Kış Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Kış Desteği Başvuru Formu

Kış Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Kış Desteği Başvuru Formu
14.02.2023
A+
A-

Kış Desteği Başvurusu E-Devlet-2500 TL Kış Başvurusu  2023. Kış aylarının gelmesi ile evlerde ısınma araçları kullanılmaya başlandı. Doğalgaz ile ısınanlar kombilerini açarken kömür ve odun ile ısınanlar da yakacaklarını kullanmaya başladı. Isınma ihtiyaçlarını gidermek isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların, yakacak ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla devlet tarafından kış desteği yardımı yapılmaya başlandı. Yapılacak olan bu yardıma başvuruda yapacak kişiler ve başvuru şartları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlendi.

Kış desteği almak isteyen kişilerin başvuru şartlarını karşılıyor olmaları ve kış desteği yardımından yararlanabilecek kişiler arasında olmaları gerekmektedir. Kış desteği nedir? Kış desteği başvuru şartları nelerdir? Kış desteği kimlere verilir? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detayları yazımızda paylaştık.

Kış Desteği Nedir?

Kış desteği nedir? Doğalgaza ve diğer yakacak türlerine gelen zam nedeniyle birçok kişi faturasını ödemekte zorluk yaşamaktadır. Faturasını ödemekte zorluk yaşayan vatandaşlar için devlet desteği yapılmaktadır. Bakan YANIK, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile yürütülecek olan bu süreç için “Hızlı ve etkin bir şekilde ihtiyaç sahiplerimize bu dağıtımı gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Kış desteği yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilecekler. “Elektrik Tüketim Desteğini ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize hali hazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak” açıklamasında bulundu. Kış desteği yardımı olarak yakacak ve elektrik faturası düşünülerek belirli bir miktarda maddi destek yapılmaktadır.

Kış Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Kış desteği başvuru şartları nelerdir? Kış desteği olarak verilecek olan sosyal yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların bazı başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekmektedir. Başvuru şartlarını karşılayan kişiler e-Devlet hesapları üzerinden başvuru talebinde bulunarak kış desteği almaya hak kazanabilirler.

Kış desteği olarak verilecek olan maddi destek için devlet tarafından 3 milyar Türk lirası ayrıldığı belirlendi. Devlet tüm ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturasının ve yakacak ihtiyacının düşünülerek yardım yapılacağını ve bu yardımın 2500 TL’ye kadar olabileceğini açıklandı.

Kış desteği almak isteyen kişilerin sahip olması gereken başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak

Kış Desteği 1000 TL

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren 1000 TL kış desteği ile bir çok vatandaşa yardım etmeyi amaçlayan devlet, pek çok vatandaşa bu mutlu haberi sunmuştur. 1000 TL kış desteği adı altında yapılacak olan bu yardım, doğalgaz ve ısınma ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamıştır. Bu yardım çalışanların maaşlarına 1000 TL olarak yansıtılacaktır.

Kış Desteği kimlere Verilir?

Kış desteği kimlere verilir? Kış desteğinden yalnızca belirli bir kesim yararlanabilmektedir. Kış desteği bir sosyal yardım olduğu için yalnızca gerçekten ihtiyacı olan kişiler yararlanabilirler. Kış desteği yardımından yararlanabilecek kişiler aşağıda yer almaktadır.

 • Maddi açıdan zorluk yaşayan kişiler
 • Dar gelirli kişiler
 • Geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar
 • Kiracı olarak yaşayanlar
 • Engelli vatandaşlar (%40 ve üzeri kanıtlanabilir engelli raporuna sahip olması gerekir.)
 • Kronik rahatsızlığı olanlar ve bu rahatsızlığı nedeniyle çalışamayacak durumda olanlar. (Sağlık raporuna sahip olmaları gerekir.)
 • Evinde bakmak ile yükümlü olduğu hastası olan kişiler
 • Şu an da herhangi bir işi ya da sosyal güvencesi olmayan kişiler

2500 TL Kış Desteği Nasıl Alınır?

2500 TL kış desteği nasıl alınır? 2500 TL’lik kış desteği yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru şartlarına sahip olmaları durumunda, e-Devlet hesapları üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. 2500 TL kış desteği başvurusunda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru adresine gittikten sonra giriş işlemi yapın ve aşağıdaki adımları takip edin.

 • Kimlik doğrulama işleminin ardından bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra açılan sayfada başvuru talebinize dair detayları görebilirsiniz.
 • İlk defa başvuru yapacağınız için sayfanın sağında yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • Metinleri okuduktan sonra okuduğunuzu kabul ettiğiniz kutucukları işaretleyin.
 • Sonraki sayfada diğer metin bilgisini okuyun ve kutucuğu aynı şekilde işaretleyerek devam edin.
 • 3. Sayfada size ait telefon numarası, ikametgah bilgisi ve kimlik bilgileriniz yer alacaktır. Bu bilgilerinizi kontrol ettikten sonra herhangi bir hata yok ise “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • “Başvuru Yapan Kişinin Yakınlık Durumu” bölümünden kendi adınıza başvuru yapmak için “kendisi” seçeneğini, bir başkası için başvuruda bulunduğunuz kişiyi seçin.
 • Gelir bilgisini girin.
 • Gelir kanallarınızı belirtin.
 • Başvuru gerekçesi bölümüne “Kış Desteği, Kara Kış Sosyal Yardımı Almak İstiyorum.” İfadesini ya da benzer bir ifade yazabilirsiniz.
 • “Devam Et” butonuna tıklayın ve diğer bilgilerinizi de girdikten sonra son olarak “Kaydet” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki adımları tekrar ederek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

kış desteği

Kış Desteği Başvurusu E Devlet

Kış desteği başvurusu E Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru için herhangi bir müdürlüğe gitmeye gerek kalmadan sadece kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresine sahip olmayan vatandaşlar, adreslerin en yakın PTT şubesine giderek herhangi bir ücret ödemeden tamamen ücretsiz bir şekilde şifre edinebilirler. Edindiğiniz şifreyi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra ilk olarak karşınıza çıkan ekrandan şifre değişikliği yapın ardından arama bölümüne “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” ifadesini yazarak arama yapın.

Karşınıza yalnızca 1 sonuç çıkacaktır. Farklı sonuçların çıkması durumunda seçenekler arasından “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/ Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” seçeneğini seçin. Ardından başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayın ve “Kaydet” butonuna tıklayın.

Kara Kış Başvuru Desteği Sorgulama

Kara kış başvuru desteği sorgulama işlemi nasıl yapılır? Başvuru talebinde bulunduktan sonra başvurunuzun durumunu takip etmek ve başvuru sonucunuzu kontrol etmek için sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Başvuruda bulunma işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılabildiği gibi aynı şekilde

başvuru sorgulama işlemini de e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama ekranına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Adrese gittikten sonra karşınıza mevcut başvurularınız çıkacaktır. Başvurularınız arasından sorgulamak istediğiniz başvuru talebinizin “Detay” butonuna tıklayın.

Kış Desteği Başvuru Formu

Kış desteği başvuru formu ile başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru formu üzerinde, kimlik bilgileriniz, hane bilgileri, eş bilgisi, gelir durumu vb. bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Yanlış doldurulan başvuru forumları geçersiz sayılır ve başvuru talebi iptal edilir. Kış desteği yardımından yararlanmak için başvuru formunu doğru bir şekilde tamamlamanız gerekir. Kış desteği başvuru formuna https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.