Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır? Ehliyet Kursu Fiyatları?

Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır? Ehliyet Kursu Fiyatları?
14.08.2022
A+
A-

Yeni ehliyet sistemine geçilmesi ile birlikte eski ehliyetlerin son tarih zamanına kadar yenilenmesi gerekiyor. Ehliyet yenileme işleminin tarihi geçirildiği takdirde idari para cezası veriliyor. Ehliyet yenilemek için öncelikle randevu alınması gerekiyor. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden internet sitesi veya telefon ile alınıyor. Detaylar ve daha fazlası yazımızda.

Ehliyet Harcı Ne Kadar?

Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır? Ehliyet Kursu Fiyatları? 2023 .2023 yılında harç, vergi ve cezalarda yeniden bir düzenleme yapılmasının ardından ehliyet almak isteyenler tarafından zamlanmış ehliye harcının ne kadar olduğu merak edilmeye başlandı. 2023 yılında ehliyet almak isteyen veya eski tip ehliyetlerini yeni tip ehliyet ile değiştirmek isteyenler bankaya belirli bir ücret ödemesi yapması gerekmektedir.

Eski tip ehliyetler 2023 yılına geçerliliğini yitirecektir. Bu nedenle eski tip ehliyete sahip olan kişiler en geç yıl sonuna kadar ehliyet harcını ödeyerek yeni tip ehliyete geçmeleri gerekmektedir. Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da ehliyet harcına zam geldi. 2023 yılında harç, vergi ve cezalarda değerlendirme yapılarak %36,2 zam gelmiştir. Buna durum göz önüne alınarak yeni yıla da aynı oranda artış göstererek ehliyet harcı %36,2 zamlanmıştır. Buna bağlı olarak A sınıfı ehliyet harcı, 272 TL’den 370,40 TL’ye, B sınıfı ehliyet harcı 820 TL’den 1116,90 TL’ye, diğer harçlar ise bin 368 TL’den, bin 863,70 TL’ye çıkacaktır.

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

Ehliyet yenilemek isteyenler internetten veya telefon numarası üzerinden yenileme başvurusu yapmaları mümkündür. Ehliyet yenileme işlemleri için randevu almak elektronik ortamda gerçekleşebildiği gibi ALO 199 Nüfus Müdürlüğü Destek Hattı aracılığı ile de yapılabiliyor. Ehliyet yenileme işlemleri için elektronik ortamdan randevu almak isteyenler https://randevu.nvi.gvo.tr/ linkine tıklayarak aşağıdaki adımları izleyebilir ve randevu işlemlerini tamamlayabilirler.

 •  Linke tıklayın.
 •  Randevu almak istediğiniz konuyu seçin. (Sürücü belgesi için “Sürücü Belgesi” butonuna basın.)
 •  Yasal uyarıyı okuduktan sonra “Kabul Ediyorum” butonuna basın.
 •  Adınızı, soyadınızı, T.C kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, telefon numaranızı ve ekranda yer alan güvenlik kodunu girerek “Devam Et” butonuna basın.
 •  Randevu başvuru formunu tamamlayın ve “Randevu Al” butonuna basın. Bu işlemleri gerçekleştirerek ikametgahınızın bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne randevu alabilirsiniz.

Ehliyet Affı

Ehliyetine el konulanlar, ehliyet affının gelip gelmeyeceğini araştırmaya başladı. Ehliyet affı ile ilgili MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek TBMM’de yapmış olduğu konuşma sırasında ehliyet affına da değindi. Ehliyet affı hakkında “1 milyon insanımızın talebi, bir defaya mahsus, ölümlü kazaya sebebiyet vermemiş olanlara ehliyet affının çıkarılması ve geçimlerini şoförlük yaparak kazananların da evlerine helal rızık götürebilmeleridir” söylemesinin ardından birçok kişi ehliyet affı çıkacak mı? Sorusunu aratmaya başladı.

Konunun meclis gündemine gelmesinin ardından ehliyet affı araştırılmaya başlandı. Ancak ehliyet affı için henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Ehliyet Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

Eski tip ehliyetlerin geçerlilik süresi 2023 olarak belirlenmesinden sonra eski tip ehliyet sahipleri ehliyetlerini değiştirmek için randevu almaya başladı. Özellikle ehliyet harcına gelen zamlardan sonra ehliyet değiştirme ücreti de merak konusu oldu. Eski tip ehliyetleri olanlar ehliyetlerini yeni tip ehliyet ile değiştirmek için ilgili kuruma belirli bir ücret ödemesi gerekir.

2023 yılında eski tip ehliyetlerini yeni tip ehliyet ile değiştirmek isteyenlerin ödemesi gereken ücret 15 TL’dir.

Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenler veya ehliyetlerini kaybedip tekrar çıkarmak isteyenlerin ödemesi gereken ücret ise 340 TL’dir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama 2023

E-Devlet ehliyet ceza puanı sorgulama 2023. Karayolları Trafik Kanununa göre araç sürücülerinin trafikte suç sayılan bir durumu gerçekleştirmeleri halinde, yönetmelik ile belirlenen ceza puanı verilir. Ehliyet ceza puanı alanlar sorgulama işlemi gerçekleştirerek ceza puanı ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemleri elektronik ortamda E-Devlet sistemi aracılığı ile yapılabiliyor. E-Devlet şifresi ve T.C kimlik numara bilgisi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama” yazarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden ehliyet ceza puanı sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. · https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-surucu-belgesi-ve-sahislara-yazilan-ceza-sorgulama linkine tıklayın.

 •  Kimliğinizi doğrulayarak sisteme giriş yapın.
 •  Karşınıza çıkan sayfada adınıza kayıtlı sürücü belgesine gelen cezaları görebilirsiniz.

Ehliyet Başvurusu için Gerekli Belgeler

18 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar gerekli belgeleri hazırlayarak ilgili ehliyet kursuna başvuru yapmaları gerekir. Ayrıca ehliyet almak için vatandaşların ehliyet ödemesi yapması gerekir. Ehliyet başvurusunda bulunan, kursu tamamlayan ve gerekli ödemeyi yapanlar ehliyet almaya hak kazanırlar.

Ehliyet almak isteyenler gerekli evraklar ile ilgili kuruma giderek ehliyet başvurusunda bulunabilirler. Ehliyet kaydı için gerekli belgeler şu şekildedir;

 •  Nüfus cüzdanı
 •  Kan grubu kartı
 •  2 adet biometrik fotoğraf
 •  Sağlık raporu
 •  Öğrenim urum belgesi
 •  Adli sicil kaydı

ehliyet alma şartları

Ehliyet Kursu Fiyatları

Ehliyet sahibi olmak isteyenlerin öncelikle ehliyet kursuna gitmeleri, kursa ödeme yapması ve kursu başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Ehliyet harcı, vergisi ve cezasına gelen zamlardan sonra ehliyet kursuna da zam geldi. Ehliyet kursuna gelen zamlardan sonra birçok kişi güncel fiyatın ne kadar oluğunu merak etmeye başladı.

Ehliyet kursu fiyatları, A1 sınıfı, A2 sınıfı, A sınıfı motor, B sınıfı gibi sınıflara, sınav giriş ücretine ve harçlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ehliyet kursu fiyatları aşağıda listelediğimiz gibidir. (Fiyatlar, sürücü kursu fiyatı, sınav giriş ücreti ve harç eklenmesi ile hesaplanmıştır.)

 •  A1 Sınıfı Ehliyet: 1950 TL
 •  A2 Sınıfı Ehliyet: 2200 TL
 •  A Sınıfı Ehliyet: 2550 TL
 •  B Sınıfı Ehliyet: 3050 TL
 •  F Sınıfı Ehliyet: 2200 TL olarak belirlenmiştir.

Ehliyet Olmadan Araba Alınır Mı?

Araç sahibi olmak veya üzerine araç almak isteyen kişiler ehliyet sahibi olması gerektiğini düşünebilmektedir. Ancak üzerine araç alınması için herhangi bir ehliyet zorunluluğu yoktur. Ehliyet sahibi olmadan da kişiler istediği aracı almaları mümkündür. Ancak araç sürmek için ehliyet zorunluluğu vardır.

Ehliyet Yenilemede Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyetlerini yenilemek isteyenler gerekli evraklar ile ilgili kuruma gitmeleri gerekir. Ehliyet yenileme işlemleri nüfus müdürlüklerinden yapılmaktadır. Ehliyet yenileme işlemleri için önceden randevu alarak randevu saatinde gerekli belgeler ile nüfus müdürlüğüne gidebilir ve ehliyet yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet yenileme işlemi için gerekli belgeler şu şekildedir;

 •  Kimlik aslı ve fotokopisi
 •  Sürücü sağlık raporu
 •  2 adet biyometrik fotoğraf
 •  Adli sicil belgesi
 •  Kan grubunu belirten belge

Ehliyet Randevusu Alma

Ehliyet almak veya yenilemek için başvuru yapılması gereken müdürlük, nüfus müdürlüğüdür. Nüfus müdürlüklerine bizzat giderek ehliyet işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ancak nüfus müdürlüklerinin kalabalık olmasından dolayı sıra beklememek için öncesinden internet üzerinden ehliyet randevusu alabilirsiniz. Ehliyet randevusu almak için ziyaret etmeniz gereken internet sitesi https://randevu.nvi.gvo.tr/ Nüfus müdürlüğünün randevu sitesidir. Randevu işlemleri için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; · https://randevu.nvi.gvo.tr/ linkine tıklayın.

 •  Sürücü belgesine tıklayın
 •  İlgili metni okuduktan sonra “Kabul Ediyorum” butonuna basın.·
 •  Kimlik ve adres bilgilerinizi girerek devam edin.
 •  Randevu almak istediğiniz ilçe nüfus müdürlüğünü seçerek işleminizi tamamlayın.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.