Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Deprem Yardımı Başvurusu E-Devlet

Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Deprem Yardımı Başvurusu E-Devlet
28.02.2023
A+
A-

“Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?, Depremden Etkilenen Vatandaşlara Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Deprem Yardımı Kimlere Verilir?, Deprem Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?, Deprem Yardım Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?” gibi detaylar bu yazımızda…

Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz hafta meydana gelen deprem nedeniyle birçok vatandaşımız yaşamını yitirdi. Bu acı olaydan sonra hayatta kalanlara az da olsa destek olmak, yaralarını sarmak amacıyla gerek vatandaşlarımız, gerekse devletimiz çeşitli yardımlar yapmaktadır.  Yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru yapması gerekmektedir.

Bu yazımızda deprem yardımı hakkında merak edilen detaylar yer almaktadır.

Depremden Etkilenen Vatandaşlara Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Depremden etkilenen vatandaşlara devlet, barınma, kira ve taşınma yardımı gibi çeşitli yardımlar yapmaktadır.

Depremden etkilenen vatandaşlara il etapta 10 bin TL yardım parası verilmektedir. Bu yardım parasından faydalanmak isteyen vatandaşların herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek yoktur. 10 bin TL deprem yardımından yalnızca hanede yaşayan bir kişi faydalanabilir.

Diğer yardımda kira ödemeleridir. Depremden etkilenen vatandaşlara devlet kira ödemelerinde destek sağlamaktadır. Ev sahibi olanlar 5 bin TL, kiracı olanlara ise, 2 bin TL kira desteği verilecektir.

Deprem Yardımı Kimlere Verilir?

Deprem yardımı, depremden olumsuz etkilenen 10 ilde yaşayan vatandaşlarımıza verilmektedir. Yardımlardan faydalanmak için depremzede olmanız yeterlidir. Yardım ödemeleri yapılırken hasar tespit verileri sonucunda toplanan ikametgah verileri dikkate alınmaktadır.

deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır

Deprem Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Depremden olumsuz etkilenen vatandaşlar, nasıl yardım başvurusu yapabileceğini merak etmektedir.

Kira yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu linkine tıklayarak, e-Devlet sisteminden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile başvuru yapabilir.

Cimer üzerinden de deprem yardımı başvurusu yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen kişiler, https://www.cimer.gov.tr/ linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra e-Devlet üzerinden giriş seçeneğine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Ardından başvuru formunu dolmalısınız ve başvuru yapacağınız kurumu seçmelisiniz.

10 bin TL destek ödemesi için herhangi bir yere başvuru yapılmasına gerek yoktur.  Devlet tarafından tespit edilen vatandaşlara hanede yaşayan yalnızca bir kişiye 10 bin TL yardım verilmektedir.

Deprem Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Deprem yardımı başvuru sorgulama işlemi e-Devlet sisteminden yapılmaktadır. Sorgulama yapmak isteyen depremzede vatandaşlarımız, https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-hane-basi-destek-odeme-sonucu-sorgulama linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak, 10 bin TL “Hane başı destek ödeme sonucu sorgulama” işlemi yapabilir.

Deprem Yardım Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Maddi yardımların nasıl yapılacağı vatandaşlar tarafından merak konusudur. Yardım alacak olan depremzedelerin destek ödemeleri Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır.  Ziraat Bankası olmayan kişiler ise, T.C. kimlik numaraları ile Ziraat Bankası şubelerini ziyaret ederek yardım alabilir.

Deprem Yardımları Ne Zaman Yatacak?

Deprem yardımları tespit edilen vatandaşların hesaplarına yatırılmaya başlanmıştır. Yardımlar her gün tespit edilen vatandaşların Ziraat Bankası hesaplarına devlet tarafından aktarılmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.