Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
28.03.2023
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Ülkemiz genelinde yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşların sayıları oldukça çoktur. Günden güne de ekonomik şartlardan dolayı ihtiyaç sahibi aile sayısı artmaktadır. Büyükşehir Belediyeleri il çağlarında kendi vatandaşlarına oldukça el uzatmaya çalışıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi de il sınırlarında oturan vatandaşlarını unutmayarak Sosyal Yardım Destek kampanyaları sunmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İnsan hayatının temel anahtarlarından biri paradır. Para, bireylerin yaşamlarının kalitesini belirleyen ana faktörlerden biridir. Para insanların temel ihtiyaçlarını karşılarken daha rahat edebilmeleri için icat edildiği zamanda dahi yapıldığı maden ile bireylerin arasındaki farkı belli eden bir unsur halindedir. Günümüzde de maalesef ki her birey aynı şartlara sahip değildir ve bunu da para belirlemektedir.

Bazı bireyler elde ettikleri kazanç ile geçinemeyecek durumdadır. Bazıları ise, kazanç elde edebilmek için herhangi bir işe dahi sahip değildir. Bu da bireylerin yardıma ihtiyaçları olduğunu ortaya sermektedir. Türkiye’nin 81 ilinde yardıma ihtiyaç duyan bireyler için destek çalışmaları yürütülmektedir. Yürütülen çalışmalar ile bireylerin hayatları daha yaşanır hale getirilmektedir.

Mersin Belediyesi’nin yardım çalışmaları hakkında bilinmesi gerekenlere aşağıda yer verilmiştir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yardıma ihtiyaç duyan vatandaşları için çeşitli yardım çalışmaları yürütmektedir. Bu yardımlar ile bireylerin yaşam kalitesi arttırılmakta ve toplum içerisinde yerleri sağlamlaştırılmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin en fazla rağbet gören sosyal yardımı Halk Kart adı verilen yardım kartıdır. Bu yardım kartı ile bireyler ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapma kolaylığına erişim sağlayabilmektedir. Bireylerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, kartlara para yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Yine buna bağlı olarak yardımın sıklığı belirlenmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, öğrenci dostu bir belediye yapısına sahiptir. Bunun bağlamında, lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilere 1400 TL eğitim bursu verilmektedir. Burs imkanı tanınır iken, bireyin hangi üniversitede öğrenim gördüğü, hangi yardım kategorisine dahil edilebileceği ve kişinin okuduğu bölüm detaylı bir biçimde incelemeye alınmaktadır.

Engelli bireyler de unutulmayarak, ihtiyaçları doğrultusunda gereken destekler taraflarına ulaştırılmaktadır. Bu sayede de bireylerin sosyal yaşamları iyileştirilmektedir.

Bir diğer yardım kategorisi ise bebekler için yapılan yardımdır. El Bebek Gül Bebek ismi verilen yardım projesinde, 6 ile 12 ay arasında olan bebekler için gerekli olan malzemeler aileye gönderilmektedir. Bebeğin ihtiyaç duyduğu bakım malzemelerinin yanı sıra anne sütünü destekleyici mama da gönderilmektedir. Yapılan bu yardımlar ile de bebeklerin daha konforlu bir alanda gelişim sürdürmesinin önü açılmış olmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi, temel ihtiyaçlar arasında yer alan beslenme hususuna da önem vermektedir. Yapılan yardımlarda gıda kolilerinin yanı sıra aşevleri sayesinde hazırlanan sıcak yemekler de ihtiyaç sahibi bireylere ulaştırılmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir? 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sağladığı yardımları muhtaç durumdaki bireyler için hazırlamaktadır. Buna bağlı olarak da gerekli tespitlerin yapılabilmesini sağlamak amacı ile belli başlı kriterler sunmuştur.

Yardımlara başvuracak olan bireylerin;

  • Elde ettiği kazanç ile geçinememe
  • Eğitim hayatı görmekte olup maddi sıkıntı yaşama
  • Ailenin geçimini sağlayan birey olarak hapis cezasına çarptırılmış olma
  • %40 ya da daha fazla oranda bir engele sahip olma
  • Kronik bir rahatsızlığı sahip olma nedeni ile sağlık raporu alarak çalışamayacak olma
  • Yoksul olduğu kanıtlanmış olmak ile beraber kira ödemesi yapacak olma
  • Bir kadın olarak hakkında koruma kararı çıkarılmış olma
  • Boşanmış birey olarak çocukların velayetini üstlenmiş yardıma muhtaç olma durumlarında yardım başvurusu yapılabilmektedir.

Yardıma ihtiyaç duyan bireyler, yardım talep edecekleri kategoriye bağlı olarak gerekli belgeleri temin etmelidir. Ardından da belediye yetkililerine teslim işlemini gerçekleştirmelidir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İletişim

Personel Telefon Rehberi

Telefonlar

Mobil Telefonlar

Adres Bilgileri

Başvuru Formları

Etik Komisyonu Dilek-Şikayet Formu

Web Sitesi Menmuniyet Anketi

Engelli Birey Bilgi Formu

Mersin İli Gürültü Haritaları

Çevik Organizasyonlar ve Mesleklerin Geleceği Çevrimiçi Seminer Programı

Üretici Kadın Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı sosyal yardımlara başvuru yapmak isteyen bireyler, belediye binasına giderek yetkili birim ile görüşme sağlayabilmektedir.

Yardıma ihtiyaç duyan bireylerin en fazla rağbet gösterdiği yardım çeşidi Halk Kart olduğundan, binada yoğunluk yaşanmaması ya da bireylerin evlerinden kolayca başvuruyu gerçekleştirebilmesi adına  https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart web adresi, bireylerin başvurularını yapabilmesini sağlamaktadır.

Bireyler illa ki merkezde yer alan büyükşehir belediye binasına gitmek zorunda değildir.  Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ya da Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’ne gidildiği taktirde de istenilen işlem gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca yardım çalışmaları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak da mümkün olmaktadır. Elbette ki herkes aynı yolu tercih etmek mecburiyetinde değildir. Dijital dünyanın sağladığı kolaylıklardan faydalanmak isteyen bireyler sosyalyardim@mersin.bel.trmail adresi üzerinden de başvuru talebinde bulunma fırsatına erişebilmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu için şartları yerine getirdiğiniz taktirde Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Desteği alabilirsiniz. Başvuruda bulunmak için Mersin Büyükşehir Belediyesi binasına gidebilir, ayrıyeten internet üzerinden de Sosyal Yardım Desteği başvuruşunuzu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru formuna https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yardım çalışmalarından faydalanabilmek için, farklı kategoriler adına düzenlenmiş olan yardım başvuru formlarının doldurulması gerekmektedir. Yardıma muhtaç olan bireyler eğer ki sıcak yemek için başvuru yapmak niyetinde ise ‘aşhane başvuru formu’ olarak belirlenen belgeyi doldurarak gerekli olan belgeleri de temin ederek, belediye yetkililerine teslim etmelidir. Sıcak yemek dışında verilmekte olan gıda kolisi hizmetinden de yararlanmak isteyen bireyler, Sosyal Yardım ve Dayanışma Merkezi’ne gidilerek, gerekli olan işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Engelli bireyler de farklı bir birim üzerinden başvuru yapmaktadır. Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı’na erişim sağlanarak yardım başvurusunda bulunmak mümkün olmaktadır. Engelli bireyler ihtiyaçları olan medikal malzemeler için, ‘medikal malzeme talep formu’ doldurarak, ihtiyaçlarını belediye yetkililerine duyurmuş olmaktadır. Mail adresi üzerinden, web sayfası üzerinden ya da Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı’na gidilerek işlemler gerçekleştirilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bilgilerin doğruluğudur. Çünkü resmi bir kurum lie iletişime geçilmektedir ve bilgiler yetkili birimler tarafından kapsamlı bir incelemeden geçmektedir. Herhangi bir eksiklikte ya da yanlış bilgide başvurular olumsuz etkilenmektedir. Bunlar ile beraber cezai yaptırım uygulanma durumu da mevcuttur.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu içeriğine başvuru yapacak kişinin bilgileri yazılmalıdır. Başvuru formuna Mersin Büyükşehir Belediyesinin web sitesinden ulaşabilir ya da belediye binasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Mersin il içerinde yaşayan vatandaşlara Mersin Büyükşehir Belediyesi birçok Sosyal Yardım Desteği seçenekleri sunmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Soruna birkaç cevap verecek olursak; gıda yardımı, nakit yardımı ve eğitim yardımı gibi birçok yardım desteklerdir. Çağımızdaki covid-19 salgını nedeni ile ülke genelimiz ekonomik durum olarak çok zorluk çekmektedir. Bu zorlu dönemde Mersin Belediyesi yurttaşlarına yardım elini uzatmaktan çekinmemektedir. 

Başvuru yapmaya karar verdiğinizde sosyal yardım destek başvurusu yapacağınız kampanyayı seçmelisiniz. Karar verdiğiniz Sosyal yardım desteğine göre başvuru formunu doldurmalısınız. Yardım türlerine göre sizden istene bilgiler ve şartlar değişmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuruları için en ayrıntılı bilgilere Belediyenin web sitesinden duyuruları ve açıklamaları takip edebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Bütün Büyükşehir Belediyelerinin dağıtmış olduğu yardım kolisini Mersin Büyükşehir Belediyesi ’de yardım kolisi dağıtmaktadır. Yardım kolisi denilince akla ilk gelen soru içerisinde ne olduğudur. Yardım kolisinin diğer adı olarak gıda yardımı da denilebilir. Dar gelirli ailelere gıda yardımı yapılarak az da olsa ekonomik konuda yüklerini azaltmak istenmektedir. 

Yardım kolisi içerisindeki ürünlere değinecek olursak temel gıda olan makarna, sıvı yağ, şeker, salça, kahvaltılık birçok ürün gibi gıdaların yer aldığı bir yardım kolisidir. Gıda yardımları ne kadar süre ile dağıtılıyor sorusuna da şöyle diyebiliriz, ekonomik gelir seviyesine göre ayda bir, iki veya dört ayda bir olarak ailelere yardım kolileri gönderilmektedir. 

Eğer sizde dar gelire sahip iseniz büyükşehir belediyesinin siz değerli vatandaşlarımıza sunmuş olduğu yardım kolisi kampanyasından faydalanabilirsiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu yapmak istiyor iseniz; Belediye’ye ait olan İnternet üzerindeki web sayfasında sizden istenen bilgileri doğru girerek başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir yöntem ise Mersin Büyükşehir Belediye binasını ziyaret ederek yardım kolisi talebinde bulunabilirsiniz. Unutmayın ki yanlış bilgiler tespit edilirse ret cevabı olarak geri dönüş yapacaklardır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardım Başvurusu

 Son dönemde yaşamış olduğumuz pandemi sürecinde işsiz kalan ve ekonomik sıkıntı çeken bebekli ailelere Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardımı sayesinde ailelerin yardımlarına koşmaktadır. Bebek sahibi olan dar gelirli ailelere çok faydalı olacak bir yardım türüdür. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardım Başvurusu yapmak isteyen dar gelirli aileler ‘’ El Bebek Gül Bebek’’ adlı kampanya kapsamında başvurularınızı yapabilirsiniz. Projenin başlatıldığı andan itibaren yoğun istek gören Bebek Yardım Başvuruları 8 bin civarı talep almıştır. Başvuru yapabilmeniz ilk gereken şart Mersin Belediyesi İl ve İlçelerinde ikamet etmeniz gerekmektedir. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardım Başvurusu hakkında daha ayrıntılı bilgilere sahip olmak için Mersin Büyükşehir Belediyesi binasına giderek öğrenebilirsiniz. Y ada evinizden çıkmadan kriz merkezi 0 324 533 37 21 no’lu telefon hattını arayabilirsiniz. Başka bir yöntem de Whatsapp uygulamasından müracaatlarını yapabilirsiniz. Whatsapp üzerinden müracaat yapmak isteyenler için numaralar;

0 530 844 23 33

0 530 844 23 34

0 530 844 23 35  

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Mersin Belediyesinin yapmış olduğu yardımlarda ön plana çıkan yardım türünden biri de kartlı yardımdır. Yardım kartı ile temel ihtiyaçlarınızı anlaşmalı marketlerden dileğiniz şekilde alabilirsiniz. Mersin Belediyesinin dar gelirli aileler vermiş olduğu yardım kartı ile zor zamanlarınızda sizlere az da olsa nakit yardım olacaktır. İhtiyaç sahibi aileler Halkkart adlı yardım kartı için Mersin Belediyesi binasına giderek müracaatta bulunabilirsiniz. Ayrıyeten internet üzerinden web sayfasından başvurularınızı yapabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımı Başvurusu

Hemen hemen her ailede en az bir öğrenci vardır. Dar gelirli aileler için öğrenci okutmak gerçekten de ağır bir yüktür. Fakat Mersin Büyükşehir Belediyesi’de her durumu göz önünde bulundurarak öğrencisi olan aileleri de düşünerek Öğrenci yardım desteği de sunmaktadır. Mersin’ yaşan 4 yıllık üniversite veya vakıf üniversitesi öğrencisi olan tam burslu herkes Yardım başvurusunda bulunabilir. İlk başlarda 1000 TL destek sunulurken, son açıklama 1200 TL olarak değiştirildiği belirtildi. 

Eğer sizlerde Mersin Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Başvurusu yaparak yardımdan faydalanmak istiyor iseniz hemen belediyenin web adresi olan www.mersin.bel.tr sayfasını ziyaret ederek müracaatlarınızı yapabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi, maddi zorluklar yaşaması sebebiyle beslenmesine bütçe ayıramayan bireyler için gıda kolisi ve sıcak yemek yardımı yapmaktadır. Sıcak yardım talebinde bulunup da kabul gören ailelerde, her kişi için üç çeşit yemek hazırlanarak, bireylerin beslenme sıkıntısı giderilmektedir. Bu sıcak yemekler aş evleri aracılığıyla hazırlanmaktadır ve kişilerin oraya gitmesi gerekmektedir. Fakat, engel durumu ya da ileri yaş durumu yüzünden evinden dışarı çıkamayan bireylerin, adreslerine teslim gerçekleştirilmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, erzak yardımlarını Ramazan ayları ve Kurban bayramlarında gerçekleştirmektedir. Maddi zorluk içerisinde olan bireylerin tespitinin sağlanmasının ardından yardımlar gerçekleştirilmektedir.

Bu yardımlar, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından sağlanmaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mersin Belediyesi, yardıma ihtiyaç duyan bireyleri tespit ederek maddi destek de sağlamaktadır. Bu yardım genel anlamda kart verilerek alışveriş kolaylığı sağlanması adına gerçekleştirilmektedir.

Halk Kart’ı almaya hak kazanmış olan bireyler, Sosyal Yardım ve Dayanışma Merkezi’ne giderek kendi adına imza atmalıdır. Kart o şekilde teslim edilmektedir. Halk Kart, A101, BİM, ŞOK market zincirlerinde kullanılmaktadır. İçerisine yüklenen para, bireyin maddi durumu göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Kart, Vakıfbank ile anlaşmalı bir biçimde sağlanmaktadır.

Mersin Belediyesi’ne ait sosyalyardim@mersin.bel.trmail adresi üzerinden yardım talebinde bulunmak mümkündür. Aynı zamanda 0324 533 2234 numaralı telefon üzerinden gerekli bilgilere erişim sağlanabilmekte ve başvuru talebi oluşturulabilmektedir. Çankaya Mah. İstiklal Cad. No:67 Mersin Büyükşehir Belediye Ek Hizmet Binası A Blok Kat:7 Akdeniz/MERSİN adresi Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Gerekli başvurular, belediye binasına gidilerek de yapılabilmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi, yardım ihtiyacı duyan bireyleri tespit ederek gereken tüm yardımları sağlamaktadır. Bu bağlamda, ihtiyaç sahiplerinin yapacak olduğu yardım başvuruları büyük önem arz etmektedir. Yapılan başvurularda bilgiler, eksiksiz ve doğru bir biçimde beyan edilmelidir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İletişim 

Mersin belediyesinin vermiş olduğu sosyal yardım desteklerinden faydalanmak için ilk başta Mersin Büyükşehir Belediyesi iletim adreslerini öğrenmeniz gerekmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçebileceğiniz birçok adres bulunmaktadır. İlk olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi binasını ziyaret ederek ayrıntılı bilgiler edinebilir ve başvuru formlarınızı doldurabilirsiniz. Diğer bir iletişim şekilli telefon numaralı üzerinden gerekli birimler ile görüşme sağlayabilirsiniz. Evinizden çıkmadan bir kolay iletişim ise internet üzerinde olan Mersin Büyükşehir Belediyesine ait resmi web sayfasından https://www.mersin.bel.tr/iletisim# adresine girerek Mersin belediyesi ile iletişim sağlamış olacaksınız. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait telefon numaraları ile gerek duyulan bilgilere erişim sağlanabilmektedir. Birkaç telefon numarası mevcut durumdadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezi’ne 0324 533 37 21 numaralı telefon üzerinden ulaşarak, ihbar işlemi gerçekleştirilebilir ya da başvuru talebinde bulunulabilmektedir. 0530 844 23 33 ya da 0530 844 23 24 numaralı telefon aranarak bilgi edinmek ya da başvuru talebinde bulunmak mümkün olmaktadır. WhatsApp hattı mevcut olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne 0530 844 23 35 numaradan mesaj iletmek mümkündür.

Yardıma ihtiyaç duyan öğrenci bireyler, yapmış oldukları başvurunun akıbetini öğrenebilmek adına 0324 232 34 32 numaralı telefonu ya da 0324 533 22 05 numaralı hattı arayarak yetkililer ile görüşme sağlayabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.