e-Devlet Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

e-Devlet Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama
24.08.2022
A+
A-

e-Devlet Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama 2023. E Devlet sistemi üzerinden ad soyad değişikliği özellikle son zamanlarda çok fazla araştırılmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ad ve soya değişiklik başvuruları e-devlet sistemi aracılığı ile yapılabileceğinin duyurulması ardından vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden ad soyad değişikliği yapmak istemektedir. Ad soyad değişikliği ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda anlatıyoruz.

E Devlet Ad Soyad Değiştirme Nedir?

E Devlet sistemi üzerinden ad soyad değişikliği ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamadan sonra vatandaşlar konu ile ilgili detaylı bilgi almak için araştırmalar yapmaya başladılar. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklamaya göre, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 17.10.2017 ve 06.12.2019 tarihlerinde yapılan düzenlemeler ile ad ya da soy adında yazım ya da imla hatası gibi herhangi bir hatanın bulunması, genel ahlaka uygun olmayan, toplum tarafından gülünç karşılanan ya da başka bir olumsuzluk durumu olması halinde ad ya da soya değişikliği yapılabilmektedir.

E Devlet Üzerinden Ad Soyad Değiştirme Son Başvuru Ne Zaman?

Ad soyad değişikliği için başvurular artık E-Devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak ad ve soyad değişiklikleri her yıl belirli tarihler arasında gerçekleştirilmektedir. Bu yıl ad soyad değişiklik başvurularında bir değişikliğe gidilerek vatandaşların başvuru işlemlerini daha kolay bir şekilde yapabilmeleri mümkün hale getirilmiştir. E Devlet aracılığı ile ad soyad değişikliği için vatandaşların son başvuru tarihinden önce başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ad ve soyadı değişikliği başvuruları 24 Aralık 2023 tarihine kadar E-Devlet sistemi aracılığı ile yapılabileceği bildirilmiştir.

E Devlet Ad Soyad Değiştirme Başvurusu

Önceki yıllarda ad soyad değişikliği Nüfus müdürlüğünün il müdürlükleri tarafından yapılıyordu. Ancak bu yıl ad soyad değişikliği için başvurular e devlet sisteminden yapılabiliyor. T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kurumlar sekmesinden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” başlığını seçerek ilerlemeniz ardından ilgili formu doldurarak başvuru işleminizi tamamlamanız gerekir.

E Devlet Ad Soyad Değiştirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

E Devlet ad soyad değiştirme başvuru işlemlerinizi https://turkiye.gov.tr/nvi-il-ilce-idare-kurulu-karari-ile-ad-soyadi-duzeltilmesine-iliskin-basvurularin-alinmasi linki üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İlgili linke tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek ad soyad değiştirme başvuru işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 •  Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.
 •  T.C. kimlik numaranızı ve E Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 •  Daha önceden başvuru yaptıysanız mevcut başvurunuz ile ilgili detaylı bilgiyi açılan sayfadan öğrenebilirsiniz.
 •  Başvuru yapmak için; açılan sayfada yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 •  Öncelikle kimin adına yapılacağını seçin. Ardından başvuru formu üzerinde doldurulması gereken diğer alanları da doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E Devlet Ad Soyad Değiştirme Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Ad soyad değiştirme başvurusu yapan vatandaşlar başvurularının ne zaman sonuçlanacağını merak etmektedirler. E Devlet ad soyad değiştirme başvurusu sonuçlarının sonuçlanma tarihleri henüz kesin olarak belli değildir. Başvuru tarihlerinin bitmesinin ardından başvuruların hızlı bir şekilde sonuçlanacağı tahmin edilmektedir.

E Devlet ad soyad değiştirme başvurusu son tarihi olan 24 Aralık 2023 tarihinden hemen sonra başvurularınız sonuçlanacaktır. Bu süre en geç süre olarak belirlendiği için daha erken bir sürede de başvurular sonuçlanabilir. Başvurunuz ile ilgili detaylı bilgi almak için başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

E Devlet Ad Soyad Değiştirme 2023

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre ad ve soya değişikliği başvuruları için son tarih 24 Aralık 2023 olarak belirlenmiştir. Vatandaşlar bu süreye kadar başvuru işlemlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir.

İçişleri Bakanlığı bugüne kadar tam olarak 298 bin 679 kişinin soyad değişikliği, 134 bin 818 kişinin ise isim değişikliği için başvuruda bulunduğunu belirtti.

E Devlet ad soyad değiştirme işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, isim soy isim değişikliğinin yapılabilmesi için bazı şartların karşılanmasının gerektiğini açıklamıştır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 •  Genel ahlaka uygun olmaya ad soy ad
 •  Gülünç olarak değerlendirilen
 •  Yazım ya da imla hatası olan

E DEVLED AD SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ

E Devlet Ad Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır?

Ad soyad değişikliği başvuruları E Devlet aracılığı ile yapılabilmektedir. Bunun için E Devlet ekranına giriş yapmanız gerekmektedir. E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Ad ve Soyadı” yazın. Ardından “İl / İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfada yer alan başvuru formunu doğru bir şekilde tamamlayarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru formunu yanlış bir şekilde doldurmanız halinde başvurunuz direkt olarak reddedilecektir.

E Devlet Ad Soyad Değiştirme Yaş Sınırı

E Devlet üzerinden ad soyad değiştirme işleminin yapılabilmesi ardından vatandaşlar ad soyad değiştirme yaş sınırının olup olmadığını, e devlet ad soyad değiştirme yaş sınırının kaç olduğunu merak etmektedirler.

E Devlet sistemi üzerinden yapılan ad soyad değişikliğinde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak 18 yaşından küçük çocukların E Devlet sistemine giriş yapmaları ve kendi başlarına ad soyad değişikliği yapabilmeleri pek mümkün değildir. Bu nedenle 18 yaşından küçük çocukların ad soyad değişikliği işlemi için ebeveynlerin kendi bilgileri ile e-devlet sistemine girmesi ardından ad soyad değiştirme başvurusu içini ilgili formu açması gerekir.

Form üzerinde yer alan ilk soruda “Bir başkası için ad soyad değişikliği” seçeneğini seçmesi gerekmektedir.

E Devlet Ad Soyad Değiştirme Ücreti

E Devlet ad soyad değiştirme ücreti ödemesi şu an için yalnızca nüfus müdürlüğüne yapılabilmektedir. E Devlet ad soyad değiştirme başvurusu tamamlayan ve başvuruları onaylanan vatandaşlar Nüfus müdürlüğüne giderek gerekli harç ödemesini yaparak istediği ad soyadı alabilir.

2023 yılına isim değiştirme harcı 750 TL olarak belirlenmiştir.

E Devlet Ad Soyad Değiştirme Linki

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile ad soyad değişiklikleri E Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle “Mobil İmza” ya da “Elektronik İmza” onayının ardından giriş işleminin yapılması ardından başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. E Devlet ad soyad değiştirme linki üzerinden ilgili sayfaya ulaşarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E Devlet ad soyad değiştirme linki: https://turkiye.gov.tr/nvi-il-ilce-idare-kurulu-karari-ile-ad-soyadi-duzeltilmesine-iliskin-basvurularin-alinmasi

E-Devlet Ad Soyad Değiştirme Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

E Devlet ad soyad değiştirme başvurusu için gerekli belgelerin neler olduğu, başvuru sahipleri tarafından merak edilmektedir. E Devlet ad soyad değişikliği başvuru işlemleri için vatandaşlar ek bir belge talep edilmemektedir. Vatandaşlar T.C kimlik numara bilgilerini ve E Devlet şifrelerini kullanarak giriş işlemlerini yaptıktan sonra ilgili formu doldurarak başvurularını tamamlayabilirler.

Yorumlar

 1. Nureddin sağlam dedi ki:

  Bismillahirrahmanirrahim Allah bana yardım etsin inşallah Bizim Yok tapu yok diploma Yok maaş engelli idare yüzde 39 eşi anlamıyorum ben çok hasta