Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?
27.05.2023
A+
A-

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir Mi? Kara listede bulunan kişilerin kredi alma şansları çok düşüktür. Günümüzde kredi kartı ve kredi kullanımlarının artması beraberinde kara listeye giren kişilerin sayısını da arttırmıştır. Kara listeye giren kişilerde borçlarını ödeyebilmek için akıllarına gelen ilk seçenek genellikle kredi çekmek olmakta. Ancak yapılan düzenlemelerle birlikte kara liste içerisinde olan kişilere kredi çıkma olasılığı neredeyse sıfırdır.

Kara Liste Nedir?

Kara liste aslında borcunu zamanında ödeyemeyip yasal takip durumuna düşen kişiler için halk arasında kullanılan bir terimdir. Belirli bir süre ödenemeyen borç yasal yollardan tahsil sürecine girerek kişi hakkında yasal takip süreci başlatılır. Kişilerin daha önceden yasal takip sürecine girmesi veya hali hazırda bir yasal takip sürecinde geçiriyor olması kişinin kredi notu düşer. Kredi notu çok düşük olan kişilere halk arasında ise kara liste kelimesi kullanılmakta.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Bir kişinin kredi kartlarını veya çektiği kredileri belirtilen tutarda ve zamanda yatırmaması durumunda kara listeye girmeye bir adım daha yaklaşır. Yapılan her geç veya eksik ödeme sizin kredi notunuzu düşürmektedir. Sizi kara listeye girmeye en fazla yaklaştıracak olay ise yasal sürece girmeniz olacaktır. Yasal süreç birbirini izleyen 3 ay (90 gün) boyunca ödeme yapmamanız halinde bankaların alacaklarını yasal yollardan tahsil edebilmesi için başlatmış olduğu süreçtir. Eğer yasal sürece girdiyseniz kredi notunuz ciddi anlamda düşerek kara listeye girmiş olursunuz.

Kara Listeden Çıkmanın Yolu

Kara listeye giren kişilerin bu listeden çıkmak için yapması gereken ilk şey bankalar olan bütün borçlarını ödemektir. Siz borcunuzu ödemedikçe kara listede kalmaya devam edecek ve bankalar tarafından sunulan birçok hizmetten yararlanamayacaksınız. Bütün borçlarınızı ödeseniz bile sizin bankalar sizin daha önceden yasal süreç geçirdiğinizi görebilmektedir. Bütün borçlarınızın ödenmesi üzerinden 5 yıl geçtiğinde tamamen kara listeden çıkmış olursunuz. Ayrıca bu süre içerisinde tekrar finansal ürünler kullanarak kredi notunuzu arttırmaya çalışmalısınız.

Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Merkez Bankası kara listesinde olup kredi almak isteyenler 5 yıl süre ile bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanamazlar. Ancak kredi notu düşük olmakla kara listede olmayı karıştırmamak gerek. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar üzerinden kredi notu düşük olanlar kredi kullanabilirler. Fakat kara liste içerisinde olan kişiler için bu noktada kredi kullanmak için sadece birkaç yolu var.

Kara listede olup da kredi almak için yollar şu şekildedir:

 • Kredi Notunu 1500 ve üzerine çıkarmak
 • Kefil ile kredi çekmek
 • İpotek ile kredi çekmek
 • Nakit para karşılığı kredi çekmek

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar?

Kara listede olanlara kredi veren bankalar son zamanlarda oldukça araştırılan konular arasındadır. İş bankası , Halk bankası, Ziraat bankası gibi bankalar bu hizmeti sunabilir. Ancak kredi verme ve faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.

Kara Listede Olanlar Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Kara listede olanlara kredi veren bankaların hangilerinin olduğu oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Kara listedeyseniz ve kredi çekmek istiyorsanız bir ipotek gösterip kredi çekme durumunuzu kolaylaştırabilirsiniz. Ancak kara listede olmanız kredinizin olumsuz olmasına neden olabilir.

Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Kara listede olanlara kredi veren bankalar oldukça az diyebiliriz. Kara listede olupta kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak kara listede olmanız kredi kartı başvurunuzun olumsuz olarak etkilenmesine sebep olabilir.

İpotekli Kredi Nedir?

Sicili bozuk olanların kullanabileceği yöntemlerden biri de ipotek karşılığı kredi imkanlarıdır. Bu imkanlar kara listede olan kişiler için özel olarak kullandırıldığından her banka da ve herkese uygulanan bir seçenek olmadığını bilmek gerekir. Sicili bozuk olup kredi çekmek isteyenlerin üzerine kayıtlı ev, araba, arsa veya değerli mallarının bankaya ipotek ettirilmesiyle kullanılan kredidir. Eğer kendinize ait kayıtlı mal varlığınız yoksa ipotekli kredi çekmeniz mümkün değildir.

Sicili Bozuk Olup Kefil İle Kredi Nasıl Alınır?

Kara listede olup kefil göstererek kredi alınabilir. Aslında kefil borç sahibi krediyi ödemezse muhatap olunacak ve ödemeyi yapacak kişi olarak kabul edilir ve kredinin ödenmeme riskini azaltmaktadır. Bu durumda da kefilinizin iyi olması kredinizi çekebilme ihtimalini artıracaktır. Eğer kredi notu iyi ve gerekli koşullara uygun kefil ile bankaya başvuru yaparsanız krediyi çekebilirsiniz. İşte kefil olacak kişilerde aranan koşullar:

 • Kredi notu olarak riskli grupta olmayan, puanının kredi kullanmaya yeterli olması
 • SGK kaydı bulunmalı ve kredi için belirtilen miktara yeterli olmalı

Yukarıdaki koşulları sağlayan kefiller eğer evli ise eşlerinin rızasını belirten yazılı belge alınması gerekir. Bunların dışında başvurduğunuz bankaya göre sizden kefil için özel şartlar da istenebilir. Örneğin kefilinizin memur olması gibi koşullar arayan bankalarda bulunmaktadır.

Sicili Bozuk Olup Nakit Karşılıklı Kredi Nasıl Alınır?

Kara listede olup para karşılığı kredi çekmek özellikle kredi notunu yükseltmek için kullanılmaktadır. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse 10.000 TL kredi çekmek isteyen bir kişi öncelikle bankaya 10.000 TL para getirir ve bu parayı kredi kullandığı süre boyunca ipotek ettirir. Borç ödenip bittiğinde ipotek kalkar ve borçlu parasını alabilir. Aslında çok mantıklı bir yöntem değildir. Ancak kara listeye girmiş sonrasında durumunu düzeltmiş kişiler kredi notunu yükseltmek için etkili bir yöntem olarak para karşılığı kredi imkanını kullanmaktadır. Parası olmayan veya ihtiyaçlı kişiler için uygun bir seçenek değildir.

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar>>>>

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi puanı Türkiye’de 9 bankanın katılımcılığıyla oluşturulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından bir kişinin bu zamana kadar kullandığı her türlü kredi ve kredi kartı işlemleri baz alınarak oluşturulmuş 1 ile 1900 aralığında belirlenmiş puandır. Türkiye de tüm bankalar verilerini KKB’ye gönderir.

5 yıl kredi veya kredi veya kredi kartı kullanmamış kişilerin kredi notu hesaplanmaz yani 0 sayılır. Kredi notuna göre bankalar kredi kullandırmaktadır. Bu durumda kredi puanı yüksek olan kişiler çok daha rahat diledikleri bankadan kredi kullanabilirken kredi puanı düşük olanlar bu süreçte çok daha fazla zorlanır. Bu yüzden kredi notunu yüksek tutmak ihtiyaç durumunuzda kredi çekmenizi kolaylaştıracaktır. Kredi notunu yüksek tutmak için ödemelerinizi düzenli yaptığınız aktif kredi kartı kullanıcı olmak en iyi yollardan biridir.

Kredi Çekmek İçin En İdeal Puan

Kredi çekmek için en ideal puanlar düşük risk grubu ve üzeri olarak görülmektedir. Banka ile olan ilişkileriniz sizin kredi puanınızın oluşturulmasında en önemli kriterdir. Bütün ödemelerinizi zamanında ve belirtilen tutarlarda ödüyorsanız endişelenmeniz gereken bir durum bulunmamaktadır. Kişilerin sahip oldukları kredi puanları çekilecek kredinin faiz oranlarını, miktarını ve ödeme aralıklarının belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Kredi notlarının bankalar tarafından gruplandırılması şu şekildedir;

 • 0-699 arası çok kötü kredi puanıdır.
 • 700-1099 orta risk seviyesi olarak görülmekte
 • 1100-1499 düşük risk seviyesi olarak görülmekte
 • 1500-1699 iyi seviye olarak görülmekte
 • 1700-1900 ise çok iyi seviye olarak görülmektedir.

Kara Listede Olanlar Taşıt, Ev veya İhtiyaç Kredisi Çekebilir Mi?

Sicili bozuk olan kişiler taşıt, ev veya ihtiyaç kredisi çekemez. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından bu konuda kesin yaptırımlar uygulanmaktadır. Kara liste içerisinde olan kişilere herhangi bir şekilde kredi olanakları ve kredi kartı imkanı sunulmaz. Bu kişilere kredi kartı veya ihtiyaç, ev gibi kredi türlerinden kullandırılan bankalar cezalandırılmaktadır. Sadece yukarıda anlattığımız şekilde bazı bankalar kara listede olanlara kredi kullandırmaktadır.

Kara liste>>>>