvurular Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından değerlendiriliyor. Rapor sonucunda değerlendirmeye alınan ve şartları uygun olduğu belirlenen ailelere Kütahya Belediyesi ekipleri tarafından yardım kolileri, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın mektubu ve selamı ile evlerine teslim ediliyor.”

2023 yılında ise Ramazan çadırı, sıcak yemek dağıtım, erzak ve gıda kolisi gibi sosyal desteklerin yapılması devam edecektir. Belediyenin bu sosyal desteklerinden yararlanmak için başvuru işlemlerini ilgili müdürlüğe bizzat müracaat ederek tamamlamalısınız. Ayrıca 2020 ve 2021 yıllarında başvurular telefon numarası aracılığı ile yapılabilmekteydi. Bunun nedeni koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan kısıtlamalardan dolayıydı. Ancak bu yıl herhangi bir kısıtlama olmadığı için başvuru talepleri yalnızca ilgili müdürlüğe yapılan müracaat ya da muhtarlıklara yapılan müracaat ile alınabilmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için belediyeye ait olan 0850 283 43 43 numaralı telefon numarasını arayabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Kütahya Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama nasıl yapılır? Başvuru talebinde bulunduktan sonra başvurunuz durumunu kontrol etmek için başvuru sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Başvuru sorgulama işlemini 2 farklı şekilde yapabilirsiniz.

Ramazan yardımı başvuru sorgulama işleminizi belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek sorgulayabilirsiniz. Ya da belediyenin telefon numarası üzerinden belediyeye ulaşabilir ve başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.