15 Bin Tl Deprem Yardımı Nasıl Alınır? 15 Bin TL Deprem Yardımı Kimlere Verilecek?

15 Bin Tl Deprem Yardımı Nasıl Alınır? 15 Bin TL Deprem Yardımı Kimlere Verilecek?
11.02.2023
A+
A-

15 Bin TL Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 15 Bin TL Deprem Ödemesi Ne Zaman Yatacak? Ülkemiz 6 Şubat 2023 tarihine üzücü bir olayla uyandı. Kahramanmaraş depreminin ardından birçok can kaybı yaşandı ve insanlar evlerini kaybetti.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremden etkilenen binlerce vatandaşa taşınma yardımı ve kira bedelini karşılayacak bir ödeme yapılacağına dair bir açıklamada bulunmuştur.

Yapılan açıklamaya göre depremde evi zarar gören veya yıkılan vatandaşlara taşınma ve kira  yardımı olarak 15 TL tutarında nakit destek verilecektir.

Bu yazımızda “15 bin TL deprem desteği kimlere verilecek?, Deprem desteği başvurusu nasıl yapılır?, Deprem desteği ödemelerin ne zaman yapılacak?” gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

15 Bin Deprem Yardımı

Depremzedelere 15 bin TL’lik deprem destek ödemesinin detayları açıklandı. 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki güçlü Kahramanmaraş depremi 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Dün bölgede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya ziyaretinde depremde evleri hasar gören ve binaları yıkılanlara 15 bin TL AFAD yardımı yapıldığını söyledi. 15 bin TL taşınma yardımı ne zaman verilecek, kime ve nasıl teslim alınacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremzedelere 15 bin TL nakit ödeme açıklaması!

15 Bin TL Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında “Hane başına taşınma yardımıyla birlikte 15 bin TL vermeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

15 bin lira kira desteği başvurusunda bulunacak olanlar başvuru ekranı ve şartlarını sorguluyor.

Başvurular ve şartlarına ilişkin detayların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

15 Bin TL Deprem Ödemesi Ne Zaman Yatacak?

Depremzede vatandaşlara yapılacak yardımlarla ilgili konuşan Erdoğan, “Öncelikle 100 milyar liralık kaynak tesis ettik. AFAD Acil Yardım ödeneğinden binası yıkılan, hasar gören vatandaşlarımız için hane başına 15 bin lira taşınma yardımı yapmaya başlıyoruz. Yine bu hanelerdeki vatandaşlarımızdan konteynır kentler dışında barınacaklara ev sahibi olanlar için aylık 5 bin lira, kiracı olanlar için aylık 2 bin lira kira yardımı yapacağız.

15 Bin TL Deprem Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Adıyaman’da yaptığı açıklamada deprem bölgelerine 10 milyar TL tahsis ettiklerini belirtti. Ayrıca yapılacak kira yardımı hakkında “Ağır veya orta hasar görmüş vatandaşlarımıza hane başına 15 bin lira taşınma yardımı yapmaya başlıyoruz.” cümlesi ile deprem yardımından kimlerin faydalanabileceğini belirtmiştir.

Ayrıca yapılan açıklamada depremzedelerin konutlarının 1 yıl içerisinde inşa edileceğini de belirtmiştir. Bu inşa sürecinde hanede yaşayan bir kişiye 15 bin TL deprem desteği verilecektir. Bu nedenle başvurularınızı yaparken bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Destekten faydalanabilecek iller arasında Kahramanmaraş, Adıyaman, Adana, Kilis, Hatay, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Osmaniye bulunmaktadır.

Deprem Destek Ödemesi Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak deprem destek ödemelerinin 10 bin TL olacağına ilişkin bir açıklamada bulundu. 10 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklamada ise, hane başına 15 bin TL deprem yardımı yapılacağını belirtmiştir.

deprem yardımı

Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Deprem nedeniyle evsiz kalan veya evi hasar gören vatandaşlar deprem yardımından nasıl faydalanabileceğini araştırmaktadır.  Henüz başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin net bir açıklama yoktur. Fakat başvuruların e-Devlet sisteminden aşağıda belirtildiği gibi yapılacağı düşünülmektedir.

E-Devlet sisteminden deprem yardımı başvurusu yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama linkine tıklanmalıdır. Linke tıkladıktan sonra ise, T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekir. Yapılan başvuruların doğruluğu evin hasar durumu yetkililer tarafından incelenir. Desteğe ihtiyacı olduğu tespit edilen vatandaşlar 15 bin TL deprem desteğinden faydalanabilir.

e-Devlet 15 Bin TL Deprem Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Deprem desteği başvurularının hangi platformdan yapılacağı henüz belirtilmemiştir. Daha önce de böyle durumla karşılaşan vatandaşlar, e-Devlet sisteminden aşağıda belirtildiği gibi başvurularını yapmıştır.

e-Devlet sisteminden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama linkine tıklayarak, yardım almak için başvuru yapabilir.

15 Bin TL Deprem Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin net bir bilgi bulunmamaktadır. Yapılan başvurular değerlendirildikten sonra depremden etkilenen vatandaşlara en kısa sürede ödemelerin yapılması düşünülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.