ESHOT Bakiye Yükleme ve Sorgulama

ESHOT Bakiye Yükleme ve Sorgulama
23.07.2022
A+
A-

ESHOT Nedir?

ESHOT bakiye yükleme ve sorgulama 2023. Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs (ESHOT) 1943 yılında kurulan ve ulaşım açısından kolaylık sağlayan bir ulaşım ağı sistemidir. ESHOT sayesinde kişiler daha uygun bir şekilde toplu taşıma araçlarına binebiliyorlar. ESHOT ulaşım sisteminin kullanılabilmesi için vatandaşların İzmir’im kartına sahip olmaları gerekir. İzmir’im kartına sahip olan vatandaşlar, kartın içerisine bakiye yüklemesi yaparak kartlarını kullanabilirler. Normal toplu ulaşım fiyatından daha az bir miktarda ödeme yaparak ulaşım imkanı sağlayan İzmir’im kartına başvuruda bulunarak, başvurunuzun onaylanmasının ardından kart sahibi olabilirsiniz.

İzmir’im kart, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve özellikle toplu ulaşım olmak üzere birçok hizmeti bünyesinde barınan bir ödeme kartı olarak bilinmektedir. İzmir’im karta sahip olan kişiler ESHOT gibi ulaşım sistemleri ile daha uygun bir şekilde yolculuk etmenin yanı sıra hızlı bir şekilde bakiye yükleme gibi işlemlerini de gerçekleştirerek, sorunsuz bir yolculuk yaşamayabiliyorlar. Vatandaşlar, İzmir’im kartındaki bakiyenin bitmesi durumunda online bir şekilde bakiye yüklemesi yapabilirler.

ESHOT Ücret Tarifesi

ESHOT ücret tarifesi. Benzin fiyatlarına gelen zamlardan sonra doğal olarak toplu ulaşım araçlarına da zam geldi. Zamların ardından birçok vatandaş toplu ulaşım araçlarının fiyatlarını merak etmeye başladı. Zam gelen toplu ulaşım araçları içerisinde ESHOT ulaşım araçları da yer almaktadır. İzmir il sınırları içerisinde yaşayan ve ESHOT ulaşım ağı kullanan vatandaşlar ESHOT ulaşım araçlarının ne kadar olduğunu merak etmeye başladı.

ESHOT ücret tarifesi birçok nedene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Gideceğiniz ulaşım aracına, yol uzaklığına kadar birçok farklı nedenden dolayı ücret tarifesi değişkenlik göstermektedir. ESHOT ücret tarifesi hakkında güncel ve detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. · https://www.eshot.gov.tr/tr/Anasayfa linkine tıklayın.

 •  Sayfanın en altına inin
 •  “Tarife ve Ücretlendirme” bölümü altında yer alan “Ücret Tarifesi” sekmesini açın.
 •  Karşınıza çıkan sayfada gitmek istediğiniz güzergâhın ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

ESHOT Bakiye Sorgulama

ESHOT ulaşım sistemini kullanmak isteyen vatandaşların öncelikle İzmir’im kartına sahip olmaları gerekir. İzmir’im kartına başvuru yaparak gerekli şartlara uygun olmanız halinde, İzmir’im kart sahibi olabilirsiniz. İzmir’im karta sahip olduktan sonra kartınızı kullanmak için öncelikle içerisine bakiye yüklemesi yapmanız gerekir. Bakiye yüklemesi yaptıktan sonra ESHOT ulaşım araçlarına binebilirsiniz.

ESHOT ulaşım araçlarına bindiğiniz zaman, İzmir’im kartınızdan ücret tarifesi üzerinden belirli bir miktarda bakiye çekilir. Kartınız içerisinde ne kadar bakiye kaldığını öğrenmek için bakiye sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Bakiye sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://online.izmirimkart.com.tr/giris linkine tıklayın.

 •  Önceden hesap oluşturduysanız, cep telefon numaranızı ve parolanızı kullanarak sisteme giriş yapın.
 •  Daha önceden herhangi bir hesap oluşturmadıysanız sayfada yer alan “Üye Olmak İçin Tıklayınız. Butonuna basın.
 •  T.C kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, doğum tarihi, cep telefon numarası, e-posta adresi bilgilerinizi girdikten sonra bir şifre oluşturun ve güvenlik kodunu girerek “Üye Ol” butonuna basın.
 •  Ardından cep telefon numaranızı ve parolanızı kullanarak giriş yapın.
 •  Açılan sayfada “Kart Ekle” bölümünden kartınızı kaydedebilirsiniz. Bu sayede sonraki işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızı ekledikten sonra kartınıza tıklayarak kartınız içerisinde bulunan bakiye bilgisi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

ESHOT Bakiye Yükleme

ESHOT ulaşım araçlarını kullanmak için ihtiyaç duyulan İzmir’im kartının içerisine bakiye yüklemesi yaparak kartını kullanmaya başlayabilirsiniz. İzmir’im kart sahipleri, kartlarının içerisine nasıl bakiye yüklemesi yapabileceklerini merak etmektedirler.

İzmir’im kartın bakiye yüklemesi yapmak isteyen vatandaşlar bakiye yükleme işlemlerini birkaç farklı şekilde gerçekleştirebilirler. Bu yöntemlerden ilki belirli bölgelerde buluna özel dolum bayilerine giderek bakiye yüklemesi yapmaktır. Vatandaşlar özel dolum bayilerine giderek kartlarının içerisine belirli limitlerde bakiye yüklemesi yapabilirler.

Bayilere gitme fırsatı olmayan veya daha kolay ve hızlı bir şekilde bakiye yüklemesi yapmak isteyen vatandaşlar ise online bir şekilde bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirler. İzmir’im kart online sitesi üzerinden bakiye sorgulama işlemi yapabileceğiniz gibi kartınızın içerisine bakiye yükleme işlemi de yapabilirsiniz. Online bir şekilde bakiye yükleme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://online.izmirimkart.com.tr/giris linkine tıklayın.

 •  Cep telefon numaranızı ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 •  Üye girişi yaptıktan sonra “Kart Ekle” bölümünden İzmir’im kartınızı sisteme kaydedin.
 •  Ardından kartınızı seçerek “Bakiye Yükle” bölümünden kredi kartınızı veya banka kartınızı kullanarak istediğiniz miktarda bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

İzmir’im kartınıza bakiye yüklemesi yaptıktan sonra yüklediğiniz bakiye genel olarak 1 saat içerisinde yansımaktadır. Bu nedenle ESHOT ulaşım araçlarına binmeden en az 1-1,5 saat önce bakiye yüklemesi yapmanız herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmamanız için önemlidir. Ayrıca İzmir’im kartınıza bakiye yüklemesini otomatik bir şekilde yapmak için “Otomatik Ödeme Talimatı” bölümünden kartınızı ekleyebilir ve belirli aralıklar ile otomatik bir şekilde bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

izmir im kart

ESHOT Başvuru

ESHOT ulaşım araçlarının kullanılması için vatandaşların İzmir’im karta ihtiyaçları vardır. İzmir’im kart, metro ve banliyö istasyonları, vapur iskeleleri turnikeleri ve otobüs binişlerinde geçerli olmak üzere birçok ulaşım aracına daha uygun bir şekilde binebilme imkanı sağlayan bir ulaşım kartıdır. İzmir’im kartına başvuruda bulunarak çeşitli şartları karşılamanız durumunda kart sahibi olabilirsiniz.

İzmir’im kart başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, başvurularını 2 farklı şekilde gerçekleştirebilirler. Başvurunuzu isterseniz online bir şekilde isterseniz başvuru merkezlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir’im kart başvurunuzu online bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. · https://www.izmirimkart.com.tr/tr/IlkKartBasvurusuBilgilendirme/109 linkine tıklayın.

 •  Açılan sayfada “Başvuru” bölümünden başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 •  Başvurunuz onaylandıktan sonra İzmir’im kartınız, görevliler tarafından ev adresinize kadar gönderilecektir.

Online başvurular bazen çeşitli nedenlerden dolayı kapanabiliyor. Böyle bir durumda, İzmir’im kart başvurunuzu başvuru merkezlerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. İzmir’im kart başvuru merkezleri aşağıda yer almaktadır;

 •  Üç yol Kart Başvuru Merkezi = Üç yol Metro İstasyonu Beton yol Çıkışı Bahçelievler Mah. İnönü Cad. No: 167/1 (Metro Beton yol Çıkışı)
 •  Konak Kart Başvuru Merkezi = Cumhuriyet Bulvarı No: 36/B Zemin Kat Kapanı İş Hanı Konak / İzmir
 •  Bostanlı Kart Başvuru Merkezi = Bostanlı Otobüs Hareket Merkezi Hasan Ali Yücel Bulvarı Bostanlı Mahallesi No:41 (Bostanlı- İzdeniz Aktarma İstasyonu)
 •  Fahrettin Altay Kart Başvuru Merkezi = Üç kuyular İstinye Hareket Merkezi Bahçeler arası Mah. Deniz Feneri Sok. No:2 (Fahrettin Altay Aktarma Merkezi)
 •  Bornova Kart Başvuru Merkezi = Bornova Aktarma Merkezi Kazım Dirik Mahallesi Üniversite Cad. 4A No:2 (Bornova Metro Aktarma)

ESHOT  Saatleri

ESHOT ulaşım saatleri, ulaşım hattına, gidiş ve dönüş saatine bağlı olarak farlılık göstermektedir. ESHOT ulaşım saatleri genel olarak her 15 ile 20 dakika arasında olsa da bazen bu süre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle ESHOT ulaşım araçlarına binmeden önce gideceğiniz hatta saat kaçta ulaşım aracının geçeceğini öğrenmenizde fayda vardır.

ESHOT saatleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. · https://www.eshot.gov.tr/tr/UlasimSaatleri/288 linkine tıklayın.

 •  Açılan sayfada “Hat Seçiniz” Bölümünden hat seçin.
 •  Aşağıda yer alan bölümünden gidiş veya dönüş hatlarını seçtikten sonra sayfayı aşağıda doğru kaydırın.
 •  Ardından haftanın günlerini ve ulaşım saatlerini görebileceksiniz. Gideceğiniz gün ve zamana bakarak ulaşım araçlarının saatlerini öğrenebilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.