Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Destek Çeki Başvurusu ve Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Destek Çeki Başvurusu ve Sorgulama
24.04.2023
A+
A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Destek Çeki Başvurusu ve Sorgulama 2023. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen Ramazan yardımı gerçekten ihtiyacı olduğunu kanıtlayan herkese verilmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı belirli şartlara sahip, başvuru yapan herkese verilen bir sosyal yardımdır.

Ramazan yardımı genel anlamda geliri düşük olan yaşlı ve hasta vatandaşlara verilmektedir. Ayrıcı geliri muhtaçlık sınırı altında olan ve bunu fakirlik belgesi ile kanıtlayan herkese Ramazan yardımı verilmektedir. Ramazan yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar belirli şartlara uygun olmaları halinde ilgili müdürlüklere gerekli evrakları teslim ederek başvuru işlemlerini başlatabilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Ramazan Destek Çeki

Bursa Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan ayında çeşitli sosyal yardımlar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yardım ediyor. Belediye tarafından yapılan Ramazan yardımlarından biri de Kart16 Ramazan Destek Çekidir. Ramazan ayına özel olarak verilen Kart16 zorlu çeken ailelere verilmektedir.

Her yıl binlerce aileye Ramazan yardımı yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Ramazan destek çeki başvurusu yapan 100 bin aile için 400’er TL’lik Kart16 Ramazan destek çeki dağıtımı yapılacağını duyurdu.

Kart16 Ramazan destek çeki başvurusu yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşların adreslerine en kısa sürede Ramazan destek çeki gönderimi yapılmaktadır. Kart16 Ramazan destek çekleri belediyenin anlaşmalı olduğu tüm marketlerde belirlenen limit kadarıyla alışveriş yapma imkanı sağlamaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Destek Çeki Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan Ramazan destek çeki yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını belediye veya muhtarlık aracılığı ile gerçekleştirebilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan destek çeki başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ALO 153 numaralı çağrı merkezini veya 444 16 00 numaralı hattı arayarak yetkililerden yardım alıp başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Aynı zamanda E-Devlet sistemi üzerinden de başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgilerinizi giriniz ve karşınıza çıkan başvuru formunu doldurarak Ramazan destek çeki başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çeki Ramazan Sosyal Destek Çeki

Bursa Büyükşehir Belediyesi muhtaç durumda olan vatandaşlar için Ramazan sosyal destek çeki ile Ramazan ayında destek vermeye devam ediyor. Ramazan ayına özel olarak hazırlanan sosyal destek çekleri Ramazan ayının son gününe kadar anlaşmalı marketlerde kullanılabilen kart şeklindedir.

Ramazan sosyal destek çeki başvurusu yapan vatandaşların başvurularının onaylanmasından yaklaşık olarak 1 hafta sonra başvuru sahibinin başvuru formu üzerinde belirtmiş olduğu adrese teslim edilmektedir. Destek çekleri içerisine yüklenen bakiyeler Ramazan ayı bitmeden önce mutlaka kullanılması gerekir. Ramazan ayı bittikten sonra destek çeklerinin son kullanma tarihide biter ve geçersiz olur.

Bursa Ramazan Yardımı Çeki Bakiye Ne Kadar?

Her yıl olduğu gibi bu yılda Bursa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlarını unutmayıp Ramazan ayında muhtaç vatandaşlara çeşitli yardımlar ile destek vermeye devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine yönelik sağlanan desteklerden biri de Ramazan yardımı çekidir. Ramazan yardımı çekleri belirlenen miktarda bakiye yüklenen alışveriş kartları şeklindedir.

Ramazan çeki içerisine bu yıl belirlenen bakiye 400 TL’dir. Her bir alışveriş kartı içerisine 400 TL kadar limit yüklenip ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılacaktır. Kartları ulaşan vatandaşlar anlaşmalı marketlere giderek Ramazan ayı alışverişlerini gerçekleştirebilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Çeki Başvuru Formu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan çeki yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların başvuru işlemlerini başlatmaları için öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde yer alan tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Başvuru formunu yanlış veya eksik bilgiler ile dolduran vatandaşların başvuruları onaylanmaz ve yardım yapılmaz. Ayrıca ihtiyacı olmadığı halde ihtiyacı varmış gibi gösteren vatandaşlara Cezai yaptırımlar uygulanabilir.

Ramazan çeki başvuru formuna ulaşmak için şu linke tıklamanız gerekir. https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart.16.aspx linke tıkladıktan sonra açılan sayfada karşınıza çıkan ekranda boş olan tüm alanları doğru bilgileriniz ile doldurmanız gerekir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Paketinde Neler Var?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan paketi içerisinde temel gıda ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler genel anlamda muhtaç ihtiyaçlarının büyük bir kısmını kapsar. Ramazan paketleri ortalama olarak 4 kişilik bir ailenin bir aylık besin ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanır.

Ramazan paketi içerisinde bulunan temel gıda ürünleri şu şekildedir;

 • Köftelik ve pilavlık bulgur
 • Pilavlık pirinç
 • Arpa ve tel şehriye
 • Un
 • Yağ
 • Şeker ve tuz
 • Kaşar peyniri ve beyaz peynir
 • Mercimek, nohut ve fasulye bulunmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Paketi Başvurusu

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için çeşitli sosyal yardımlar sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu sosyal yardımlardan biri de Ramazan paketi yardımıdır. Ramazan paketi yardımı içerisinde temel gıda ürünleri bulunan koliler halinde yapılmaktadır.

Ramazan paketine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki yöntemlerden birini seçerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Başvuru yapmak için vatandaşların izleyebilecekleri ilk yöntem ALO 153 numaralı çağrı merkezini hattını arayarak başvuruda bulunabilirler. İlgili numarayı arayarak yetkiler ile iletişime geçtikten sonra Ramazan paketi yardımı almak istediğinizi söyleyerek başvuru işleminizi başlatabilirsiniz.
 • Sosyal yardım merkezlerine bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz.
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi hizmet binalarına bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz.
 •  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvuru formuna E-Devlet sistemi veya belediyenin resmi internet sitesi üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Ramazan yardımının yapılabilmesi için başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

Ramazan yardımı başvuru formu üzerinde vatandaşların doldurmaları gereken alanlar şu şekildedir;

 • Başvuru sahibinin adı, soyadı, T.C kimlik numarası, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler
 • Başvuru sahibinin yaşadığı il, ilçe, mahalle ve sokak gibi adres bilgileri
 • Hanede yaşayan bireylere ait kişisel bilgiler
 • Başvuru sahibinin ve hanenin aylık geliri
 • Başvuru sahibi eğer daha önceden herhangi bir sosyal yardım almışsa belirtmesi gerekir.
 • Sosyal yardım başvuru nedeninin seçilmesi gerekir.
 • Mağduriyetinizi açıklayın bölümünün doldurulması gerekir.
 • En son olarak “Aydınlatma Metnini Okudum” seçeneğini seçerek başvuruyu oluşturabilirsiniz.

 

bursa yardım çeki

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu yapan vatandaşlar başvurularının hangi aşamada olduğuna dair bilgi almak için başvuru sorgulama işlemi yapmaları gerekir. Başvuru sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için başvuruyu yapmış olduğunuz yöntem üzerinden sorgulamanız gerekir.

ALO 153 çağrı merkezini arayarak yapılan başvurular aynı şekilde ALO 153 numaralı çağrı merkezini arayarak başvuru sorgulaması yapılabilir.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılan başvuruları sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız ve açılan sayfada bilgilerinizi girerek devam etmeniz gerekir. T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girdikten sonra açılan sayfada başvuru yapabileceğiniz gibi başvuru sorgulama işleminizi de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alabilirim?

Bursa Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu Ramazan yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru şartlarını taşımaları gerekir. Başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlar ilgili birimlere giderek gerekli evrakları teslim ettikten sonra başvuru formunu doldurmaları gerekir.

Yapılacak olan başvurular yaklaşık olarak en fazla 15 gün içerisinde değerlendirilir ve olumlu veya olumsuz olarak geri dönüş yapılır.

Başvuru bilgilendirme işlemleri genellikle SMS yolu ile yapılıyor olsa da bazen yoğunluktan dolayı bilgilendirme işlemi yapılamayabiliyor. Böyle bir durumun önüne geçmek için vatandaşlar ALO 153 numaralı çağrı merkezini arayarak veya E-Devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeleri daha doğru olacaktır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Çeki Yardımına Kimler Başvurabilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik sağlanan Ramazan çeki yardımı yalnızca belirli şartlar altında belirli kişilere verilmektedir. Bu kişiler aşağıdaki listedeki gibidir;

 • Maddi zorluk nedeniyle ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar
 • Aylık hane gelirleri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlar (aylık hane geliri eğer kişi başına düşen ücret asgari ücretin 1/3 ünden az ise hane geliri muhtaçlık sınırı altındadır.)
 • Yaşlı ve hasta vatandaşlar
 • Kirada yaşayan ve maddi zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar

Bu kişiler Ramazan erzak yardımından yararlanabilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Çeki Ne Zaman Verilir

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı çekine başvuru yapan vatandaşlar ALO 153 numaralı çağrı merkezi veya E-Devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama işlemleri yapılabilir. Ramazan yardımı çeki başvuruları onaylanan vatandaşların yardım çekleri onayın verildiği tarihten sonra yaklaşık olarak 15 gün içerisinde başvuru sahibinin adresine gönderimi yapılmaktadır.

Bu süre bazen yoğunluğa göre uzayabilir bunun için ALO 153 numaralı çağrı merkezini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.