Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi Yardımı

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi Yardımı
23.03.2023
A+
A-

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi Yardımı 2023 Aksaray Belediyesi, diğer tüm il belediyeleri gibi ihtiyaç sahibi ailelere yardım eli uzatmaktadır. Maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlar için Aksaray Belediyesi çeşitli sosyal yardımlar düzenlemektedir. Belediye tarafından düzenlenen sosyal yardımlar ile vatandaşlar rahat bir nefes alabiliyor. Aksaray il sınırları içerisinde ikamet eden Aksaraylı ihtiyaç sahibi aileler, birçok konuda destek almak için il belediyesine müracaat edebilirler.

Aksaray Belediyesinin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapmış olduğu sosyal yardımlardan biri de Ramazan ayına özel olarak yapılan sosyal desteklerdir. Ramazan ayında, erzak ve gıda kolisi yardımı, Ramazan çadırı hizmeti, sıcak yemek dağıtımı gibi çeşitli sosyal yardımlar düzenleyen Aksaray Belediyesinin Ramazan yardımı ile ilgili merak edilenler yazının devamında yer almaktadır.

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Nasıl Alınır?

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımı nasıl alınır? İhtiyaç sahibi vatandaşların hemen her türlü ihtiyaçlarına yönelik destek veren Aksaray Belediyesi, Ramazan ayında da ailelerin sofraları boş olmaması için erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaya devam etmektedir. Ramazan yardım kolileri ortalama olarak 4 kişilik bir ailenin yaklaşık olarak 1 aylık beslenme ihtiyacını karşılayabilecek şekilde özenle hazırlanmaktadır. Yardım kolileri içerisinde yemeklik ve kahvaltılık malzemeler yer almaktadır.

Bu kolilerde yer alan malzemelerin miktarları ve ağırlıkları, muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin kişi sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ramazan kolisi yardımına başvuruda bulunan kişilerin başvuru işlemlerini tamamlaması için öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu üzerinde başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, aylık gelir ve giderler gibi sorular yer almaktadır.

Başvuru talebinizin kabul edilmesi için mutlaka başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması gerekir. Başvuru formunda yardım almak için gerçekçi olmayan bilgiler paylaşan ve ihtiyacı olmadığı halde yalan beyan eden vatandaşların başvuruları kabul edilmediği gibi cezai yaptırıma maruz kalabiliyorlar. Bu nedenle başvuru formunu doldururken mutlaka doğru bilgilerinizi vermeniz gerekir.

Başvuru formunu doğru bir şekilde tamamlamak, elbette ki yardım alabilmek için yeterli değildir. Vatandaşların ayrıca başvuru evraklarına sahip olması, başvuru şartlarını karşılaması ve yardımdan yararlanabilecek kişiler arasında da yer almaları gerekir.

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımı kimlere verilir? Ramazan kolisi, işsiz ve muhtaç durumdaki vatandaşlara ve onların bakmak ile yükümlü oldukları aile bireylerine dağıtılmaktadır. İşsizlerin yanı sıra aylık hane geliri muhtaçlık sınır altında olan kişiler de belediyenin Ramazan yardımından yararlanabilirler. Aksaray Belediyesi Ramazan yardımından yararlanabilecek kişilerin tam listesi şu şekildedir;

 • Aylık hane geliri muhtaçlık sınırı altında olanlar (hane gelirinizin muhtaçlık sınırı altında olabilmesi için hanede kişi başına düşen ücretin, asgari ücretin 3 te 1 inden az olması gerekir.)
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler
 • Herhangi bir işte çalışmayan ve gelir elde etmeyen kişiler
 • Yoksullar ve dar gelirli vatandaşlar
 • Kimsesiz olan ve herhangi bir gelire sahip olmayan dul kadınlar
 • %40 ve üzerinde fiziksel ya da ruhsal engeli bulunan vatandaşlar
 • Kronik rahatsızlığı olan ve rahatsızlığı çalışmasına engel olan vatandaşlar
 • Muhtaç durumda olan asker, şehit ve gazi yakınları
 • Afetzedeler

Bu kişiler başvuru şartlarını karşılıyor olmaları ve gerekli evrakları ilgili birime aktarmaları durumunda Ramazan yardımından yararlanmaya hak kazanabilirler. Ramazan yardımı başvuru işleminizi tamamlamak için belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne müracaat ettiğiniz sırada ilgili müdürlük sizden bazı başvuru evrakları isteyecektir. Başvurunuzun tamamlanması için bu başvuru evraklarını ilgili birime teslim etmeniz ve birim tarafından size verilen başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.

Aksaray belediyesi Ramazan yardımı başvuru işlemleri için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibine ait T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerine dair mal beyanı
 • Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • SGK tarafından verilen ve kişinin işsiz olduğunu kanıtlayan belge.

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları nelerdir?

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru işlemlerini tamamlamadan önce belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan başvuru şartlarını kontrol etmeleri ve başvuru şartlarını karşılıyor olduklarından emin olmaları gerekir. Belediye tarafından düzenlenen sosyal yardımlardan yalnızca belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından belirlenen şartlara sahip olan kişiler yararlanabilirler.

Ramazan yardımından da yalnızca belediye tarafından belirlenen şartları sağlayan kişiler yararlanabilirler. Aksaray Belediyesi Ramazan yardımı gibi sosyal yardımlar için belirlenen başvuru şartları her yıl birkaç farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru şartları ile ilgili kesin bir bilgi almak için belediyenin iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımı başvuru şartları genel olarak şu şekildedir;

 • Aylık hane gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması ya da herhangi bir gelire sahip olmamak ya da düşük gelirli olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması ve T.C. vatandaşı olması
 • Başvuruda bulunacak kişilerin Aksaray il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmaları gerekir.
 • Engelli vatandaşların, %40 ve üzeri fiziksel ya da ruhsal engelinin bulunduğunu kanıtlayan engelli raporuna sahip olması
 • Kronik rahatsızlığı olan vatandaşların, rahatsızlığının çalışmasına engel olduğunu kanıtlayan sağlık raporuna sahip olması
 • Başvuru için gerekli olan evraklara sahip olmak

Bu şartları karşılayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru kanalları üzerinden başvuru talebinde bulunarak Ramazan yardımından yararlanabilirler. Ayrıca belediyeye başvuruda bulunan ancak başvuru talebi kabul edilmeyen vatandaşlar ayrıca diğer kurumlara da başvuru talebinde bulunabilirler. Birçok kurum ve kuruluş ihtiyaç sahiplerine yönelik Ramazan ayında erzak ve gıda kolisi yardımı yapmaktadır. Muhtaç durumdaki vatandaşlar bu yerlere başvuruda bulunarak yardımdan yararlanmaya hak kazanabilirler.

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Nelerdir?

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımı nelerdir? Aksaray Belediyesi, her yıl Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik birçok farklı sosyal destek programı sunmaktadır. Belediye tarafından ihtiyacı olan vatandaşlara yönelik sunulan bu sosyal yardımlar ile birçok aile, Ramazan ayında maddi açıdan daha rahat bir zaman geçirmektedir. Paylaşma ayı olan Ramazan ayında, Aksaray Belediyesi de muhtaç durumdaki vatandaşlarının sofralarının boş kalmaması için erzak ve gıda kolisi gibi birkaç farklı sosyal yardım yapmaktadır. Belediye tarafından Ramazan ayında yapılan sosyal yardımlar şu şekildedir;

 • Maddi durumu yetersiz olan ve mutfak ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar için erzak ve gıda kolisi yardımı yapılmaktadır.
 • Fakirlik belgesine sahip olan vatandaşlar için Ramazan ayı boyunca her gün sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır.
 • Ayrıca Aksaray ilinin belirli bölgelerinde Ramazan çadırı kurularak dışarıda yaşayan ve maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar için yemek dağıtımı yapılmaktadır.

Aksaray Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan kişiler için, Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen diğer sosyal yardımlar şu şekildedir;

 • Maddi durumu yeterli olmayan ihtiyaç sahipleri için erzak ve gıda yardımı
 • Hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç olan vatandaşlar için sıcak yemek dağıtımı gibi çeşitli sosyal yardımlar
 • Çalışamayacak durumda olan engelli ya da kronik rahatsızlığı olan kişiler için çeşitli sosyal yardımlar
 • Çocuklu aileler için bebek bezi, mama ve süt gibi sosyal yardımlar
 • Öğrencilerin eğitimini desteklemek amacıyla düzenlenen okul ve kırtasiye yardımları
 • Şehit ailesi ve asker yakınlarına yönelik yapılan çeşitli sosyal yardımlar
 • İhtiyaç sahibi vatandaşlar için kış ayında odun ve kömür gibi yakacak yardımı
 • Engelli vatandaşlar için çeşitli sosyal yardımlar gibi destekler verilmektedir.

Aksaray belediyesi ramazan yardımı başvurusu
Aksaray Belediyesi
Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra başvurunuzun incelenmesi ve değerlendirilmesi yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürer. Bu süre sonunda tarafınıza olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılmaktadır.
Belediye personelleri, başvuru talebi onaylanan vatandaşların ev adreslerine kadar giderek Ramazan kolisini teslim eder. Ramazan kolisinin tarafınıza ulaşması ise en fazla Ramazan ayının ilk haftasına kadar sürmektedir.

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Kolisi Başvurusu

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımı kolisi başvurusu nasıl yapılır? Aksaray belediyesi, Aksaray il sınırları içerisinde ikamet eden ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarının yardım başvurusu taleplerine, daha hızlı bir şekilde yanıt vermek için birkaç farklı yöntem üzerinden başvuru kabul etmektedir. Bu sayede hem vatandaşların başvuru sonuçları daha hızlı incelenir hem de başvuru kanal çeşitliliği sayesinde vatandaşlar daha kolay bir şekilde başvuru talebinde bulunabilirler.

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunabileceğiniz ilk yöntem belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat giderek başvuruda bulunmaktır. İlgili müdürlük tarafından alınan başvurularda, vatandaşların bazı başvuru evraklarına sahip olması gerekir. Bu evraklar ile ilgili müdürlüğe giderek başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Aksaray Belediyesi Ramazan Erzak ve Gıda Kolisi Yardımı Başvurusu

Aksaray Belediyesi Ramazan erzak ve gıda kolisi yardımı başvurusu talebinde bulunarak belediye tarafından verilen yardım kolisinden yararlanabilirsiniz. Aksaray Belediyesi, başvuru şartlarını karşılayan muhtaç durumdaki vatandaşlarına Ramazan ayında, Ramazan kolisi yardımı yapmaktadır.Ramazan kolisi içerisinde birçok temel gıda ürünü yer alıyor. Koli içerisinde yer alan ürünler şu şekildedir;

 • 1 paket pirinç
 • 1 paket bulgur
 • 1 paket fasulye
 • 1 paket mercimek
 • Erişte ve şehriye
 • Yarım kilogram siyah çay
 • 1 litre sıvı yağ
 • Atıştırmalıklar
 • Tuz ve şeker gibi ürünler bulunmaktadır.

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı başvurusu nereye yapılır?  Aksaray Belediyesi Ramazan yardımı gibi sosyal yardımlara başvuruda bulunmanın yollarından biri, belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğüne bizzat müracaat ederek yapılmaktadır. İstenen evraklar ile ilgili müdürlüğe bizzat giderek başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden online olarak başvuruda bulunabilir ya da belediyenin iletişim adresleri üzerinden belediye ile iletişime geçerek de başvuru talebinde bulunabilirler. E-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunmak için e-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “e-Belediye Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama” yazarak çıkan seçenekten başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Aksaray Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama

Aksaray Belediyesi Ramazan yardımına başvuruda bulunduktan sonra başvuru işleminiz ilgili birim tarafından incelenmeye alınır. İncelenme aşaması yaklaşık olarak 15 ile 30 gün kadar sürmekte olup bu süre içerisinde size geri dönüş yapılmaktadır. Herhangi bir geri dönüş yapılmaması durumunda belediyenin iletişim adresleri üzerinden iletişime geçerek başvuru sorgulaması yaptırabilir ve başvurunuzun hangi durumda olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.