Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi ve Erzak Yardımı Başvuru Formu

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi ve Erzak Yardımı Başvuru Formu
22.03.2023
A+
A-

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi ve Erzak Yardımı 2023 Batman il sınırları içerisinde yaşayan muhtaç durumdaki vatandaşlara yönelik birçok kurum çeşitli sosyal yardımlar düzenlemektedir. Maddi durumu kötü ve olan ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşayan Batmanlı vatandaşlar için sosyal yardım düzenleyen yerlerden biri de Batman Belediyesidir.Yılın belirli zamanlarında ihtiyacı olan tüm Batmanlı vatandaşlara yardım eli uzatan Batman Belediyesi, Ramazan ayında da vatandaşlarına yardım eli uzatarak destek olmaya devam etmektedir.

Ramazan ayında, mutfak ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşları için erzak ve gıda kolisi başta olmak üzere birçok farklı sosyal yardım türü ile yardım eden Batman Belediyesinin, Ramazan ayına özel sosyal yardımları hakkında detaylar yazımızda yer almaktadır.

Batman Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Batman Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir? Gibi merak edilen konu başlıklarına dair detaylar yazının devamında yer almaktadır.

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Batman Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? Batman il sınırları içerisinde muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara yönelik birçok farklı sosyal yardım düzenleyen Batman Belediyesi, Ramazan ayında ise yoksul vatandaşlar için Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı dağıtmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için ortalama bir aylık yemeklik malzemelerinin karşılanmasına yönelik özenle hazırlanan Ramazan kolileri, aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşlara verilmektedir.

Batman belediyesi yardım başvurusu yaparken ramazan yardımı ise belirtmeniz gerekir.  her sene düzenli olarak Ramazan kolisi ve erzak kolisi yapan belediyeler arasında yer almaktadır. Belediyenin Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanan muhtaç durumdaki vatandaşların ev adreslerine kadar Ramazan kolileri iletilmektedir. Belediye personelleri tarafından tüm haneler tek tek gezilerek Ramazan kolileri ihtiyaç sahibi ailelere teslim edilmektedir.

Ramazan ayında, içerisinde birçok temel gıda ürünü bulunan Ramazan kolilerinden yararlanmak isteyen vatandaşların mutlaka başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekir. Başvuru şartları, belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından belirlenmekte olup yalnızca ihtiyaç sahibi vatandaşların yararlanabilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Ramazan yardımı başvuru şartlarını karşılayan her vatandaş başvuru işlemlerini tamamlayarak, belediyenin Ramazan kolisi yardımından yararlanabilir.

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Batman Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir?Batman Belediyesi her yıl Ramazan ayının yaklaşması ile ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru taleplerini kabul etmekte ve vatandaşlara maddi açıdan destek olmaktadır. Mutfak ihtiyacını karşılamakta zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi aileler için erzak ve gıda kolisi yardımında bulunan Batman Belediyesi, bu sosyal yardımını Ramazan ayında da devam ettirmektedir. Batman Belediyesi yardım başvurusu yaparken Ramazan yardımı diye belirtmeniz gerekir.

Ramazan yardımı başvurusu ile ilgili internet sayfasında yer alan bilgiler şu şekildedir; “Ramazan kolisi yardımı için Batmanlılar belediyenin ilgili birimlerine veya mahalle muhtarlıklarına başvurabilirler. Ayrıca Covid-19 salgını başladığı günden bu yana çalışmalar yapan Vefa Sosyal Destek Grubu’nun hizmet verdiği 65 yaş üstü vatandaşlar da kendisinden sorumlu görevliyi arayıp yardım kolisi talebinde bulunabilir.”

Bu açıklamaya bağlı olarak başvuru talebinde bulunmak isteyen kişilerin belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne ya da mahalle muhtarlıklarına giderek başvuru talebinde bulunabilirler. 65 yaş üstü yaşlı kişilerin ise yakınları başvuru talebinde bulunabilir.

Batman Belediyesi Ramazan yardımından yararlanabilecek kişileri listesi şu şekildedir;

 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olan kişiler.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar
 • Herhangi bir sosyal güvenceli işte çalışmıyor olanlar
 • Eşinden boşanmış ya da eşi vefat etmiş dul kadınları
 • Yaşlı ve kimsesiz yaşlı kişiler
 • %40 ve üzerinde ruhsal ya da fiziksel engeli bulunanlar
 • Kronik rahatsızlığı çalışmasına engel olan kişiler

Bu kişiler Ramazan erzak ve gıda kolisinden yararlanabilecek kişiler arasında yer almaktadır. Yukarıdaki kişilerin başvuru şartlarını karşılıyor olmaları durumunda sosyal destek alabilirler.

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Batman Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartlarınelerdir? Batman Belediyesi sosyal yardımları ile ihtiyaç sahibi vatandaşların temel sorunlarına çözüm olmakta ve vatandaşların ihtiyaç duydukları konuda destek olmaktadır. Maddi yardım, eğitim yardımı, yakacak yardımı gibi çeşitli konularda sosyal destek veren Batman Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşları için Ramazan ayında ve yılın her zamanında erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır.

Batman Belediyesi Ramazan yardımı ile maddi açıdan zorluk yaşayan ve mutfak ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşlar için erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Belediyenin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bizzat başvuru yapılması durumunda başvuru talebiniz alınır ve incelemeye başlanır. Başvuru formu üzerinde vermiş olduğunuz bilgiler titizlikle incelenir ve başvuru şartlarını karşılayıp karşılamadığınız kontrol edilir. Başvuru şartlarını karşılayan vatandaşlar belediyenin Ramazan yardımından ve diğer sosyal yardımlarından yararlanabilirler.

Batman Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Başvuru evraklarına sahip olmak
 • Engelli vatandaşların %40 ve üzerinde engelinin bulunduğunu kanıtlayan engelli raporuna sahip olması
 • Kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sağlık raporuna sahip olması
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • İkametgah kaydınızın Batman il sınırları içerisinde olması
 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak gibi şartlar istenmektedir.
  Bu şartları karşılayan Batmanlı ihtiyaç sahibi vatandaşlar, başvuru evrakları ile belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne müracaat ederek başvuru talebinde bulunabilirler.

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Batman Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Batman Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşları için Ramazan ayında erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Erzak ve gıda kolisi içerisinde birçok temel gıda ürünü bulunmaktadır.
Bu ürünler bir ailenin bir aylık yani Ramazan ayı boyunca ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özenle hazırlanmaktadır. Koli içerisinde bulunan ürünler yaklaşık olarak 4 kişilik bir aile için hazırlanmaktadır. Erzak ve gıda kolisindeki ürünler 4 kişilik aile için hazırlanıyor olsa da 5 kişilik ailenin da rahatlıkla 1 aylık temel mutfak ihtiyacı karşılanmaktadır. 2 ve 3 kişilik aileler de ise bu koli fazlasıyla yetmektedir.

Batman Belediyesi Ramazan kolisi içerisinde yer alan ürünler şu şekildedir;

 • 1 paket bulgur
 • 1 paket mercimek
 • 1 paket şehriye ve 1 paket erişte
 • 1 paket fasulye
 • 1 paket bulgur
 • Yarım kilogram siyah çay
 • 2 litre sıvı yağ
 • 2 kilogram un
 • Hijyen ürünleri
 • Çocuklar içi atıştırmalık gibi ürünler yer almaktadır.

Belediye tarafından Ramazan ayında yapılan diğer sosyal yardımlar ise şu şekildedir;

 • Maddi açıdan zorluk yaşayan ve mutfak ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar için erzak ve gıda kolisi yardımı yapılmaktadır.
 • Fakirlik belgesine sahip olan ve muhtarlık tarafından kaydı yapılan vatandaşlara günlük sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır.
 • Ayrıca dışarıda yaşayan ve maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar için de Batman ilinin belirli bölgelerinde Ramazan ayı boyunca, Ramazan çadırı kurulmaktadır. Ramazan çadırında vatandaşlara ücretsiz iftar yemeği verilmektedir.

Batman Belediyesi Ramazan ayı haricinde yılın boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak amacıyla yürüttüğü sosyal yardımlar ise aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • İlaç ve bakım yardımı
 • Çocukların gelişimi için süt yardımı
 • Maddi zorluk yaşayanlar için maddi yardım
 • Kış aylarında yakacak ihtiyacı olanlar için yakacak yardımı
 • Öğrenciler için eğitim desteği
 • Erzak ve gıda yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Kira yardımı gibi birçok farklı konuda destek verilmektedir.

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Batman Belediyesi Ramazan yardımı ne zaman dağıtılacak? Batman Belediyesi Ramazan yardımı, Ramazan ayının yaklaşması ile başlar ve başvuruların incelenmesi, değerlendirilmesi, paketlerin dağıtılması gibi tüm işlemler en fazla Ramazan ayının ilk haftası olmak şartıyla tamamlanır. Başvuru işleminiz için Ramazan yardımı başvuru formunu tamamladıktan sonra form üzerinde vermiş olduğunuz bilgiler incelenmek üzere ilgili birimin incelenmesine alınır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra birim tarafından uygun görülmesi durumunda başvuru sahibi belediyenin Ramazan yardımından yararlanabilir.

Başvuru işleminizin sonuçlanması yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürebilmektedir. Bu süre yoğunluğa bağlı olarak daha erken ya da daha fazla sürebilir. Ayrıca başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Başvurunuzun sonuçlanması ne kadar uzun sürerse sürsün, yardımın tarafınıza ulaşması en fazla Ramazan ayının ilk haftasını bulmaktadır. Genel olarak yardım paketleri ihtiyaç sahibi hanelere, Ramazan ayına birkaç gün kala dağıtılmaktır.

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Batman Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusunasıl yapılır? Batman Belediyesi Ramazan yardımı kolisine başvuruda bulunmak için belediyenin internet sitesi üzerinden online olarak istek/şikayet bölümünden başvuru formunu doldurabilir, belediyeye iletişime geçerek ön başvuruda bulunabilir ya da belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat giderek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Batman Belediyesi, Ramazan yardımı gibi sosyal yardımlarına başvuruda bulunmak için belediyenin ilgili müdürlüğe gitmeniz ve müdürlüğe giderken yanınızda başvuru için istenen evrakları da götürmeniz gerekmektedir.

Ramazan yardımı için istenen başvuru evrakları şu şekildedir;

Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi
E-Devlet sisteminden çıktısını alabileceğiniz ikametgah belgesi
Başvuru sahibinin kimlik kartının aslı ve 2 adet fotokopisi
Hanede yaşayan diğer kişilere ait kimlik fotokopisi gibi belgeler istenmektedir.

Bu evraklar ile beraber belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat gitmeniz ve başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekir.

Başvuru talebinde bulunmanın bir diğer yolu ise belediyenin internet sitesi üzerinden online olarak başvuruda bulunmaktır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

https://www.batman.bel.tr/ linkine tıklayarak belediyenin resmi internet sayfasına ulaşın.
Sayfanın üst bölümünde yer alan Online İşlemler butonuna tıklayın.
Açılan sayfada üstte yer alan E-Başvurular butonuna tıklayın.
“İstek-Şikayet” seçeneğine tıklayın.
Açılan sayfada başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayın.
Dosya Ekle bölümünden gerekli evrakları sisteme yükleyin.
“Başvuru Yap” butonuna tıklayın.

Bu adımları tamamlayarak başvuru işlemlerinizi online olarak da tamamlayabilirsiniz. Ayrıca aynı sayfa üzerinden başvuru talebinizi sorgulatabilirsiniz.

Batman Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Batman Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvuru nedir? Nasıl yapılır? Batman Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolileri ile binlerce ihtiyaç sahibi ailenin Ramazan ayında mutfak ihtiyaçları karşılanmaktadır.  Batman il sınırları içerisinde ikamet eden muhtaç durumdaki vatandaşlar, belediye tarafından düzenlenen Ramazan sosyal destek programlarından yararlanabilirler. Batman Belediyesi, her yıl düzenli olarak birçok farklı sosyal yardım düzenlemektedir.

Kış aylarında ihtiyaç sahipleri için yakacak yardımı gibi Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi aileler için erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Batmanlı vatandaşlar belediyenin başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunarak erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanabilirler.

Batman Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımına başvuruda bulunmanın yollarından biri de e-Devlet sistemi üzerinden online olarak başvuru talebinde bulunmaktır. E-Devlet hesabına sahip olanlar aşağıdaki adımları takip ederek başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapın.
Giriş yaptıktan sonra sayfada yer alan “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak başvuru formuna ulaşın.
Başvuru formunu doldururken son derece dikkatli ve özenli olmanız gerekir. Form üzerinde yanlış bilgi verilmesi durumunda başvurunuz değerlendirme aşamasından geçemez ve yardım talebiniz kabul edilmez.
Başvuru formu üzerinde yer alan ilk 3 bölüm (Kişi Kimlik Bilgileri, Kişi Adres Bilgileri, Eşinin kimlik Bilgileri) sistem tarafından otomatik olarak doldurulmaktadır. Bu alandaki bilgilerinizi kontrol etmeniz ve yanlışlık olması durumunda düzelterek başvuruya devam etmeniz gerekir.
İletişim bilgileri bölümünde yer alan e-posta adresi ve telefon numarası bilgilerinin güncel ve adınıza olması gerekmektedir. Başvurunuz ile ilgili herhangi bir sorun olması ya da bilgi verilmesi durumunda sizinle bu iletişim bilgileriniz üzerinden iletişime geçilecektir.
Son olarak başvuru türünde erzak ve gıda kolisi yardımını seçerek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır

Batman Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu nereye yapılır? Batman Belediyesi Ramazan yardımı başvurusunda bulunarak başvurunuzun onaylanması durumunda Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanabilirsiniz. Belediye tarafından belirlenen başvuru şartlarını karşılayan kişiler erzak ve gıda kolisi yardımından yararlanabilirler. Belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru şartlarını karşılayan kişiler, başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunabilirler.

Batman Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunmanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların izleyebilecekleri yollar şu şekildedir;

Belediyenin internet sitesinden başvuruda bulunmak içi https://www.batman.bel.tr/ adresine gittikten sonra online işlemler > online başvuru > istek/şikayet adımlarını izleyerek başvuru formuna ulaşabilirsiniz.
E-Devlet sistemi üzerinden online olarak başvuruda bulunmak isteyenler ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gittikten sonra e-Devlet bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapmaları ardından başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.
Batman Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunmanın bir diğer yolu ise belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek yapılabilmektedir. Başvuru evrakları ile beraber ilgili müdürlüğe müracaat ederek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Batman Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Batman Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama nedir?Batman Belediyesi Ramazan yardımı sorgulama işlemi yaparak başvuru talebinizin hangi aşamada olduğuna dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru formunuz ilgili birime incelenmek amacıyla gönderilir. Birim tarafından başvurunuz 15 ile 30 gün kadar süre içerisinde incelenir ve olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılmaktadır. Geri dönüşler, başvuru sahibinin başvuru formu üzerinde vermiş olduğu iletişim adresleri üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle başvuru formunu doldururken iletişim bilgilerinizi doğru verdiğinizden emin olmalısınız.

Başvuru süreciniz ile ilgili tarafınıza herhangi bir bilgi verilmemesi durumunda başvuru sorgulama işlemi yaparak başvurunuzu kontrol edebilirsiniz. Sorgulama işlemleri başvuru kanalları ile aynı şekilde yapılmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden başvuru formunu dolduran kişiler aynı sayfada yer alan sorgulama sayfasından da başvuru sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.