İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu
27.08.2023
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi her ay on binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşa çeşitli sosyal yardımlar ile destek vermeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için sağlanan sosyal yardımlardan biri de Ramazan yardımıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşların temel gıda ürünlerinin karşılanmasını hedeflemektedir.
İzmir Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan yardımı yapmaya devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı yalnızca ihtiyaç sahibi ve muhtaç durumda olan vatandaşlar için verilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar Ramazan kolisi yardımına başvuru yaparak uygun görülmeleri halinde Ramazan yardımından yararlanabilirler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan kolisi yardımı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yılda ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Ramazan kolisi yardımında bulunacaktır. Ramazan kolisi yardımı içerisinde temel gıda ürünlerinin bulunduğu koliler halinde yapılmaktadır.
İzmir Büyükşehir Belediyesinin sağlamış olduğu Ramazan yardımına başvuruda bulunmak için belediye binasına bizzat giderek Ramazan kolisi yardımında bulunabilirsiniz. Belediye binasına gittikten sonra ilgili müdürlüğe giderek gerekli evrakları teslim ettikten sonra başvuru sürecini başlatabilirsiniz.
Ramazan kolisi yardım başvurusuna bulunmak için vatandaşların izleyebilecekleri bir diğer yol ise E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur?

Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlar için dağıtılan Ramazan kolileri ortalama olarak 4 kişilik bir ailenin yaklaşık 1 ay kadar bir süre boyunca temel gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanır ve dağıtımı yapılır.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç durumda olan vatandaşlara her yıl Ramazan yardımı yapılmaktadır. Ramazan yardımlar içerisinde temel gıda ürünlerinin bulunduğu koliler şeklinde dağıtılır. Ramazan kolisi içerisindeki temel gıda ürünleri her yıl değişiklik göstermekle beraber genel anlamda şu ürünleri içerir;
Bulgur

 • Makarna
 • Mercimek
 • Fasulye
 • Arpa
 • Tel şehriye
 • Reçel
 • Şeker
 • Tuz
 • Salça
 • Un
 • Yağ
 • Çay

Ramazan kolisinin içeriği o yıl belediyenin ayırdığı bütçeye göre değişkenlik gösterse de içerisinde mutlaka kahvaltılık ürünler ve pirinç, gıda gibi temel gıda ürünleri bulunmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımında başvuruda bulunmak için vatandaşların başvuru forumlarını doldurmaları gerekir. Ramazan kolisi yardımı başvuru formuna E-Devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bu linke tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazdıktan sonra sisteme giriş yapın ve açılan sayfada başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Başvuru formu üzerinde başvuru yapacak vatandaşa yöneltilen tüm sorulara eksiksiz ve doğru bilgiler ile cevaplanması gerekir. Başvuru formu üzerinde yanlış bilgilerin verilmesi durumunda başvurunuz onay almaz. Bu nedenle güncel ve doğru bilgilerinizi yazmanız gerekir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan Ramazan kolisi bazı şartlar altında ve belirli kişilere dağıtılmaktadır. Ramazan kolisi yardımı öncelikli olarak aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar için dağıtılmaktadır.
Ayrıca muhtaç durumda olan asker, gazi veya şehit yakını vatandaşlar Ramazan kolisi yardımından yararlanabilirler.
Herhangi bir afet durumu yaşayan ve muhtaç durumda olan afetzedeler Ramazan kolisi yardımından yararlanabilirler.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımları yalnızca gerçekten muhtaç durumda olan vatandaşlara verilmektedir. Bu nedenle gerçekten ihtiyacı olmadığı halde ihtiyacı varmış gibi gösteren ve başvuru formunda bilerek yanlış bilgi veren vatandaşların başvuruları onaylanmayacağı gibi cezai yaptırımda uygulanabilir.

izmir büyükşehir belediyesi ramazan yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımında başvuruda bulunurken ilgili müdürlükler vatandaşlardan bazı evraklar istemektedir. Bu evraklar vatandaşların durumunun daha iyi anlaşılması ve yardımın yapılması için gereklidir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce gerekli evrakları tamamladığınız emin olmalısınız.
Ramazan kolisi yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların tamamlaması gereken evraklar şu şekildedir;

• Başvuru sahibine ait T.C kimlik kartının aslı ve fotokopisi
• Başvuru sahibinin vukuatlı nüfus kayı örneği
• Başvuru sahibine ait ikametgah belgesi
• Başvuru sahibine ait muhtaçlık belgesi (muhtaçlık belgesi vatandaşın ikametgahının bulunduğu mahalle muhtarlıklarından alınır.)
• Başvuru sahibinin işsiz olduğunu gösteren belge
• Engelli vatandaşların engellini kanıtlayan sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Bu belgeler bazen farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle ALO 153 hattını arayarak veya belediye binasına bizzat giderek gerekli evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yemek Yardımı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan yemek yardımı geçe sene olduğu gibi bu sende devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayının her günü binlerce vatandaşa yemek yardımı yapmaktadır. Ramazan yemek yardımları her sene belirlenen mahallelerde iftar yemeği paketi şeklinde evlere teslim edilmektedir. Ayrıca belirlenen meydanlara Ramazan çadırı kurarak binlerce vatandaşa iftar yemekleri ücretsiz bir şekilde dağıtılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşlar bu işlemi E-Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. E-Devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra başvurularım kısmından başvuru sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Başvuru yapan vatandaşlar başvurularını öğrenebilecekleri bir diğer yöntem ise sosyal hizmetlere ait olan şube müdürlüğü ile iletişime geçerek öğrenilebilir. Başvuru sahipleri ilgili müdürlüklere bizzat gitmenin yanı sıra 0232 446 33 52 numaralı hattı arayarak da başvuru sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Paketi Başvurusu

Her yıl binlerce ihtiyaç sahibi vatandaş için Ramazan yardımı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yıl da binlerce vatandaş için Ramazan yardımı yapıyor. Yapılan Ramazan yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar işlemlerini E-Devlet sisteminden, belediye binasındaki ilgili müdürlükten veya İzmir Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir.
E-Devlet sisteminden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bu linke tıkladıktan sonra açılan sayfada E-Devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapınız. Ardından Ramazan yardımı başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Ramazan yardımı başvurusu için vatandaşların izleyebilecekleri bir diğer yol ise İzmir Büyükşehir Belediyesi bizzat giderek ilgili müdürlükten başvuru yapılabilir. İlgili müdürlüğün sizden istediği evrakları teslim ettikten sonra başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://him.izmir.bel.tr adresinden İzmir Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesine giriş yaparak başvuruda bulunabilirler. Adrese giriş yaptıktan sonra belediyeye ait iletişim adreslerinden biri üzerinden belediye ile iletişime geçerek başvura bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.