İcralık Olanlara Devlet Desteği Nedir? İcralık Olanlara Yapılandırma

İcralık Olanlara Devlet Desteği Nedir? İcralık Olanlara Yapılandırma
05.09.2022
A+
A-

İcralık Olanlara Devlet Desteği Nedir? İcralık Olanlara Yapılandırma 2023. Özellikle pandemi sürecinden sonra on binlerce vatandaş bankalara borçlandı ve ödeyemediği için icralık oldular. İcralık olan vatandaşlar için çeşitli düzenlemeler düşünülürken vatandaşları sevindirecek haber geldi. Yaklaşık olarak 6 milyon vatandaşı borcu tasfiye edilecek. Bu düzenleme kapsamı içerisine temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden dolayı kaynaklanan borçlarda yer alacaktır. İcralık olanlara devlet desteği düzenlemesine dair detaylar yazının devamında yer almaktadır.

İcralık Olanlara Devlet Desteği Nedir?

Son dönemlerde borçlanan vatandaşların sayıları oldukça ciddi bir miktarda artış göstermiştir. Hayat pahalılığını artması ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmesinin ardından vatandaşlar bankalara borçlanmaya başlandılar. Borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar icralık olurken, hükümet dar gelirli vatandaşlara yönelik destek paketi için çalışma başlattı.

İcralık borçlara devlet desteğinin gelmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne değerlendirme yapılırken yaklaşık olarak 6 milyon vatandaşın 30 milyar TL civarındaki borcunun silinmesi planlanmakta.

2 bin TL’ye kadar olan borçlar icradan düşürülecek ve vatandaşların bu borcu ödemek zorunda kalmayacak. Bu işlem, şirketler tarafından yapılacak ve şirketlerin vergisinden düşürülecektir. Bu sayede hem icralık olan vatandaşın borcu silinecek hem de şirketler borçlarına karşılık zarar etmeden yalnızca verilecek vergiden düşürülerek gerçekleşecektir.

Yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar ise devlet tarafından karşılanacaktır. 1 milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş olan 2.500 TL ye kadar olan icralar ise devlet tarafından üstlenecektir.

İcralık Olanlara Devlet Desteği Nasıl Alınır?

6 milyon vatandaşın 30 milyar TL’ye kadar yakın miktarda borç için çalışmalar devam etmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kısa zaman içerisinde düzenlemenin TBMM’ye sunulacağını açıkladı. Düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçmesinin ardından yürürlüğe girecektir.

Yürürlüğe girmesi ile icralık borçlara devlet desteği başvurularının kabul edileceği açıklandı. Şu an için devlet desteği için herhangi bir başvuru alınmamaktadır.

Dar Gelirliye Devlet Desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dar gelirli vatandaşlara destek için çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Nureddin Nebati” Dar gelirlinin icralık borçları tasfiye edilecek, dar gelirliyi destekleyeceğiz” açıklamasını yaptı. Bunun üzerine yüz binlerce vatandaş konu hakkında araştırma yapmaya başladı.

6 milyon civarı vatandaşın yaklaşık olarak 30 milyar TL tutarındaki icralık borcu tasfiye edilecek. Elektrik, doğalgaz, su ve telefon gibi temel ihtiyaçlar için kullanılmak üzere alınan borçları geri ödeyemeyen ve icralık olan vatandaşların borçları silinecektir.

icralık olanlara devlet desteği başvurusu

İcralık Olanlara Devlet Desteği Nasıl Başvurulur?

İcralık olan vatandaşlar devlet desteğinden yararlanmak için öncelikle başvuruda bulunması gerekir. Ancak söz konusu düzenleme henüz olarak netleşmediği ve meclis tarafından henüz onaylanmadığı için başvurular şu an için açık değil. TBMM’den geçmesi ve başvuruların açılmasından sonra başvuru işlemlerinizi E Devlet sistemi üzerinden yapabileceksiniz.

Başvuru işlemlerinizi yaptıktan sonra başvurunuz değerlendirme aşamasına alınacak ve incelenecektir. İnceleme aşamasından geçen ve onaylanan başvurular devlet desteğinden yararlanabilecekler.

İcralık Olanlara Devlet Desteği Başvuru Sorgulama

İcralık olan vatandaşlar için getirilen düzenleme ardından vatandaşlar nasıl başvuru yapabileceklerini ve başvurularını nasıl sorgulayabileceklerini merak etmektedirler. Başvuru yapma işlemleri şu an için açık olmadığı içi sorgulama işlemi de yapılamamaktadır. Ancak başvurular yapılmaya başlandıktan sonra başvurunuz hakkında detaylı bilgiyi E Devlet aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

E Devlet sistemi üzerinden icralık olanlara devlet desteği başvurusu yapabileceğiniz gibi başvuru sorgulama işlemelerinizi yapabileceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.