TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nelerdir? Başvuru Sorgula

TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nelerdir? Başvuru Sorgula
19.04.2023
A+
A-

TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nelerdir? Toplu konut idaresi 2023 yılında engelli vatandaşlarımız için kontenjan ayırarak uygun ödeme şartları ile ev sahip olmaları için imkan sağlıyor. Toki yalnızca istanbul ve ankara da değil başta eskişehir olmak üzere diğer bir çok anadolu illerimizde engelli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktadır. Toki engelli vatandaşlarımız için oldukça yüksek kontenjan ayırmaktadır. Başvurular neticesinde toki engelli başvuru şartları karşılayan herkes ev sahibi oluyor.

Toki Engelli Başvuru Bilgileri

Toki engelli başvurusu, toki engelli başvurusu nereye yapılır, başvurular ne zaman gibi soruların cevapları vatandaşlarımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bizde bu yazımızda tüm bu sorular ve daha fazlasına cevap veriyoruz.

Ankara İstanbul Adana Eskişehir TOKİ 2023 Projeleri

Toplu konut idaresi toki Türkiye’nin tüm illerinde 1+1, 2+1, 3+1 evler yaparak vatandaşlarımızın faydalanmasını sağlıyor. Uygun ödeme koşulları ve minimum peşinat gibi kriterlerden dolayı vatandaşarın oldukça ilgisini çekmektedir. Devlet kontrolünde yapılan inşaatların kalite ve sağlamlık konusunda güven vermesi tokinin tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Yapılan çevre düzenlemeleri ile evlerin yapıldığı bölgeler oldukça güzelleştirilmektedir. Toki engelli vatandaşlarımız için hangi illerde ev yapıyor buyurun hep birlikte öğrenelim.

 • İlk olarak BURAYA tıklayarak toki’nin proje sayfasına erişiyoruz,
 • Açılan sayfada yan kısımda bulunan satışlar sekmesine tıklıyoruz,
 • Şimdi sol kısıma gelen kısımdan SATIŞ KATEGORİSİ sekmesine tıklıyoruz ve aşağıda gördüğünüz gibi açılan sekmelerden ENGELLİ yazını işaretliyoruz.
 • toki engelli
 • Daha sonra en alt kısımda bulunan ‘FİLTRELE’ butonuna tıklıyoruz.

Bu kısıma tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada tokinin engelliler için yaptığı evlerin hangi illerde olduğunu, ev hakkında diğer bilgileri ve fiyatlarına kadar görüntüleyebilirsiniz. Yalnızca engelli vatandaşlarımız için değil diğer statüde bulunan vatandaşlar için yapılan evler hakkında tüm bilgileri de yine bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

2023 Toki Engelli Kontenjanı

Toki engelli başvurusu yapacak olan vatandaşlar tokinin diğer vatandaşlar için için sunduğu şartların bir kısmından muaftır. Ancak bununla beraber ekstra olarak karşılanması gereken şartlarda mevcuttur. Örnek vermek gerekirse engelli raporunuzun minimum %40 olması gerekmektedir.

TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki engelli başvuru şartları şu şekilde devam etmektedir ;

 • Türkiye Cumhutiyeti vatandaşı olmak,
 • Toki projesinin bulunduğu il de en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
 • Tokiden daha önce ev almamış olmak,
 • Başvuruda bulunan engellinin kendi adına veya eşinin adına bir tapu kaydının bulunmaması,
 • Başvuran kişinin 25 yaşını doldurmuş olması,
 • Haneye giren aylık net gelirin 5 bin liradan fazla olamaması gerekmektedir. Bu rakam İstanbul için 5 bin 800 liradır.

Engelli TOKİ Başvurusu Nereden Yapılır?

Tokinin engelli vatandaşlarımız için ayırmış olduğu kontenjanlara başvuru yapmak yapmak devlet bankalarına yani Ziraat Bankası veya Halk bank’a başvuru yapmanız gerekmektedir. Devlete ait başka bankalarda vardır ancak toki başvurusu bu 2 bankaya yapılmalıdır.

Başvuru sırasında tüm vatandaşlardan belli bir teminat yatırması istenmektedir. Toki engelli peşinatı talep ettiğiniz evin metre karesi ve bulunduğu ile göre değişkenlik göstermektedir. Başvuru sırasında ankara ev istanbul gibi büyük illerde 10 bin lira eski şehir adana ve diğer illerde bu rakam 5000 liraya kadar inebilmektedir.

E Devlet TOKİ Engelli Başvurusu

E-devlet’ten toki engelli başvurusu yapmak için BURAYA TIKLAYIN