Kayıp Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Kayıp Kimlik Ücreti

Kayıp Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Kayıp Kimlik Ücreti
19.10.2022
A+
A-

Kayıp Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Kayıp Kimlik Ücreti 2023. Her bir Türk vatandaşın sahip olması gereken Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı resmi ve yalnıza kişiye ait olan bir bilgidir. Kişinin kişisel bililerini içeren ve hemen hemen her resmi işlemin yapılabilmesi için gerekli olan kimlik kartımızı kimi zaman kaybedebiliyoruz. Kimlik kartı üzerinde yazılan tüm bilgiler oldukça önemli ve kişinin kendisi haricinde yalnızca resmi yerlerin ya da devlet onaylı yerlerin bilmesi gereken bilgilerdir.

Kimlik kartınızı kaybetmeniz halinde adınıza birçok işlemi yapılabilir. Çeşitli yasaklı sitelerde üyelik açma, yasak olan işlemlerde kullanma ve daha kötü işlemlerde kullanılabilir. Kimlik kartınızın kayıp olması ya da çalınması durumunda mutlaka, kayıp veya çalıntı bildiriminin yapılması gerekir. Kimlik kayıp ve çalıntı bildirimi ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezini arayarak yapabileceğiniz gibi e-Devlet sistemi üzerinden de online olarak yapabilirsiniz.

Kayıp kimlik başvurusu nasıl yapılır? Kayıp kimlik bildirim e-Devlet üzerinden nasıl yapılır? Kayıp kimlik cezası ne kadar? Gibi merak edilen konu başlıkları yazının devamında yer almaktadır.

Kayıp Kimlik Başvurusu 2023

Kayıp kimlik başvuru işlemlerini ALO 199 hattını arayarak, kimlik yenileme için randevu alabilirsiniz. Randevu tarihinde sizden talep edilen evrakları il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne giderek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirler. Vatandaşlar, ALO 199 hattını aramanın yanı sıra il ya da ilçe müdürlüğüne giderek de kayıp bildirimde bulunabilirler.

Bir diğer kimlik başvuru işlemi ise e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet platformu üzerinden kayıp kimlik bildirimi için https://www.turkiye.gov.tr/nvi-tc-kimlik-karti-basvuru-randevusu linkine tıklayın. Ardından başvuru formunu doldurarak randevu alabilirsiniz.

Kayıp kimlik başvuru ve bildirimi için izleyebileceğiniz bir diğer yol ise Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesini kullanmak olacaktır. https://randevu.nvi.gov.tr/ linkine tıkladıktan sonra “T.C. Kimlik Kartı” seçeneğini seçmeniz ardından kayıp kimlik başvurusu formun doldurmanız gerekir.

Kayıp Kimlik Bildirimi E-Devlet

Kayıp kimlik bildirimi E-Devlet. Kimliğini kaybeden ya da çaldıran vatandaşlar, kayıp kimlik bildirimi işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirler. https://www.turkiye.gov.tr/nvv-tc-kimlik-karti-kayip-bildirimi linkine tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • Bilgilerinizi kullanarak giriş işleminizi gerçekleştirin.
 • Kendi adınıza işlem yapacaksınız. “Kendi Adıma” seçeneğini tıklayın.
 • 15 yaşını tamamlamamış olan çocuğunuz için işlem yapacaksanız. “15 Yaşını Tamamlamayan Velisi / Vasisi Olduğum Kişi Adına” seçeneğini tıklayın.
 • “Sorgula” butonuna tıklayın.
 • Başvuru formunu tamamlayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kayıp Kimlik Başvurusu Nereye Yapılır?

Kimliğinizi kaybetmeniz durumunda ilk yapmanız gereken kayıp kimlik kartı başvurusunda bulunmak olacaktır. ALO 199 hattını arayabilir ya da ikametgahınıza en yakın Nüfus Müdürlüğüne bizzat giderek başvuru işleminde bulunabilirsiniz. Kayıp kimlik başvurusu için izleyebileceğiniz bir diğer yol ise e-Devlet sistemini kullanmak olacaktır. E-Devlet sistemini kullanarak kayıp kimlik kartı başvurusunda bulunduğunuz dakika ile sizden izinsiz kartınızın kullanıldığı durumlardan haberdar olmadığınızı ve sorumluluk üstlenmediğinizi söylemiş olursunuz.

Ayrıca kimlik kartınız zaten iptal olacağı için herhangi bir alanda kullanılabilmesi mümkün hale gelmeyecektir. T.C. kimlik kartının iptali için kayıp bildiriminde bulunduğunuz sayfa ya da adres üzerinden daha önce iptal edilen kartların sorgulamasını da gerçekleştirebilirsiniz.

kayıp kimlik başvurusu nasıl yapılır

2023 Kayıp Kimlik Cezası Ne Kadar?

Kimliğini kaybeder veya çaldıran kişilerin kimlik yenileme işlemi yapmadan önce kayıp kimlik cezası ödemesi yapmaları gerekir. 2023 yılında kayıp kim ceza ödemeleri aşağıdaki listede yer almaktadır. Kayıp kimlik ceza ödemesini yaptıktan sonra kimlik kartınızı yenileme işleminde bulunabilirsiniz.

 • Nüfus Cüzdanı Kayıp Bedeli: 37,50 TL
 • Değiştirme Nedeniyle Düzenlenen T.C. Kimlik Kartı Bedeli: 37,50 TL
 • T.C. Kimlik Kartı Kayıp Bedeli: 75 TL olarak belirlenmiştir.

Kayıp Kimlik Cezası Nereye Yatırılır?

Kimlik kartınızın kaybolması durumunda ödemeniz gereken kayıp kimlik cezasını anlaşmalı olunan bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan yöntemler ile de kayıp kimlik ceza ödemesini yapabilirsiniz.

 • Vergi Dairesi Müdürlüklerine bizzat giderek ödemeye yapabilirsiniz.
 • PTT şubeleri aracılığı ile ceza ödemesini yatırabilirsiniz. · Gelir İdaresi Başkanlığı https://ivd.gib.gov.tr/ linkine tıklayarak banka kartınız ile ödeme yapabilişiniz. · https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden de ceza ödemenizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Yatırma

Yeni kimlik ücreti için ödenmesi gereken parayı Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden ödeyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. · https://ivd.gib.gov.tr/ linkine tıklayın.

 • Sayfada yer alan “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” seçeneğine tıklayın.
 • T.C. kimlik kartı ödeme seneğine tıklayarak banka kartınız ile ödeme işlemi yapabilirsiniz.

2023 Kayıp Kimlik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kayıp kimlik başvurunuzu tamamlamak için bazı belgelere sahip olmanız gerekir. Gerekli belgeleri ilgili birime teslim ettikten sonra başvurunuz işleme alınacaktır. Ayrıca başvuru işleminde bulunmadan önce kayıp kimlik kartı ceza bedelini de ödemiş olmanız gerekir.

2023 kayıp kimlik başvuru için sizden istenecek olan belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru sahibine ait son 6 ayda çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Memur ise memur cüzdanı, aile cüzdanı, pasaport, ehliyet ya da benzeri devlet tarafından verilmiş kart
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.