Odun Fiyatları Ne Kadar? 2023 Odun Kömür Fiyatları Sahibinden

Odun Fiyatları Ne Kadar? 2023 Odun Kömür Fiyatları Sahibinden
14.09.2022
A+
A-

Odun Fiyatları Ne Kadar? 2023 Odun Kömür Fiyatları Sahibinden 2023. Kış aylarının yaklaşması ile beraber ısınmada kullanılan oduna olan ihtiyaçta artış başladı. Havaların soğuması ile vatandaşlar odun fiyatlarının ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. 2023 yılı odun fiyatları ile ilgili merak edilen konu başlıklarının cevapları aşağıda yer almaktadır.

Odun Fiyatları

Havaların soğumaya başlaması ve kış aylarının yaklaşması ile odun fiyatları araştırılan konular arasında yerini aldı. Odun fiyatları her yıl belirli bir artış gösteriyordu. Bu yılda aynı şekilde geçen yıla göre odun fiyatlarında artış gözlemlendi. Odun fiyatları özellikle bu yıl görülen ekonomik şartlarının kötüleşmesi ile geçen yıla göre oldukça fazla oldu.

Odun fiyatları bölgesel ve insi bakımdan farklılık gösterir. Buna bağlı olarak fiyatlarda da değişkenlik görülür. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan odun türü meşe odunudur. Odun fiyatları bölgeye göre farklılık gösterir. En uygun meşe odunu fiyatı kilogram başına 1.5 TL ile 4.5 TL arasında değişmektedir.

1 Ton Odun Fiyatı 2023

Kış ayı boyunca normal bir ev yaklaşık olarak 1.000 kilogram yani 1 ton kadar odun yaka. 20 kilogramlık bir odun ise ortalama olarak 60 TL civarıdır. Bu durumda 1 ton odun 50 çuvaldan oluşacaktır. 50 çuvallık odun ise 50×60=3.000 TL olmaktadır. 1 ton odun genel olarak 3000 TL civarında olsa da bu durum yaşanılan bölgeye, odunun cinsine ve odunun miktarına bağlı olmak ile değişkenlik gösterir.

Odunun Tonu Ne Kadar?

Kış aylarında odun yakarak ısınan kişiler odun tonunun ne kadar olduğunu merak etmektedirler. Kömür ile ısınmak her ne kadar daha uzun süreli bir ısınma imkânı sağlasa da kömür oduna göre hem daha sağlıksız hem de daha pahalı olduğu için daha az tercih edilmektedir.

Odun kömüre göre daha avantajlı olması ile çok daha fazla tercih ediliyor. Odun fiyatları, odunun türüne ve satıldığı bölgeye göre değişmekle beraber ton bakımından 3.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik gösterir.

Meşe Odunu Ton Fiyatı

Satılık meşe odunun kilogram fiyatı ortalama olarak 3 TL civarındadır. 1 tonluk meşe odunu ise 3.000 TL civarıdır. Bazı bölgelerde kilogram başına da fiyat değişikli görülmektedir. Örneğin yalnızca 1 kilogram meşe odunu almak için 5-6 TL öderken 1 ton kadar yüksek miktarda meşe odunu alırken kilogram başına 3 TL gibi bir fiyat ödeyebilirsiniz. Bu durumlar göz önüne alınarak sobalık meşe odun fiyatları aşağıdaki gibidir:

 •  1 kilogram meşe odunu fiyatı: 4-5 TL
 •  1 çuval meşe odunu fiyatı: 60-100 TL
 •  50 kg meşe odunu fiyatı: 150-250 TL
 •  200 kg meşe odunu fiyatı: 600-850 TL
 •  1 ton meşe odunu: 3.000-5.000 TL arasında değişmektedir.

Yakacak Odun Fiyatları Ne Kadar?

Yakacak odun fiyatları odun türlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı odun türleri çok ucuz olurken bazı odun türleri ise daha pahalı olabiliyor. Bunun nedeni odunun elde edilmesi ve odunun kullanımına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin gürgen odunu ile meşe odunu arasında yaklaşık olarak 3 kat fark görülmektedir. Ancak gürgen odunu çok daha hızlı biten ve kullanım açısından daha sağlıksız olan bir odun türüdür.

Meşe odunu ise çok daha uzun giden ve daha sağlıklı olan odun türüdür. Ayrıca 1 kış boyunca yalnızca 1 tonluk meşe odununa ihtiyaç duyulurken gürgen odunu yaklaşık olarak 2.5-3 ton kadar kullanılır.

Yakacak odun fiyatları aşağıda yer almaktadır:

 •  1 ton tahta parçası: 1.000 TL
 •  1 ton gürgen odunu: 1.500-2.000 TL
 •  1 ton çam odunu: 2.500-3.500 TL
 •  1 ton meşe odunu: 3.000-6.000 TL

odun fiyatları 2022

Odun Kömür Fiyatları 2023

Kış aylarının yaklaşması ile ısınma maliyeti katlanarak artmaktadır. Odun ve kömür fiyatları geçen yıla oranla kat ve kat artış görüldü. Bu durumun yanı sıra çeşitli bölgelerde odun ve kömür fiyatları geçen yıla göre çok fazla artmadı. Bu durum göz önüne alındığı zaman odun ve kömür fiyatları bölgesel olarak çok farklı olabiliyor. Ayrıca odun ve kömür cinsi de fiyat değişikliğinde önemli rol oynamaktadır.

2023 kömür fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

 •  1 Ton İthal Rus Ceviz Kömür Fiyatı: 3.425 TL
 •  1 Ton İthal Rus Portakal Kömür Fiyatı: 3.550 TL
 •  1 Ton İthal Rus Limon Kömür Fiyatı: 3.550 TL
 •  1 Ton Rus Kalorifer Karpuz Kömür Fiyatı: 3.600 TL
 •  1 Ton İthal Rus Fındık Kömür Fiyatı: 3.450 TL
 •  1 Ton İthal Pro Yak Ceviz Kömür Fiyatı: 3.000 TL
 •  1 Ton Torbalı Çam Odun Kömür Fiyatı: 1.050 TL

Odun Fiyatları Sahibinden

Günümüzde internet üzerinden hemen hemen her ürünün alışverişini kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Odun satın alabileceğiniz yerlerden biri de internet siteleridir. Sahibinden odun satın almak için popüler bir şekilde kullanılan internet sitelerinden biri de “Sahibinden” alışveriş sitesidir. Sahibinden odun alışverişi

yaparken birçok avantaja sahip olabilirsiniz. İstediğiniz fiyat aralığında, istediğiniz miktarda ve istediğiniz odun türüne kolay bir şekilde ulaşma imkânınız bulunmaktadır.

Sahibinden internet sayfası üzerinden odun satılan yerlere göz atarak kendinize uygun yerden odun alışverişi yapabilirsiniz.

Odun Palet Fiyatları

Odun paleti, her türlü tarımsal ve endüstriyel atıkların kurtularak öğütülmesi sonrasında yüksek basınç altında sıkıştırılması ile forma kavuşturulması ile elde edilir. Paletin hammaddesi genel olarak odun, talaş, ağaç, kabul vb. orman atıkları gibi malzemelerden elde edilir.

Odun paletleri, iş yerlerinde, evlerde, otellerde, fabrikalarda ve pansiyonlar tüm alanlarda kullanılabilir. Odun ve kömüre gelen fiyat artışlarının ardından odun paletlerinin fiyatları da merak edilmeye başladı.

Odun palet fiyatları gün geçtikte değişebilmektedir. Bu nedenle güncel odun palet fiyatları için alışveriş sitelerine göz atabilirsiniz. Güncel olarak odun palet fiyatları yaklaşık 250 TL civarıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.