İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgula
14.04.2023
A+
A-

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? İşsizlik maaşı nasıl alınır şartları nelerdir? İşsizlik maaşı sigortalı çalışan kişilerin işten çıkarılması ile işsiz kalanlara devletin sosyal yardım desteğidir. Sigortalı çalışan kişiler her hangi bir neden işten çıkarılması ve işsiz kaldığında alabileceği yardım maaşıdır. İşsizlik maaşı alacaklarında belirli şartlara sahip olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alan kişiler işe tekrardan başladığında maaş otomatik olarak kesilecektir.

İşsizlik Maaşı Hesapla

İşsizlik maaşı hesaplama işlemi yapmak isteyen bir çok kişi vardır. İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır diyecek olan kişiler için internet üzerinden yapabileceğiniz bir işlem olduğunu söyle biliriz. Bulduğunuz işsizlik hesabı yapan siteden sizlerden işte çalışırken olan son dört aydaki net maaşınızı yazarak ve son üç seneyi içeren toplam prim günlerini yazarak kolaylıkla işsizlik maaşı hesaplamasını yapabilirsiniz. Ayrıca SGK üzerinden de rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik maaşı başvurusu yapmak istenler gerekli bilgileri edinmek üzere bir çok araştırmalar yapmaktadır. Sizlerde işsiz kaldı iseniz ve ya işsiz kaldığınızda işsizlik maaşı başvurusu yapmayı düşünüyorsanız, İŞKUR binalarına giderek işsizlik maaşı desteği için müracaatlarınızı yapabilirsiniz.

İŞKUR binasına gittiğiniz de istenen şartlara uygun olup olmadığını tekrardan göz geçirerek başvuru işlemleri başlatmanızı öneririz. Başvuru işlemleri için İŞKUR da görevli olan personeller sizlere yapmanız gerekenleri bildirerek başvuru işlemlerinizi gerçekleştireceklerdir.  Unutmayın ki İŞKUR yapacağı ödemeleri devlet tarafından yapmaktadır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik maaşı ne kadar 2023 senesinde işsizlik maaşını hesaplamak için internet sitelerinden yardım alabilirsiniz. Bizlerde biraz bilgi paylaşmak istiyoruz;

 • Aldığımız maaşın brüt ücreti 3000 TL ise 1191 TL işsizlik maaşı alabilirsiniz.
 • Aldığımız maaşın brüt ücreti 3500 TL ise 1389 TL işsizlik maaşı alabilirsiniz.
 • Aldığımız maaşın brüt ücreti 4000 TL gibi bir ücret ise 1588 TL işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.
 • Aldığımız maaşın brüt ücreti 4500 TL gibi bir ücret civarında ise 1786 TL işsiz maaşı alabilirsiniz.
 • Aldığımız maaşın brüt ücreti 5000 TL gibi bir ücret almışsanız 1985 TL işsizlik maaşı alabilirsiniz.
 • Aldığımız maaşın brüt ücreti 5500 TL gibi bir civarında ve üstünde ise 2013 TL işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınıyor?

İşsizlik maaşı kaç ay alınıyor sorunu merak eden bir çok işsiz kalan kişiler vardır. İşsizlik maaşı 3 şekilde verilmektedir. Farlılık olmasın nedeni ise sigorta prim sayınıza göre maaşın verilmesidir. İşsiz maaşından kesintiler oluyor mu diye soranlar içinde damga vergi hariç herhangi bir kesinti olmayacaktır diyebiliriz. İşsizlik maaşının 3 farklı şekli;

 • Sigortalı olarak 600 gün çalışmış olan ayrıca işsizlik primi ödenmiş kişiler 180 gün işsizlik maaşından yararlanabilir.
 • Sigortalı olarak 900 gün çalışmış olan ayrıca işsizlik primi ödenmiş kişiler 240 gün işsizlik maaşından yararlanabilir.
 • Sigortalı olarak 1080 gün çalışmış olan ayrıca işsizlik primi ödenmiş kişiler 300 gün işsizlik maaşından yararlanabilir.

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı şartları her yardımda olduğu gibi belirlenmiş bazı şartlar vardır.  İşsizlik maaşını prim gün ve işsizlik prim ödemesi yapılan kişiler alabilir.

 • İşsizlik maaşını işinizden sizin tarafınızdan kusur olmadığı ve kendi isteğinizle ayrılmadığınız durumlarda alabilirsiniz.
 • İşsiz kalmadan önceki 3 sene içerisinde 600 gün sigortalı çalışmış ve işsizlik priminizin yatırılmış olması gerekmektedir.
 • İşsiz kaldığınız günden önceki 120 gün işverenin hizmet şartları doğrultusunda çalışmış ve ücretinizin ödenmiş olması takdirin de işsizlik maaşından yaranabilirsiniz.

İşsiz kaldığınız günden 1 ay sonra işsizlik maaşı talebinde bulunabilirsiniz. İŞKUR binasına giderek ve veya internet üzerinden müracaat işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı nasıl alınır gerekli şartlara uygun iseniz başvuru işlemlerini yapmış olmalısınız daha sonra İŞKUR tarafından incelendikten sonra işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olmalısınız. İşsizlik maaşı alacak kişilere PTT üzerinden kişinin adı ve soyadına İŞKUR tarafından maaşınız yatırılır. PTT den kimlik bilgilerinizi gösterdiğiniz takdir de işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Ödenir?

İşsizlik maaşı kaç ödenir sorusun benzer bir soru yukarıdaki yazılarımızda cevaplandırmıştık. Tekrar bahsedecek olursak; 600 gün primi ödenmiş ve işsizlik primi de ödenmiş olduğu zaman 180 gün yanı 6 ay olarak işsizlik maaşı almaktadır. 900 gün primi ve işsizlik primi ödenmiş olan kişiler 240 gün olarak işsizlik maaşından yararlanacaktır. 1080 gün primi ve işsizlik maaşı yatmış olman kişiler 300 gün işsizlik maaşından yaralanacaktır.

İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı kimler alabilir işten çıkarılan kişilerin merakla ve heyecanla aradığı sorulardan biridir. İşsiz kalmadan önceki günlerde 120 gün tam olarak priminizin ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra son 3 sene içerinde 900 gün prim ödemenizin yapılmış olması önemli şartlardan biridir. Ayrıca iş yerinden kendi isteğiniz üzere çıkmamız ve kusurlu olarak işten çıkarılmamanız gerekmektedir. İstenen şartlara uygun olan bütün işsiz kalan kişiler işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı sorgulama başvurunuzu yaptıktan sonra yapabileceğiniz bir işlemdir. Başvurunuzu İŞKUR yardımları ile yapabilir ve daha sonrasında E-Devlet uygulaması üzerinden giriş yaparak başvurunuzun takibini ve sorgulama işlemini en hızlı ve kolay şekilde yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hakedişi

İşsizlik maaşı hakedişi için işten kendi isteğiniz üzere çıkmamalısınız ve ayrıca kusurlu olarak da işten çıkarılmamalısınız. Ve en önemli şartlardan olan işsiz kaldığınız günden önce mutlaka 120 gün priminiz ödenmiş olmalıdır. Yanı sıra son 3 sene içinde 600 gün primi artı olarak işsizlik priminizde yatırılmış olmalıdır. Bu şartlara uygun olduğunuz takdir de sizlerde işsizlik maaşı hakedişi olduğunuz için İŞKUR yardımı ile müracaatlarınızı yapabilir ve işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.

Belediye yardımlar>>>>